Politika

Sud u Strazburu: Curenje informacija o presudi biće istraženo ako bude potvrđeno

Autor Željko Svitlica

U Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu koji je prošle nedjelje objavio presudu u slučaju "Kovačević protiv BiH" kažu da će sprovesti internu istragu ukoliko bude utvrđeno curenje podataka o predmetoj presudi.

Izvor: Shutterstock

Sud je u utorak prošle nedjelje objavio presudu u predmetu Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine koja je izazvala broje i podijeljene reakcije u javnosti.

Vijest o presudi i dio njenog sadržaja prije nego što je to učinio Evropsku sud za ljudska prava, objavio je portal "istraga.ba". U Strazburu kažu da će utvrditi da li je do curenja došlo.

"Svako eventualno curenje sadržaja predmetne presude, ukoliko bude potvrđeno, biće predmet interne istrage", piše u odgovoru koji nam je dostavljen iz pres-službe Evropskog suda za ljudska prava.

Ekspert za međunarodno pravo Ljiljana Mijović za današnji "Glas" je izjavila  da je u slučaju presude "Kovačević protiv BiH" došlo do protivpravnog curenja informacija čime se i sam postupak dovodi u pitanje, posebno principi nepristrasnosti i nezavisnosti.

U izdvojenom mišljenju o presudi, predsjedavajuća sudskog vijeća Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Kovačević protiv BiH" Gabrijele Kučko Štadlmajerda napisala je da se ne slaže s tim što je Evropski sud prihvatio da razmatra apelaciju Slavena Kovačevića, "iako prije toga nije iscrpio sve pravne lijekove u BiH."

U presudi Evropskog suda za ljudska prava, između ostalog, navodi se da je sa šest glasova za i jednim protiv, odlučeno da je došlo do povrede člana 1. Protokola br. 12. (opšta zabrana diskriminacije) uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima zbog toga što Kovačević nije adekvatno zastupljen u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.

Sud je utvrdio da je trenutni politički sistem (u BiH) etničku zastupljenost učinio relevantnijom od političkih, ekonomskih, socijalnih, filozofskih i drugih razmatranja i na taj način pojačao etničke podjele u zemlji i narušio demokratski karakter izbora. Konstitutivni narodi, smatra Sud, čigledno uživaju privilegovan položaj u sadašnjem sistemu.

Više o presudi pročitajte OVDJE.

(MONDO)