Istorija zabrana i kazni

Od Buce Kragulja do Stevandića: Koga je i kako kažnjavala Centralna izborna komisija

Autor Bojana Ninković

Centralna izborna komisija (CIK) odlučila je da se Ujedinjenoj Srpskoj (US) poništi ovjera za učešće na lokalnim izborima, te da se se predsjednik US kazni sa 10.000 KM. Tim povodom, objavljujemo pregled koga je i na koji način do sada kažnjavala izborna komisija BiH.

Izvor: FENA

Podsjetimo, CIK je kaznio Stevandića i US, zbog spota koji je objavila ova stranka, a za koji tvrde da sadrži govor mržnje, dok je US najavila žalbu Sudu BiH, te se još uvijek čeka na konačan ishod ove odluke.

Ovo nije prvi put da CIK izriče ovakvu kaznu.

Kazna je ''odrezana'' na osnovu Člana 7.3 Izbornog zakona BiH kojim je propisano da kandidatima i pristalicama političkih stranaka, listi nezavisnih kandidata, listi pripadnika nacionalnih manjina i koalicija, kao i nezavisnim kandidatima i njihovim pristalicama, te zaposlenima ili na drugi način angažovanima u izbornoj administraciji nije dozvoljeno pored ostalog i koristiti se jezikom koji bi nekoga mogao navesti ili podstaći na nasilje ili širenje mržnje, ili objavljivati ili upotrebljavati slike, simbole, audio i video zapise, SMS poruke, internet komunikacije ili druge materijale koji mogu tako djelovati.

Navedena norma se odnosi na period izborne kampanje koja počinje 30 dana prije dana izbora, što su napomenuli i u Ujedinjenoj Srpskoj gdje se nadaju da će Apelaciono vijeće Suda BiH uvažiti žalbu.

Dok čekamo tu odluku prisjetimo se koga je do sada CIK kažnjavala i na koji način.

Kragulj i Perić izbačeni iz izborne trke

Na lokalnim izborima 2004. godine Komisija za prigovore i žalbe CIK-a poništila je kandidaturu Ljubiši ''Buci'' Kragulju (SDS) za gradonačelnika Banjaluke te mu odredila novčanu kaznu od 10 000 KM, a Sud BiH je potvrdio ovu odluku.

Utvrđeno je da je Kragulj "uputio javni poziv na linč pojedinih novinara i medija."

Uoči Opštih izbora 2006. godine, Srpska radikalna stranka - Vojislav Šešelj kažnjena je sa 10 000 KM jer su, kako je istaknuto, "na predizbornom skupu u Tesliću na megafonu puštane pjesme koje mogu izazvati strah", a Sud BiH je potvrdio odluku.

Na Opštim izborima 2008. godine poništena je kandidatura za odbornika u Skupštini opštine Gradiška Vinku Periću, kandidatu Srpske napredne stranke,  a Perić je kažnjen sa 10 000 KM. Sud BiH je potvrdio ovu odluku.

Ovakva Odluka je donesena jer je Perić na RTV "Vikom", čiji je vlasnik, puštao spotove koji "mogu izazvati mržnju."

"Bajić kao Karadžić"  i ''crni gavran'' Barbarić

Na Opštim izborima 2010. godine CIK je kaznila političku strnaku "BOSS-Bosanska stranka – Mirnes Ajanović" jer je Ajanović, kandidat za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, 15. septembra. 2010. godine gostujući u debatnoj emisiji "Odgovorite ljudima" Federalne televizije "koristio jezik koji bi nekoga mogao navesti ili podstaći na nasilje ili širenje mržnje".

Mirnes Ajanović je u emisiji poredio Bojana Bajića (Naša Stranka) sa Radovanom Karadžićem. Prema CIK, Ajanović je tako prekršio pravila ponašanja u izbornoj kampanji. Stranka je kažnjena sa 7 000 KM, dok je Ajanović kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 3 000 KM.

Na Lokalnim izborima 2012. godine agencija "SENS" je dostavila CIK-u prijavu, a u njoj fotografiju na kojoj je Pero Barbarić obučen u vojničku uniformu sa tekstom "Postrojba posebne namjene GAVRANI ", slika crnog gavrana i šahovnica sa tekstom "Uz Brotnjo i u ratu i u miru".

CIK je pokrenula postupak za utvrđivanje odgovornosti i Hrvatska kršćanska demokratska unija (HKDU) je kažnjena sa 3 000 KM, a Pero Barbarić sa 1 000 KM.

Iste godine je Vojin Pavlović, kandidat Srpske radikalne stranke - Vojislav Šešelj, pozvao svoje pristalice, da ako njihov kandidat za načelnika ne prođe na izborima, silom uklone izabranog načelnika. Odlukom CIK-a SRS Vojislav Šešelj kažnjena sa 10 000 KM, a ime Vojina Pavlovića je uklonjeno sa liste i određena mu je kazna u iznosu od 5 000 maraka.

(Kliknite na strelicu za nastavak)

Vučurević se "izvukao"

Ni Opšti izbori 2014. godine nisu protekli bez kazni, a tada je CIK donijela odluku kojom je Dalibor Trapar, kandidat Socijalističke partije za Predstavnički dom Parlamenta BIH uklonjen sa kandidatske liste SP-a te mu je izrečena kazna od 1 000 KM dok je stranci određena novčana kazna od 5 000 maraka.

Na istim izborima je CIK je donio Odluku o uklanjanju Slavka Vučurevića, kandidata PDP-a za Narodnu skupštinu Srpske (NSRS) sa kandidatske listije ove partije, a izrečena mu je kazna od 3 000 KM dok je stranci određena kazna od 6 000 maraka.

Sud BiH je uvažio žalbu u dijelu uklanjanja Vučurevića sa liste tako da su ostale novčane kazne kandidatu i stranci.

Na Lokalnim izborima 2016. godine CIK BiH je izrekao novčanu kaznu Bosanskohercegovačkoj patriotskoj stranci Sefer Halilović "BPS" u iznosu od 5 000 KM.

Izbori 2016: Prva kazna za Ujedinjenu Srpsku

Sefer Halilović, predsjednik stranke, na predizbornom skupu u sarajevskoj opštini Novi Grad je koristio jezik mržnje. Sud BiH je djelimično uvažio žalbu te je Odluka CIK BiH preinačena u pogledu visine kazne (umjesto 5 000 KM izrečena je kazna od 1 000 KM).

Na ovim izborima je novčano kažnjena Ujedinjena Srpska kaznom od 3 000 KM zato jer je Nenad Stevandić, predsjednik stranke, gostujući u emisiji "Kontekst" na ''Al džaziri'' zajedno sa Sašom Magazinovićem poslanikom SDP BIH "koristio jezik mržnje".

CiK BiH je Srpskoj naprednoj stranci izrekla novčanu kaznu od 6 000 KM jer se u Bratuncu na na predizbornom skupu kao gost obratio (gorepomenuti) Vojin Pavlović i na neprimjeren način vrijeđao Aleksandru Pandurević (SDS).

Na dan izbora iste godine zbog neprimjernog ponašanja na biračkim mjestima u Stocu kažnjen je Salmir Kaplan i to na način da je njegovo ime uklonjeno sa kandidatske liste, a izrečena mu je i novčana kazna u iznosu od 5 000 KM, dok je stranci "Za bolji Stolac" izrečena novčana sankcija u iznosu od po 5 000 KM kao i članicama Koalicije - SDA i SBB.

Ime Demira Mahmutčehajića je takođe uklonjeno sa kandidatske liste, a izrečena mu je i novčana sankcija u iznosu od 5 000 KM, novačno je kažnjena "Inicijativa za Stolac" kao i članice Koalicije- SDP BiH i Građanski savez.

Sa kandidatske liste uklonjen je Ahmet Ljubović, a izrečena mu je novčana sankcija u iznosu od 5000 KM.

(Kliknite na strelicu za nastavak)

Prošli izbori: Novčane kazne Dodiku, Mektiću, Komšiću i Govedarici

Ni Opšti izbori 2018. godine po pitanju kazni nisu bili ništa manje burni. Tada je lista "DF-GS Željko Komšić: BiH pobjeđuje" kažnjena sa 1 000 KM dok je kandidat Adžem Dževad kažnjen sa 3 000 maraka jer je koristio jezik koji bi nekog mogao navesti na nasilje ili širenje mržnje. Sud BiH je žalbu odbio kao neosnovanu.

Na istim izborima je Savezu za pobjedu izrečena novčana kazna od 5 000 KM, a Vukoti Govedarici (SDS) od 3 000 maraka jer je takođe koristio jezik koji bi nekog mogao navesti na nasilje ili širenje mržnje.

Miloradu Dodiku je iste godine izrečena kazna u iznosu od 5 000 KM, a SNSD-u od 7 000 maraka jer je na skupu u Bileći 4. oktobra 2018. godine Dodik isto koristio jezik mržnje.

Nije bilo žalbe, Dodik je kaznu platio već sljedećeg dana, a SNSD 9. oktobra iste godine.

Zbog iste stvari kažnje su Dragan Mektić i SDS i morali su platiti po 2 000 KM.

CiK BiH je utvrdio i da je SDA odgovorna što je Bakir Izetbegović na predizbornom skupu koristio jezik koji bi nekog mogao navesti na nasilje ili širenje mržnje, pa je SDA BiH kažnjena sa 5 000 KM.

Rješenjem Suda BiH novčana kazna preinačena na iznos od 3 000 KM. Donesena je i Odluka kojom se utvrđuje da je "DF - Građanski savez - Željko Komšić" odgovorna što je na predizbornom skupu dozvolio isticanje plakata koji bi nekoga mogao navesti na nasilje ili širenje mržnje pa su kažnjeni sa 7 000  KM, ali je sud kaznu smanjio na 5 000 KM.