U sklopu planova za odvajanje sa globalne mreže, Rusija je uvela blokadu za Instagram za svoje korisnike, pa je ova platforma postala nedostupna za najveći deo populacije ove zemlje.
Rusija je prošle nedjelje najavila planove da blokiraju Instagram i Facebook zbog ograničavanja reklamiranja koje zapad obilježava kao "rusku propagandu" i zbog neograničavanja poziva na nasilje protiv Rusije.
Rusko nadzorno tijelo za telekomunikacije, Roskomnadzor dobilo je 11. marta nalog generalnog tužilaštva Ruske Federacije da ograniči djelovanje i zabrani Instagram aplikaciju u roku od 48 sati, uz napomenu da će se isto desiti i sa Facebook i Twitter mrežama. Zbog svega što se dešava Rusija je savjetovala svojim građanima da koriste nacionalne društvene mreže.
Prošlog petka, Adam Moseri, prvi čovjek platforme Instagram objavio je da će blokiranjem Instagram mreže Rusija efektivno onemogućiti 80 miliona korisnika da međusobno komuniciraju.
Influenseri se opraštaju od svojih pratilaca
Tokom vikenda, ruski influenseri su se opraštali od svojih pratilaca, ostavljajući im poruke da ih i dalje prate, samo na drugim platformama, ili da koriste VPN, kako bi zaobišli državne blokade.
The Washington Post piše da je jedna ruska modna influenserka oplakala plan svoje države, jer je cijeli svoj život i rad uložila u svoj Instagram profil.
"Zamislite da ste upravo potpuno otpušteni sa posla i da uopšte ne primate nikakve prihode, ali istovremeno imate troškove za svoju porodicu, za svoj tim ako imate podređene, a onda odjednom nemate šta da plati svoj tim", izjavila je ona.
Platforma za iznošenje stavova
Sa druge strane Instagram jeste omogućio ruskim državljanima da podignu svoj glas protiv rata koji je u toku, pa su uticajni građani i njihove porodice, uglavnom van granica ove zemlje, pozivali na prestanak sukoba i promovisali kampanju protiv aktuelnog predsjednika Rusije.
Problemi sa tehnološkim gigantima
Rusija je i prije rata vodila borbu sa tehnološkim gigantima, a Sud u Moskvi izrekao je 24. decembra 2021. godine kaznu od 100 miliona dolara za Google i 27 miliona dolara za Facebook (Meta) jer nisu obrisali sadržaj koji je zabranjen prema zakonu ove zemlje. Predstavnici ruskog nadzornog tijela za komunikacije tada su izjavili da su Google i Meta optuženi za kršenje zabrane o distribuciji materijala koji promoviše ekstremističku ideologiju, vrijeđa religijska uvjerenja i podstrekuje opasno ponašanje kod maloletnika.
Ruske vlasti su još tada polako podizale pritisak na društvene mreže, optužujući ih da ne uklanjaju sadržaj o zloupotrebi lijekova, oružja, eksploziva i ekstremističkih stavova. Jedno od takvih upozorenja odnosilo se na sadržaj o nesankcionisanim protestima kritičara Kremlja, Alekseja Navaljnog.
Sa druge strane, sa zapada su stizale poruke da se ovakvim ograničavanjem pristupa sadržaju ruši osnovni postulat Interneta - net neutralnost.
Još tada je prvi čovjek komiteta za informacione politike Donjeg doma ruskog Parlamenta, Aleksander Kinštajn rekao je da ove velike kazne treba da pošalju jasnu poruku svim IT gigantima, kao i da ruski zakon predviđa druge oblike kazni za slučaj da neko ignoriše odluke suda. Sugerisalo se da te kazne mogu biti usporavanje saobraćaja i kompletno blokiranje istog, a sada smo vidjeli i da je Rusija iskoristila trenutnu situaciju da produbi jaz između društvenih mreža i svog stanovništva.
(MONDO)