Dok su brojni korisnici bili prinuđeni da provedu dva sata bez svojih omiljenih društvenih mreža, kompanija Meta, u čijem su dve platforme vlasništvu, sabira šta je i koliko ona sama izgubila
Za nešto manje od dva sata, koliko je Facebook ovog utorka bio nedostupan širom svijeta, sajt DownDetector koji u realnom vremenu pruža informacije o statusu različitih onlajn platformi, zabilježio je čak 650.000 prijava iz cijelog svijeta o problemima u radu te društvene mreže.
Za Instagram, drugu veliku globalnu društvenu platformu koja je imala problema u radu, DownDetector je primio oko 150.000 prijava.
I dok su brojni korisnici bili prinuđeni da provedu dva sata bez svojih omiljenih društvenih mreža, kompanija Meta, u čijem su dvije platforme vlasništvu, sabira šta je i koliko ona sama izgubila.
Kada je u oktobru 2021. godine došlo do prekida rada Facebooka i čet aplikacije WhatsApp, nešto dužeg od šest sati, magazin Fortune je iznio procjenu da je to za kompaniju tada predstavljalo gubitak prihoda od oko 100 miliona dolara, podsjeća Unilad.
Procjena je urađena na osnovu tadašnjih podataka o prihodima, koji su iznosili oko 320 miliona dolara dnevno, odnosno 13,3 miliona na sat.
Danas, u 2024. godini Facebook sigurno naplaćuje nešto više novca za reklamiranje, pa je logično da će i gubitak Mete u ovakvim situacijama biti utoliko veći, i pored toga što je prekid ovoga puta maksimalno trajao nešto kraće od tri sata.
"Prošlogodišnja zarada Facebook-ovih sajtova iznosila je 84,2 milijarde dolara. Tako da, za svaki minut prekida, oni gube oko 160.000 dolara, što iznosi 2.670 dolara u sekundi", prenosi Unilad procjenu objavljenu na profilu @whatdope na platformi X.
Prema tvrdnjama Dena Ajvsa, direktora kompanije Wedbush Securities koja se bavi internet bezbjednošću, Mark Zakerberg je kao posledicu jučerašnjeg pada društvenih mreža njegove kompanije izgubio oko 100 miliona dolara prihoda, navodi Daily Mail.
Mediji prenose i da je cijena akcija kompanije Meta, po pristizanju prvih izvještaja o prekidu rada njenih platformi, prvo pala za 1,5 odsto, da bi kasnije kada je problem otklonjen, porasla za 1,6 procenata.
(MONDO)