Politika

Stevandić o IMUNITETU: Da li poslanici NSRS mogu KRIVIČNO ODGOVARATI zbog glasanja?

Autor Željko Svitlica

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić kaže da protiv poslanika NSRS ne može biti pokrenut krivični postupak zbog davanja glasa ili izraženog mišljenja u Narodnoj skupštini.

Izvor: Mondo/Slaven Petković

Iz NSRS je saopšteno da je institut imuniteta narodnih poslanika normiran članom 73. Ustava Republike Srpske i Poslovnikom Narodne skupštine Republike Srpske.

"Ustav Republike Srpske, kao najviši pravni akt, propisuje da poslanici u Narodnoj skuštini neće biti krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti u Narodnoj skupštini. Poslovnikom Narodne skupštine Republike Srpske definisana je obaveza poslanika i u kom slučaju ih štiti imunitet", navodi se u saopštenju koje potpisuje Stevandić.

Pojašnjeno je da je Članom 111. stav 1 Poslovnika precizirano da poslanici uživaju imunitet od dana potvrđivanja mandata do dana utvrđivanja prestanka mandata u Narodnoj skupštini, u skladu sa zakonom.

"Članom 111.stav 2 navodi se da: „Poslanici u Narodnoj skupštini neće biti krivično ili građanski odgovorni za izraženo mišljenje ili davanje glasa ili za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti u Narodnoj skupštini. U Poslovniku jasno piše da se poslanici mogu pozvati na imunitet u bilo koje vrijeme za postupke izvršene u okviru svojih dužnosti u Narodnoj skupštini".

Uzimajući u obzir navedeno, zaključuje predsjednik NSRS, "jasno je da niko ne može da protivno Ustavu Republike Srpske, da pokrene krivični postupak protiv narodnog poslanika zbog davanja glasa ili izraženog mišljenja u NSRS, što i jeste poslanička dužnost i obaveza".

Kristijan Šmit je u subotu rekao da je nametnuo "izmjene Krivičnog zakona BiH" na način da će se radnje kojima se narušava ustavni poredak zemlje tretirati kao krivično djelo.

Prema novim odredbama osobe koje "ne primjenjuju, ne sprovode ili na drugi način ne poštuju odluke visokog predstavnika", bilo da se radi o institucijama BiH, Federaciji BiH, Republici Srpskoj ili drugim lokalnim samoupravama, suočiće se s kaznom zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina.

Pored kazni zatvora, novim izmjenama se predviđa i primjena mjere zabrane obavljanja dužnosti. Osim toga, osobe koje budu osuđene za ovo krivično djelo suočiće se s prestankom službene dužnosti, gubitkom zaposlenja, lišavanjem odlikovanja i zabranom obavljanja dužnosti u tijelima finansiranim javnim sredstvima.

(MONDO)