Znamo li šta sve naša djeca gledaju kada su na Internetu? Zapitamo li se ko je sa druge strane dok su na društvenim mrežama i drugim aplikacijama za komunikaciju? Znamo li gdje sve ostavljaju svoje fotografije i lične podatke?
Kako bismo spriječili najgore scenarije, potrebno je konstantno sprovoditi preventivne aktivnosti, edukaciju djece i roditelja o sigurnosti na Internetu.
Svake godine IT kompanije Lanaco i Kaspersky sprovode aktivnosti na temu bezbjednost na Internetu sa osvrtom na najmlađu populaciju, ujedno i najugroženiju populaciju.
Kao jedna od aktivnosti u mjesecu martu, u prostorijama TC Lanaco održano je interaktivno predavanje na temu "Kako biti siguran na internetu".
Događaju u organizaciji kompanije Lanaco i partnera Kaspersky prisustvovali su osnovci iz škole "Borisav Stanković" iz Banjaluke. Mališani od šestog do devetog razreda poslušali su predavanje Milana Kojića iz kompanije Kaspersky, tokom kog su i na praktičnim primjerima, i u diskusiji sa predavačem, mogli da saznaju više o tome kako se treba ponašati na Internetu.
Osnovci su tokom samog događaja pokazali zavidno znanje stečeno u školi sa učiteljima, te još jednom dokazali činjenicu da mlade generacije jako brzo savladavaju digitalne izazove, što je još jedan pokazatelj koliko aktivno moramo kao društvo učestvovati u obrazovanju djece ali i roditelja o bezbjednosti na internetu.
Nakon predavanja, usvojeno znanje ali i timski duh djeca su dokazala i kroz kratki kviz. Pobjednici su ovoga puta bili svi učesnici, pa su tako i nagrade koje je pripremio Kaspersky dobili svi školarci.
Ovaj događaj bio je samo dio zajedničke društveno odgovorne kampanje "Kako biti siguran na Internetu" koju su zajedno realizovali Lanaco i Kaspersky.
Tokom kampanje dvije partnerske kompanije podržale su i konkurs u organizaciji Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
U okviru ovogodišnjeg takmičenja na temu „Zaštita ličnih podataka na Internetu”, koje je organizovano u tri kategorije, mlađi osnovci bili su pozvani da izraze poimanje teme crtežom, dok su stariji osnovci i srednjoškolci snimali kratke filmove i izrađivali postere, a sa istim ciljem podizanja svijesti o sigurnom ponašanju učenika u virtuelnom svijetu, opasnostima i načinima zaštite na Internetu.
Autorima najbolje ocijenjenih radova u tri takmičarske kategorije i njihovim nastavnicima/mentorima uručena su priznanja i vrijedne nagrade, koje su za njih obezbijedili kompanije „Kaspersky” i „Lanaco” te Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo.
Tokom mjeseca februara i marta ove dvije kompanije su takođe pokrenule i digitalnu kampanju sa ciljem skretanja pažnje na bezbjednost djece na Internetu, te jasnim i upečatljivim porukama namijenjenim roditeljima.
Da li znate da vaše dijete u prosjeku na Internetu provede preko 5h dnevno?
Da li znate da odrasli u prosjeku na Internetu provedu oko 3h dnevno?
Da li znate da u svakom trenutku neko prati aktivnosti vašeg djeteta?
Najbolji način da se nosite sa ovom neizbježnom činjenicom jeste da obrazujete sebe i svoju djecu.
Pratite aktivnost posjeta vašeg djeteta, upoznajte ga sa opasnostima koje vrebaju na Internetu.
Nije svako sa druge strane prijatelj!
#sigurninainternetu #kaspersky #lanaco
Da li znate koliko sati dnevno vaše dijete provede na Internetu?
Da li znate da tokom tog perioda razne aplikacije traže lične podatke vašeg djeteta?
Dostupnost privatnih i osjetljivih informacija na društvenim mrežama pomaže online grabežljivcima. Naučite svoju djecu da ne dijele lične podatke poput imena, prezimena, adrese stanovanja, telefonskog broja, informacija o školi ili mjestima druženja sa vršnjacima.
Najbolji način da se nosite sa ovom neizbježnom činjenicom jeste da obrazujete sebe i svoju djecu.
Pratite aktivnost posjeta vašeg djeteta, upoznajte ga sa opasnostima koje vrebaju na Internetu.
Nisu lični podaci za dijeljenje sa drugima!
#sigurninainternetu #kaspersky #lanaco
Da li znate koliko sati dnevno vaše dijete provede na Internetu?
Da li znate šta za to vrijeme gleda?
Sve, od vulgarnog jezika i govora mržnje do grafički nasilnih ili seksualnih slika, može imati štetan efekat na dijete i na njegove socijalne i emocionalne vještine.
Najbolji način da se nosite sa ovom neizbježnom činjenicom jeste da obrazujete sebe i svoju djecu.
Razmislite o preuzimanju roditeljskih kontrolnih aplikacija ili alata za kontrolu aktivnosti vašeg djeteta na internetu. Ovo vam može pomoći da držite konce u rukama.
Nije svaki sadržaj prikladan za vaše dijete!
#sigurninainternetu #kaspersky #lanaco