Inicijativni odbor pod nazivom “Pare nisu zakon”, iza koje stoji rukovodstvo nedavno ugašene Invictus Technology Group, počeo je danas sa prikupljanjem potpisa za izmjene Zakona o unutrašnjem platnom prometu u Republici Srpskoj i utvrđivanje odgovornosti Agencije za bank
Razlog je odluka banaka u RS da ne posluje sa firmama iz ove grupacije, a koja je osnovana na temeljima Infinity grupe koja se ljetos našla pod američkim sankcijama.
Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) američkog Ministarstva finansija je sredinom juna ove godine uvela sankcije za više pravnih subjekata iz RS - “Prointer ITSS”, “Infinity International group”, “K-2 Audio Company”, “Kaldera Company”, “Sirius 2010” i televiziju “Una World”, te za vlasnika "Infinity grupe" Đorđa Đurića i generalnog direktora kompanije "Kaldera" Milenka Čičića.
Iz odbora “Pare nisu zakon” naveli su da će kroz ovu inicijativu u Narodnoj skupštini tražiti izmjene zakona kojima bi se “stalo u kraj samovolji banaka i njihovim diskriminatorskim odlukama”.
“Ovo je podrška i kompletnoj privredi i svim privrednicima u Republici Srpskoj. Njihovo pravo na rad nikad više ne smije biti dovedno u pitanje bez ikakvog pravnog osnova i valjanih argumenata”, poruka je Inicijativnog odbora „Pare nisu zakon”.
Bojan Vujić, predsjednik Inicijativnog odbora i direktor kompanije Invictus Technology Group, smatra da su banke, mimo svih zakonskih propisa i poslovnih uzusa, direktno prouzrokovale gašenje kompanija u Srpskoj i nekoliko stotina otkaza.
“Vjerujemo da ćemo ovom inicijativom i potpisima osigurati da banke više ne mogu jednostrano ugrožavati poslovanje i egzistenciju preduzeća i stotina radnika. Našli smo se u situaciji da zbog postupanja banaka i njihovih jednostranih odluka o tome kome će i da li će otvoriti ili zatvoriti račun, stavimo ključ u bravu, a zaposlene pošaljemo kući. Time je direktno narušeno ne samo naše pravo na stabilnost poslovanja, već i osnovna ljudska prava i pravo na rad. Naš cilj je da se ova situacija više nikada ne ponovi i zato smo pokrenuli inicijativu i krenuli sa prikupljanjem potpisa“, kazao je Vujić.ž
Da bi inicijativa dospjela pred poslanike u NSRS potrebno je 3.000 potpisa koji će se prikupljati na više lokacija u Srpskoj, a kreće iz Banjaluke.
“Sa prikupljanjem potpisa počeli smo ovdje, u prostorijama kompanije Invictus, jer je ona, na neki način, simbol nepravde koja se, uz ovakvo postupanje banaka i izostanak reakcije nadležne Agencije za bankarstvo, mogla i može dogoditi bilo kome. Naša priča je, nažalost, završena, naši stručnjaci iza kojih je stajalo na stotine uspješnih projekata primorani su da posao traže možda i van ovih prostora, ali čvrsto vjerujemo da to nije i ne može biti kraj i da će se u ovoj incijativi pronaći svaki odgovoran privrednik, ali i svaki čovjek”, istakao je Vujić.
Dodao je da su banke u Srpskoj, “mimo pozitivnog zakonodavstva, bez ikakvih argumenata ili pozivanja na propise i uz pritiske američke ambasade, odbile da i novoosnovanim firmama otvore račune, ili su ih otvorile i vrlo brzo zatvorile, iako se radilo o pravnim licima koja nisu na OFAC listi i pod sankcijama”.
Osim toga, tražiće i utvrđivanje odgovornosti Agencije za bankarstvo RS i njenog rukovodstva, koje je, kako kažu inicijatori, uprkos prigovorima propustilo da naloži posrednu i neposrednu kontrolu poslovanja banaka i preduzme mjere kojima bi se spriječilo njihovo postupanje, kao i nadzor nad primjenom propisa.
(MONDO)