Jasniji podaci

Zdravlje se čuva pametnim nakitom: Nije iz Gospodara prstenova, ali štiti

Autor Milan Živanović

Sve se više proizvođača nosivih uređaja sa prostog brojanja koraka i kalorija okreće prikazivanju pojednostavljenih podataka, koje korisnik može da razumije.

Pametan prsten Movano
Izvor: Smart Life/ Movano

Nosivi uređaji su već duboko zašli u živote korisnika, među njima i pametan nakit, te prstenje koje brine o zdravstvenom stanju.

Dobili smo još jedan prsten u univerzumu pametnih gedžeta, budući da je kompanija Movano najavila svoj proizvod, koji će predstaviti u januaru, na događaju CES 2022. 

U pitanju je Movano Ring koji je prije svega namijenjen onima koji pate od hroničnih oboljenja, a iz kompanije obećavaju da će korisnicima pomoći da prate razvoj bolesti i da bolje razumiju podatke, i to po povoljnoj cijeni.

Prsten Movano prikuplja sve standardne podatke – brzinu i broj otkucaja srca, podatke o disanju, nivo kiseonika u krvi, broj pređenih koraka, potrošene kalorije, san, uz jednu razliku – umjesto sirovih podataka korisnici će imati analize u kojima se tumači kako njihovo ponašanje utiče na razvoj bolesti.

Tako će vlasnici dobijati različita objašnjenja, na primjer kako navike u vježbanju tokom vremena utiču na cikluse sna. Takve informacije su dragocjene, posebno onim korisnicima koji već boluju od nekog hroničnog oboljenja i pokušavaju da promjene navike kako bi lakše kontrolisali bolest.

Sve više proizvođača nosivih uređaja se sa jednostavnog brojanja koraka i kalorija okreće prikazivanju pojednostavljenih podataka, koje korisnik može da razumije. Oura Ring, Whoop i Fitbit već rade tako da korisnicima pružaju informacije o tome u kojoj bi oblasti trebalo više da se potrude, a gdje bi trebalo da smanje aktivnosti. Movano ide još dalje, jer želi da smanji broj komplikovanih grafikona koji često zbunjuju, i da umjesto njih ponudi podatke koji će korisnicima pomagati da što bolje shvate u kojim su im životnim oblastima potrebne izmjene.

Eksperti koji su testirali aplikaciju koja ide uz prsten kažu da tehnologija ne donosi ništa revolucionarno, ali podatke prezentuje na jasniji način nego bilo koji drugi nosivi uređaj koji prati zdravlje korisnika. To bi samo po sebi moglo da bude mala revolucija, budući da je neophodno da se prikupljeni podaci razumiju da bi se u život unijela neka promjena koja poboljšava zdravstveno stanje.

Top 10 Best Smart Rings
Izvor: Smart Life/ @Top 10 Zone

Movano prsten pored toga ne izgleda loše, pa može da prođe kao bilo koji drugi komad nakita, što znači da može da se nosi u svim prilikama. Drugačiji dizajn na prvi pogled izgleda kao nešto manje važno, ali je ekspertima odavno jasno da korisnici obraćaju pažnju i na takve detalje.

Kompanija je iskrena po pitanju medicinskih ambicija – sigurno je da prvi prsten neće dobiti zeleno svjetlo od regulatornih tijela, ali se kreatori nadaju da bi to moglo da se promijeni s narednim modelima, budući da planiraju dodatne opcije, poput one za mjerenje nivoa šećera u krvi.

Cijena prstena još uvijek nije poznata, ali kompanija obećava da će biti povoljna, što znači da bi mogao da košta manje od Oura prstena koji može da se kupi za oko 260 evra.

(Mondo.rs)