Predstavnici inicijative "Pare nisu zakon" predali su Narodnoj skupštini Republike Srpske prijedloge za izmjene Zakona o unutrašnjem platnom prometu i utvrđivanje odgovornosti Agencije za bankarstvo RS, a za koje je prikupljeno više od 8.600 potpisa.
Iza ove inicijative stoji bivše rukovodstvo ugašene Invictus Technology Group, a razlog za prikupljanje potpisa, kako su ranije najavili, je odluka banaka u RS da ne posluje sa firmama iz ove grupacije, a koja je osnovana na temeljima Infinity grupe i Prointera, koji su se ljetos našli pod američkim sankcijama.
Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija je sredinom juna ove godine uvela sankcije za više pravnih subjekata iz RS - “Prointer ITSS”, “Infinity International group”, “K-2 Audio Company”, “Kaldera Company”, “Sirius 2010” i televiziju “Una World”, te za vlasnika "Infinity grupe" Đorđa Đurića i generalnog direktora kompanije "Kaldera" Milenka Čičića.
“Ove inicijative imaju za cilj da se kroz precizniju i jasniju zakonsku regulativu stane u kraj samovolji banaka i njihovim diskriminatorskim odlukama, zbog kojih su stotine radnika ostali bez posla, a privreda u Srpskoj pretrpjela ogromnu štetu”, poručili su iz inicijativnog odbora nakon predaje dokumentacije u NSRS.
Bojan Vujić, predsjednik ovog odbora i nekadašnji direktor kompanije Invictus Technology Group, najavio je i da će pokrenuti pitanje krivične odgovornosti ukoliko se dokaže da su veliki i važni privredni subjekti u RS neosnovano dovedeni do zatvaranja i otpuštanja radnika.
“U fazi smo prikupljanja dokumentacije, pa neka tužilaštvo procijeni ima li elemenata takve odgovornosti. Takođe, pokrenućemo i tužbe za naknadu štete”, poručio je Vujić.
Ocejnuje da se ne smije dozvoliti da banke “jednostrano ugrožavaju poslovanje i egzistenciju preduzeća i radnika”.
“Upravo banke su, mimo svih zakonskih propisa i poslovnih uzusa, direktno prouzrokovale gašenje kompanija u RS i nekoliko stotina otkaza i zato smo bili odlučni da ove inicijative izguramo do kraja”, kazao je.
Vujić je podsjetio da su banke u drugoj polovini ove godine odbile da otvore poslovne račune za nekoliko novoosnovanih kompanija, tvrdeći da su tako narušile ne samo pravo na stabilnost poslovanja, već i osnovna ljudska prava.
“Istovremeno, Agencija za bankarstvo RS propustila je da reaguje i zaštiti privrednike, zbog čega se mora tražiti i odgovornost njenog rukovodstva. Naša kompanija je, nažalost, ugašena, a naši stručnjaci iza kojih je stajalo na stotine uspješnih projekata primorani su da posao traže možda i van ovih prostora”, dodao je Vujić i poručio da je sada sve na poslanicima NSRS.
Podnijeli su i apelaciju Ustavnom sudu RS za ocjenu ustavnosti i zakonitosti dijelova Opštih odredbi poslovanja banaka, jer, smatra Vujić, one su u suprotnosti sa Ustavom, Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i sloboda i važećim zakonima iz oblasti platnog prometa i bankarskog poslovanja.