Region

Održan 15. protest "Srbija protiv nasilja": Odata pošta žrtvama masakra u Gradačcu

Autor Vesna Kerkez

U Beogradu je večeras održan i 15. protest "Srbija protiv nasilja".

Izvor: Milica Vučković, Fonet

Protest je počeo minutom ćutanja za žrtve masakra u Gradačcu i sve žrtve porodičnog nasilja.

Jedna od ključnih tema ovog protesta bilo je verbalno i institucionalno nasilje u Bačkoj Palanci gdje građani danima unazad protestuju nakon smrti trinaestogodišnjeg dječaka od strujnog udara iz neobezbijeđenog kabla.

Izvor: Milica Vučković, Fonet

Na protestu u Kraljevu govorio je Lazar Milosavljević, jedan od organizatora protesta i aktivista Lokalnog fronta.

"U ovoj zemlji ljudi sve teže žive a deca stradaju zbog neodgovornosti i kriminalaca, i što njihov vrhovni vođa priča o kojekakvim stadionima... Naša djeca neće da stradaju zbog njihove neodgovornosti", kazao je.

On je rekao da vlast neće uspjeti da troši budućnost djece.

"Naša djeca su naša budućnost, a oni su se usudili da tu budućnost troše prije nego što je ona i počela. Nećete nam trošiti budućnost", poručio je.

Protest "Srbija protiv nasilja" organizuje dio proevropske opozicije, koja navodi da protest nije stranački već građanski, a da su oni tehnički organizatori.

Među zahtjevima iznijetim na prvom protestu "Srbija protiv nasilja", koji je održan 8. maja, su zaustavljanje dalje promocije nasilja u medijima i javnom prostoru, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama "koje sluđuju građane", kao što su Pink i Hepi, smjena svih članova Saveta REM-a, gašenje štampanih medija i tabloida koji objavljuju lažne vesti i kontinuirano krše novinarski kodeks, smena rukovodstva RTS-a i hitno ukidanje programa koji promovišu nasilje, nemoral i agresiju na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.

Izvor: Milica Vučković, Fonet

Zahtijeva se i institucionalna odgovornost i smjena ministara policije Bratislava Gašića i šefa BIA Aleksandra Vulina "jer su direktno odgovorni za urušeni sistem i neadekvatno reagovanje nadležnih".

Protesti "Srbija protiv nasilja" organizovani su nakon dva masovna ubistva koja su se 3. i 4. maja dogodila u Beogradu i okolini Mladenovca, u kojima je stradalo ukupno 20 osoba, među kojima je najviše djece.

(Beta)