Sporni dokumentarac koji je uzburkao društvene mreže!
Dokumentarac „The Social Dilemma“ koji se pojavio prošlog mjeseca na striming platformi Netflix, je uzburkao javnost, a pogotovo društvene mreže.
On je predstavio uvjerljiv slučaj da su upravo društvene mreže krive za podjelu društva, širenje dezinformacija, učestvovanju od genocida do suicida, te da imaju preveliku moć u svojim rukama.
Šest mjeseci kasnije Facebook je reagovao na optužbe ovog filma istakavši da je senzacionalistički. Ukoliko niste gledali film, savjetujemo da ga pogledate kako bi dobili približnu sliku kako ove kompanije rade, što ćete čuti direktno od bivših zaposlenih radnika Facebook-a, ali i drugih kompanija koje imaju društvene mreže.
Iz Facebook-a su naglasili da ovaj dokumentarac „sahranjuje suštinu u senzacionalizmu“. „Umjesto da daju drugačiji uvid u tehnologiju, oni daju iskrivljen pogled kako društvene mreže rade, samo kako bi kreirali prikladnog žrtvenog jarca za teške i složene društvene probleme“ – stoji u saopštenju.
Dokumentarac tvrdi da Facebook koristi algoritme koje pokazuju sadržaj sa kojima se korisnik slaže, što stvara razdor u društvu, dok Facebook ističe da su ti algoritmi prosto „relevantni i korisni“. Dotakli su se i tvrdnji da Facebook naređuje svojim zaposlenima da tjeraju korisnike da ostanu što duže na mreži, što se ne slaže sa padom od 50 miliona sati od 2018. godine.
Na kraju su se osvrnuli na izbore 2016. godine kada su optuženi da su imali uticaj na rezultat. Pričali su i o ruskoj umiješanosti. „Prizanjemo da smo napravili greške 2016. godine. Znamo da naš sistem nije savršen i da postoje stvari koje mu nedostaju. Ali nećemo stajati bespomično, nećemo dopustiti dezinformacije i govor mržnje na Facebook-u“ – između ostalog piše u ovom saopštenju kojeg u potpunosti možete pogledati u našoj galeriji,
Ovo su odgovori Facebook-a:
O zavisnosti društvenih mreža – „Prioritet je značajna socijalna interakcija“
O tome da su korisnici produkt – „Ne prodajemo vaše informacije nikome!“
O algoritmima – „Predstavljajući algoritme kao „ludilo“ je dobar način da napravite stočnu hranu za zavjerenički dokumentarac, ali je realnost ’mnogo manje’ zabavnija“
O upotrebi date/informacije – „Iako to film sugeriše, mi imamo pravila/polise koje zabranjuju biznisima da nam šalju poverljive informacije o ljudima“
O polarizaciji – “Većina sadržaja koji korisnici mogu da vide na Facebook-u nije polarizujuća, niti politička”
Da li ste gledali dokumentar The Social Dillema?
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.