Jedan od najboljih filmova u istoriji jugoslovenske kinematografije - "Balkanski špijun" najslikovitije objašnjava situaciju u bosanskohercegovačkoj fudbalskoj reprezentaciji.
U remek-djelu Dušana Kovačevića, glavni junak Ilija Čvorović, kojeg je maestralno odigrao Danilo Bata Stojković, umislio je da je njegov podstanar ustvari strani agent koji sa svojim društvom planira terorističke akcije u cilju rušenja države i postojećeg socijalističkog poretka, pa maltretira sirotog Petra Jakovljevića (Bora Todorović), koji je 20 godina radio u kapitalističkoj Francuskoj.
Sličan scenario proživljava i selektor fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine Ivajlo Petev, Bugarin na privremenom radu u Sarajevu, koji se otkako je imenovan na kormilo "zmajeva" percipira kao strano tijelo dovedeno s ciljem rušenja postojećeg poretka u nacionalnom timu BiH.
Osulo se na bugarskog trenera drvlje i kamenje, napalo ga je i kuso i repato, a nesrećni Petev je barem prema izrazima lica, djelovao kao iznenađeni i zbunjeni Jakovljević, iako solidno poznaje naš jezik, koji je naučio radeći u Dinamu iz Zagreba, dok ga je Čvorović tjerao da sve lijepo prizna prvo njemu, pa onda da zajedno odu u stanicu milicije gdje će to sve ponoviti organima narodnog reda.
"A mene, ako se za Dan bezbednosti sete, sete, to je bila moja dužnost", gorjeli su pravedničkim gnijevom navijači po društvenim mrežama i bosanskohercegovačka javnost koji su umislili da žestoko napadajući Bugarina ustvari "spasavaju" nacionalni tim.
Ogorčenost i razočaranje samim imenovanjem bugarskog stručnjaka umjesto proslavljenog kapitena Sergeja Barbareza bez dana trenerskog iskustva, doduše povezana je i sa preuzimanjem funkcije predsjednika Saveza od strane Vice Zeljkovića, nećaka "mrskog" Milorada Dodika, što je u bosanskom loncu donijelo percepciju da ni FS BiH niti reprezentacija više "nisu naši".
U Banjaluci se takvo ponašanje tumačilo kao "napad na Srbe", što suštinski vjerovatno donekle i ima veze, jer je evidentno već četvrt vijeka da rat nije stao u glavama na relaciji sarajevska čaršija - Republika Srpska, a to je jedino potrebno da i fudbal, ali i cijela zemlja napokon krenu naprijed.
U skladu s tom logikom, nerijetko su i "slavljeni" i priželjkivani neuspjesi "zmajeva", ali naznake vraćanju na fabrička podešavanja primjećeni su nakon što je sudija odsvirao kraj utakmice u Strazburu, gdje je Bosna i Hercegovine osvojila bod protiv aktuelnih svjetskih prvaka Francuza iako je pred sami dvoboj na društvenim mrežama prizivan debakl od "trikolora".
Čak se apelovalo i na Evropsku fudbalsku uniju (UEFA) i Svjetsku fudbalsku federaciju (FIFA) da se umiješa u rad Saveza i poput visokog predstavnika iskoristi tzv. bonska ovlaštenja kako bi se sve ponovo ispočetka mijenjalo i vratilo u period postojanja tzv. Komiteta za normalizaciju bh. fudbala.
Iritiralo je "Čvoroviće" što se u najavama mečeva apostrofirala "odlična atmosfera" u svlačionici i "zajedništvo" igrača, koji će uvijek dati svoj "maksimum", pa su odašiljane otrovne strele i razne pošalice na račun svih aktera.
U televizijska studija i druge medije su pozivani za komentare "proslavljeni" nekadašnji igrači BiH, koji su bili prespremni i nabrušeni da unaprijed žestoko kritikuju sve što ima veze sa sadašnjim selektorom i igrom nacionalne selekcije...Kad ono...
Zviz!
BiH je odigrala fantastično u Strazburu osvojivši bod, a bila je bliža osvajanju sva tri protiv svjetskog šampiona, povratila izgubljeno samopouzdanje i potom minimalnom pobjedom nad Kuvajtom u Zenici prekinula crnu seriju od skoro dvije godine bez trijumfa.
Doduše, jako je tužno bilo gledati kako "Bilinim poljem" odjekuju skandiranja Kuvajćana jer je zenički stadion bio sablasno prazan, ali svih dozvoljenih 6.000 gledalaca zbog kovid protokola došlo je da podrži Petevljeve izabranike u dosad najvažnijoj utakmici kvalifikacija za Mundijal 2022. godine u Kataru.
Bh. tim im se u utorak uveče protiv Kazahstana odužio odličnom partijom, posebno u prvom poluvremenu i samo zahvaljujući promašajima kapitena Edina Džeke, "zmajevi" nisu već do odmora riješili pitanje pobjednika.
Uprkos šokantnom vođstvu gostiju iz praktično jedinog šuta ka golu Ibrahima Šehića, Ivajlovi izabranici su pokazali karakter i napravili preokret, koji je u petom minutu sudijske nadoknade "poništio" Baktijor Zajnutdinov iz fantastičnog slobodnog udarca. A njega je skrivio Džeko, vjerovatno najbolji igrač u istoriji BiH, ako zanemarimo Safeta Sušića.
Fudbaler CSKA iz Moskve je tim pogotkom osigurao svom timu remi, a Peteva skoro natjerao na suze pred kamerama. Sve mu se skupilo, a vjerujemo i da se zapitao šta mu je trebalo da dolazi u ovaj naš tamni vilajet, gdje ništa nije kako izgleda i gdje svi imaju "figu" u džepu.
Svakom dobronamjernom bilo je iskreno žao bugarskog stručnjaka, koji je poslije svih udaraca koje je pretrpio da BiH osvoji sva tri boda i koji je vukao odlične poteze sa izmjenama, bio surovo kažnjen.
Bez obzira na ispuštena dva boda, još ništa nije izgubljeno barem kad je u pitanju plasman na drugo mjesto u grupi D, odnosno baraž iza neprikosnovenih "galskih pijetlova". A u njemu će, inšalah, "zmajevi" tražiti vizu za Katar i ako bude sportske sreće na koncu se naći na velikom takmičenju.
A sve to, bilo bi neuporedivo lakše da od samog starta nisu postojale brojne "Smiljke" koje stalno javljaju "Đuri da blokira aerodrom" kako ne bi pobjegao ovaj Jakovljević (Petev) što planira da "digne Vinču u vazduh".
P.S. Od srca želimo Petevu da izbori plasman u Katar, a onda će Đura i svi ostali, da mu oproste što su ga tukli.
Pročitajte sve kolumne ŠATARAŠ