Tehnološki giganti primorani da razbiju "kasicu prasicu".
Kompanija Google je najavila da će da ugasi svoj internet pretraživač u Australiji ukoliko predstavljen prijedlog, sa kojim će najviše profitirati tamošnji mediji, postane zakon.
Predloženi zakon nalaže da Google sprovede komercijalne sporazume sa svakom novinskom organizacijom ili da uđe u prinudnu arbitražu, za šta iz te kompanije ističu da je "neizvodljivo".
Naime, po novom zakonu Google će biti prinuđen da medijima u Australiji plaća za sadržaje, umjesto što njihov pristup i pojavu na internet pretraživaču blokira. "Ako ova verzija zakona postane realnost, neće nam dati nikakvu šansu, te Google Search više neće biti dostupan u Australiji. To može da bude veoma loše za sve naše ljude, za medijsku raznolikost i za mala preduzeća koja ove usluge koriste" - istakla je Mel Silva, generalni direktor Google kompanije u toj zemlji, pred Senatom.
Već mjesecima se vodi spor oko ovog prijedloga, a kompanija Facebook je stala na stranu Google-a. Medijske kompanije smatraju da ovi tehnološki giganti treba da izdvoje novac za privilegije koje dobijaju, ističu da njihova dominacija na polju poslovanja putem internet oglašavanja ostavlja te agencije da skupljaju njihove ostatke.
Novi zakon bi omogućio pojedinim medijima da se cjenkaju individualno ili kolektivno sa kompanijama Facebook i Google, a ukoliko ne dođe do dogovora u periodu od tri mjeseca, one mogu da uđu u arbitražu. Premijer Australije, Skot Morison je izjavio: "Reći ću ovo jasno! Australija postavlja pravila šta se može raditi u Australiji. To se radi u našem parlamentu, to radi naša vlada i tako se stvari obavljaju u Australiji, a ljudi koji žele da rade tako u našoj zemlji su i više nego dobrodošli!" Mi ne odgovaramo na prijetnje!" - rekao je Morison na konferenciji za medije!
Kao i svuda u svijetu, preko 90% stanovnika te zemlje koristi upravo Google internet pretraživač kako bi našli to što traže. Usluge kompanije Google su dostupne skoro svuda u svetu, te bi zaista bio presedan da se zaista donese takva odluka. Inače, u Kini nema ovog pretraživača još od 2010. godine.
Izbrišite pretragu i onemogućite Google kompaniji da vas prati (MobIT)
Ostaje da vidimo kako će se stvari odvijati u narednim danima.