Politika

"Vlade nisu protiv stranog novca nego su protiv političkih sloboda" (VIDEO)

Autor Vesna Kerkez

Javne ličnosti iz Srbije pozivaju da se odbaci zakon o registru NVO u Republici Srpskoj: Ovo je put ka autokratiji

Izvor: TI BiH

Legendarna srpska glumica Svetlana Ceca Bojković, pisac i književni kritičar Gojko Božović, te profesori Univerziteta u Beogradu Miodrag Jovanović i Filip Ejdus poslali su zajedničku poruku građanima Republike Srpske povodom usvajanja tzv. “zakona o stranim agentima” koji je na dnevnom redu Narodne skupštine RS.

Oni su upozorili da na ovaj način vlast pokušava da suzbije osnovne građanske slobode i ugrozi medije i udruženja građana koja nisu pod kontrolom vlasti.

"Mislim da je donošenje ovog zakona veoma opasno jer se na taj način ukidaju prava građana. Država kao što znamo postoji da bi služila građanima. Udruženja su velika ispomoć građanima u ostvarivanju njihovih građanskih ciljeva, ako hoćete i svakodnevnih ciljeva. Sada se politika miješa u to. Ovo je put ka autokratiji, ka stezanju kaiša i ka kontroli vlasti u svim segmentima", kazala je u video poruci glumica Svetlana Bojković.

"Društvo ne treba da se plaši sloboda ali treba dase plaši situacije u kojoj se slobode suzbijaju. Zakon o posebnom registru NVO u Republici Srpskoj jeste zapravo zakon o agentima stranog uticaja i jeste način da se suzbiju slobode u društvu, političke i građanske slobode, slobode organizovanja. Zato vjerujemo da je važno pružiti podršku građanima i nevladinim organizacijama u Republici Srpskoj koje su u proteklom periodu uradile mnoge stvari za društvo, za građane, za konkretne zajednice koje same institucije nisu učinile", poručio je Gojko Božović, pisac, književni kritičar i esejista.

On dodaje da su besmislene tvrdnje vlasti da udruženja koja se finansiraju iz inostranstva služe stranim interesima, jer se i sama vlast finansira iz istih izvora.

"Mi imamo jasnu svijest da su najveći korisnici stranih sredstava u našim sredinama zapravo vlade. I vidimo po tome da vlast nema ništa protiv stranog novca ukoliko ona taj novac kontroliše. To pokazuje da vlade nisu protiv stranog novca nego su protiv političkih sloboda i protiv svih onih koji nisu pod kontrolom lokalnih vlasti. Takav zakon treba da se odbaci vrlo snažnim gestom u javnosti", smatra Božović.

On dodaje da to i jeste uloga bilo kog građanskog društva odnosno udruženja građana koja se sa tim ciljem i osnivaju jer ne bi se zakonski definisale kao nevladine organizacije, dakle nisu napravljene tu da duvaju u jedra Vlade šta god da ona radi i čini.

Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Filip Ejdus smatra da ovaj zakon predstavlja ozbiljan udaraca demokratiju i demokratske tekovine, ljudska prava i slobodu izražavanja.

"Ukoliko dođe do usvajanja to će biti legalizovanje cenzure i otvorenog lova na neistomišljenike u Republici Srpskoj. Ovaj zakon nije samo u suprotnosti sa Ustavom Republike Srpske i Ustavom Bosne i Hercegovine nego i sa elementarnim dokumentima međunarodne zajednice kao što su Evropska konvencija o ljudskim pravima i Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima", kazao je u video poruci Ejdus.

Ove javne ličnosti, koje su i inicijatori Proglasa u Srbiji i okupljeni su oko ideje izgradnje društva u kojem će slobodna i kritička rasprava biti norma, apeluju na poslanike Narodne skupštine Republike Srpske da odbace ovaj zakon i da ne dopuste da se Republika Srpska nađe u društvu sa nekim drugim autoritarnim i diktatorskim državama koje su usvojile sličan zakon.

(MONDO/TI BiH)