Jedna od najvećih prednosti ove baterije je to što je u potpunosti biorazgradiva, pa kada se potroši sama sebe svari iznutra
Gljivice bi mogle da se koriste za napajanje baterija u udaljenim regionima, tvrde naučnici iz švajcarske Savezne laboratorije za nauku o materijalima i tehnologiju (Empa). Njihova "baterija na pečurke", proizvedena tehnikom 3D štampe, napravljena je od gljivičnih ćelija pomiješanih sa štamparskim mastilom.
Jednostavno rečeno, baterija na pečurke je "mikrobna gorivna ćelija". Mikroorganizmi unutar nje, kao i kod svih drugih živih bića, pretvaraju hranljive materije u energiju.
"Mikrobne gorivne ćelije" taj metabolizam koriste tako što hvataju deo proizvedene energije kao električnu energiju. Za proizvodnju struje one koriste metabolizam dve različite vrste gljiva.
Baterija funkcioniše tako što se gljivice kvasca na njenoj anodi, negativnom polu, hrane šećerom, istovremeno proizvodeći elektrone. Na katodi, pozitivnom polu baterije, gljivica bele buđi proizvode poseban enzim koji hvata elektrone i vadi ih iz ćelije.
Pečurke se hrane jednostavnim šećerima, koji se dodaju ćelijama baterije. Zbog toga se gljivične baterije mogu čuvati u osušenom stanju, a zatim dodavanjem vode i hranljivih materija aktivirati tamo gde je to potrebno, ističu švajcarski naučnici.
Jedna od najvećih prednosti, istovremeno i jedna od glavnih osobina, ove baterije je to što je u potpunosti biorazgradiva. Kada ispuni svoju svrhu, baterija sama sebe svari iznutra.
Švajcarski naučnici imaju za cilj da u daljem radu bateriju na pečurke učine efikasnijom i izdržljivijom. Zbog toga nastavljaju potragu za različitim vrstama gljiva pogodnim za snabdjevanje strujom na ovaj inovativni način.
(MONDO)