Poljoprivreda

Dronovi zamjenjuju ljude u branju voća

Autor Dragana Božić

Jedan robot je dovoljan da pokrije 2,5 hektara tokom sezone branja.

Izvor: YouTube / Tevel Aerobotics Technology

Često smo imali priliku da čujemo kako će roboti zamijeniti ljude u raznim poslovima, i nema sumnje da se ovo događa u raznim profesijama. Ipak, djeluje da će još jedna privredna grana uskoro moći da automatizuje svoje poslova zahvaljujući naprednoj tehnologiji - voćarstvo, da budemo precizniji - ostavljajući sezonske radnike, kojih je ionako malo, bez posla.

Branje voća je izuzetno težak posao i to će vam reći svako ko je nekad želio da zaradi dodatan novac odlaskom u voćnjake, ali sudeći po razvoju robotike i vještačke inteligencije, uzgajivači voća uskoro neće morati da plaćaju isti broj radnika.

Razvijen od strane Tevel Aerobotics, Flying Autonomous Robots je skup privezanih dronova koji mogu da beru voće sa drveća. Ovaj napredni berač ima sposobnost da razlikuje voće od lišća i drugih predmeta, kao i sposobnost da analizira boju i zrelost prije branja.

Za razliku od ljudi, robotima nije potreban odmor, pa mogu da rade bez prestanka u toku berbe. Za rad je potrebno samo gorivo, a kako su dronovi berači povezani sa glavnom jedinicom, ne posjeduju bateriju i nema potrebe da se pune. Sve što uzgajivači voća treba da urade jeste da postave parametre, poput željene boje, veličine i težine voća, a roboti će odraditi ostatak posla.

Branje voća nije jedina specijalnost ovih dronova, oni takođe analiziraju količinu i težinu voća koje su ubrali, efektivnost pesticida, kao i da li je bolest zahvatila neko drvo. Svi ovi podaci su dostupni vlasnicima putem aplikacije na pametnom telefonu, a roboti će u budućnosti takođe moći da prskaju pesticidima, kao i da orezuju uvelo ili nepotrebno lišće.

Janiv Maor, izvršni direktor komapnije Tevel Aerobotics, procjenjuje da je jedan robot može da pokrije 2,5 hektara tokom sezone branja i dodaje da će ova tehnologija uštedjeti novac poljoprivrednicima. "Neće im trebati toliko ljudi za branje", kaže Maor. "Ali glavni razlog nije ušteda, već to što jednostavno nema dovoljno radnika".

Tevel Aerobotics je uspješno testirao svoju tehnologiju u voćnjacima HMC Farms u Kaliforniji, a planira da sljedeće godine pošalje svoje dronove u Španiju i Italiju na velike plantaže jabuka.

Dronovi za branje voća
Izvor: Tevel Aerobotics Technology