Projekat je ponio ime Skyway, a krajnji cilj mu je da stvori okruženje u kojem bi različite kompanije mogle da ponude usluge prevoza robe vazdušnim putem.
Sve više kompanija radi na bespilotnim letjelicama za prevoz putnika i robe, a najveći problem je regulacija saobraćaja, budući da bi na stotine dronova sigurno izazvalo haos.
Britanski konzorcijum predvođen kompanijom Altitude Angel predstavio je nedavno plan za regularno letenje ovakvih letjelica, što bi moglo da bude rješenje.
Ideja se zasniva na nečemu što već zovu auto-putem za dronove, a u pitanju je linija od 250 kilometara koja bi povezivala nekoliko gradova u Velikoj Britaniji.
Ako se ideja pokaže kao uspješna, plan je da se vazdušni put proširi tako da poveže još više naseljenih oblasti.
Projekat je ponio ime Skyway, a krajnji cilj mu je da stvori okruženje u kojem bi različite kompanije mogle da ponude usluge prevoza robe vazdušnim putem. Letjelice bi mogle da se vinu do visine od 300 metara, a saobraćaj bi regulisalo posebno kontrolno tijelo. Procesi detekcije drugih letjelica i izbjegavanje sudara bi bili automatizovani, a svaki dron bi prvo morao da zadovolji sve tehničke zahtejve da bi mogao da se priključi mreži.
CEO Richard Parker spoke with the @FT last week about the 'drone superhighways' that will revolutionise our skies, in much the same way the rail network did 200 years ago - and we're close. https://t.co/Md0YBecK5X#utm#drones#dronesuperhighway#dronesforgood#techFT
— Team Altitude Angel (@altitudeangel) March 21, 2022
Stručnjaci ističu da je ovo najambiciozniji transportni projekat na području Britanije još od pojave željeznice, a mogao bi da posluži kao model za razvoj sličnih usluga i u drugim zemljama.