Narodni front je najavio protest povodom izmjene Regulacionog plana za dio centra grada u Banjaluci kojim je planirana izgradnja zgrade visine 10 spratova na rubu parka "Kupusište".
Nacrtom izmjena dijela Regulacionog plana "Centar-istok", prostora između ulica Vojvode Radomira Putnika, Nikole Pašića, Srpske ulice i ulice Vase Glušca u uglu sadašnjeg parka "Kupusište", na raskrsnici ulica Nikole Pašića i Srpske, koji Gradska uprava namjerava da pretvori u "Park ćirilice", predviđena je izgradnja zgrade visoke 10 spratova.
Iz Narodnog fronta kažu da gradska administracija ne vodi računa o mogućnostima prostora centralnih gradskih lokacija, niti želi da čuje potrebe stanovništva i među njima potrebe roditelja za vrtićima, te ne čuje i razumije potrebe "nezajažljivih investitora i mešetara građevinskim zemljištem".
"Ovakvo upravljanje Gradom se svakako ne može smatrati domaćinskim i vodi ka nepovratnoj devastaciji centralnih gradskih zona samo što će ceh za ekstra profit takvog nedomaćinskog upravljanja platiti građani Banjaluke. Ovom prilikom ceh je takav da građani Centra 1 i Borika neće dobiti novi vrtić, ali će svakako dobiti još veći saobraćajni kolaps jer u planiranom objektu treba da stanuje bar 50 domaćinstava, a time će se na lokaciji pojaviti barem isto toliko automobila", naveli su oni.
Poručili su da će Gradski odbor Narodnog fronta učiniti sve kako bi se spriječilo usvajanje novog regulacionog plana na lokaciji „Kupusište“ što uključuje i protestna okupljanja i potpisivanje građanske inicijative, odnosno peticije.
"Napominjemo da ovakav vid „tačkastih“ izmjena regulacionih planova po mjeri i potrebama investitora dovodi do rušenja svih standarda i normativa u prostoru, a time i do devalvacije kvaliteta svakodnevnog života stanovništva na lokacijama na kojima se takve sumnjive izmjene dešavaju".
Ističu da je stav Narodnog fronta da se moraju očuvati sve postojeće zelene površine u centru grada koje su u velikoj mjeri već napadnute.
"Ovom prilikom podsjećamo i na svoje programsko opredjeljenje da Banjaluka mora da nakon 50 godina dobije Urbanistički plan, kako bi se stalo u kraj koruptivnim radnjama putem kojih se kroz regulacione planove uništava izgled grada. Banjaluka ne smije da bude grad betona, nego da zadrži epitet grada zelenih površina i aleja. Podsjećamo takođe da su aktuelna administracija, gradonačelnik i skupštinska većina, kao i vlasti prije njih, svjesno izbjegavali donošenje Urbanističkog plana upravo da bi mogli mešetariti sa gradskim građevinskim zemljištem putem naručenih izmjena regulacionih planova i tome ćemo se odlučno suprotstaviti", poručili su oni.
(MONDO)