Stanari tzv. Kupusišta organizovali su danas Zbor građana, na kojem su prisustvovali i predstavnici Gradske uprave Banjaluka, te jednoglasno usvojili sve zaključke.
Stanari Kupusišta tražili su danas na Zboru građana da se ispoštuju sljedeći zaključci: zabrana izgradnje bilo kakvih čvrstih objekata na zelenoj površini, uređenje zelene površine prema dosadašnjim zahtjevima savjeta MZ Centar 1, izmještanje instalacija iz parka i vraćanje zelenila u prvobitno stanje.
Glasanju je prisustvovalo preko 80 stanara MZ Centar 1, a prijedlog će biti dostavljen Gradskoj upravi. Rok za razmatranje odluke Zbora građana je 60 dana.
Ispred Grada Banjaluku skupu su prisustvovali Vuk Višekruna, iz Odjeljenja za prostorno uređenje, Boriša Mandić, ispred Odjeljenja za komunalne poslove i Vedran Francuz, savjetnik gradonačelnika Draška Stanivukovića za regionalnu i međunarodnu saradnju.
Vladan Malešević kaže da je bio prisutan na svim raspravama Centra 1 i Gradske uprave i da nije ni sanjao da će morati braniti park Kupusište od Gradske uprave.
“Odbor za zaštitu parka Kupusište tražio je od Gradske uprave dokumentaciju koju do danas nije dobio, kao ni odgovor na žalbe. Nismo nasilni i podsjećamo da je slanje naoružanog obezbjeđenja na nas bilo bespotrebno. Regulacioni plan s novim Ćiriličnim parkom nije usvojen i mislili smo da od toga neće biti ništa, sve dok nije počela gradnja”, rekao je Malešević.
Malešević upozorava da je obavezno ispoštovati mogućnost građana da učestvuju u prostornom planiranju i urbanističkim politikama.
"Izborili smo se da se zgrada od 16 spratova ne izgradi u današnjem Parku oslobođenja (Kino Kozara), i tad se glas građana čuo", podsjetila je Branka Kolak Mijatović, zamjenica predsjednika MZ Centar 1.
“Ono što građani žele to moraju poštovati oni koji su na vlasti”, zaključuje Kolak Mijatović.
Vuk Višekruna, načelnik urbanizma, kaže da je ova administracija konačno sprovela dugo očekivanu ideju.
“Parcela je gradska, i tu će se igrati djeca i tog i drugih naselja. Ta slova nisu samo eksponati, nego i igračke za djecu. Nemamo imovinsko pravnih problema, i to je nama bilo dovoljno da tu odredimo lokaciju. Nećete u ovako lijepom parku tražiti valjda dlaku u jajetu”, rekao je Vuk Višekruna, načelnik urbanizma.
Drago Nedić, stanar iz ulice Vase Pelagića, kaže da je park tu da bi se stanovništvo okupljalo u ambijentu zelene površine.
“Pišem ćirilicu i rukom i na kompjuteru, pa nemam potrebu da armiranim betonom i čelikom armirate ćirilična slova. Nema potrebe za uništavanjem parka zbog toga. Kao da namjerno pravite da ne volimo ćirilicu. Hoćemo da udahnemo svježinu i ljepotu grada”, rekao je Nedić.
Milkica Radeljić Kresojević iz Odbora za zaštitu parka Kupusište tvrdi da grad nije betonska galanterija.
“Osjećali smo se poniženo kad je Gradska uprava došla da nas ubjeđuje šta je lijepo. Stanivukovićev otac je kao domaćin zasadio četiri reda drveća, a njegov sin sada dolazi da nam otme zelenilo i pretvori ga u betonsku galanteriju”, kaže Radeljić Kresojević.
Podsjećamo, u "Ćiriličnom parku" na tzv. Kupusištu počelo je postavljanje prvih slova, a građani ovog naselja organizovali su nekoliko protesta jer instalacije narušavaju zelenilo parka.
(Buka/MONDO)