Španija pobijedila Švajcarsku i prošla u polufinale

Španci preživjeli novu penal-dramu! Švajcarci sa desetoricom izdržali, ali nisu napravili novi šok Izvor: Tanjug/Kirill Kudryavtsev, Pool via AP

Mala pauza na Evropskom prvenstvu je teško pala svim ljubiteljima fudbala, ali je tome danas došao kraj.

U prvom četvrtfinalnom meču na šampionatu viđena je prava drama, poslije penal serije je Španija savladala Švajcarsku i prošla u polufinale - 2:1 (1:1 poslije produžetaka)!

Španci su željeli da ućutkaju kritičare koji im nisu davali mnogo šansi zbog velikih promjena u timu, a Švajcarci da naprave novo čudo poslije velike pobjede protiv Francuske. Na kraju se radovala "furija".

Pogledajte kako je to izgledalo:

Meč je počeo idealno za pulene Luisa Enrikea. U osmom minutu je Alba šutirao sa oko 20 metara, lopta je na putu ka golu dokačila Zakariju i prevarila Zomera. Da stvari budu gore za Švajcarce, Zakarija se našao na terenu samo zato što je Džaka bio suspendovan zbog žutih kartona.

Poslije tog pogotka je tempo dodatno pao, jalovi napadi sa obje strane, tako da je na terenu u Sankt Peterburgu vladala prava "uspavanka". Tako je bilo sve do 68. minuta.

Tada su Laport i Pau Tores napravili glupost, užasno su intervenisali, poklonili loptu Šaćiriju koji to koristi da izjednači (1:1). Počeli su Španci tada da paniče i izgledalo je da će biti kažnjeni za to.

Možda bi u tome i uspjeli da u 77. minutu Frojler nije neoprezno startovao na Morenu, a sudija Majkl Oliver izvadio crveni karton, možda i preoštro. Bilo je jasno da će morati da "parkiraju autobus" i da se nadaju šansi ili iz kontre ili da probaju da izdrže do penala.

Španci su imali sijaset prilika da riješe pitanje pobjednika, kako pre samog isteka 90. minuta, tako i u dodatnih 30 minuta kada su igrali praktično viktorije pred golom rivala. Nesavladiv je bio golman Zomer. Odbranio je nekoliko zicera i bio je najzaslužniji za to što je njegova ekipa stigla do penala.

Za razliku od duela sa Francuskom gdje su igrači Švajcarske bili fenomenalni izvođači, ovog puta su bili sušta suprotnost. Samo je Gavranović bio siguran sa "kreča", a Ojarzabal je "ovjerio" prolaz i polufinale.

20:47

"FURIJA" ČEKA ISHOD DERBIJA

Veliko slavlje "furije" koja će u polufinalu igrati protiv pobjednika derbija četvrtfinala između Italije i Belgije

20:44

ŠPANCI SLAVILI!

Penal seriju je započeo Buskets koji je pogodio stativu. Gavranović je zatim bio siguran.

Olmo je potom izveo penal snažno i precizno, da bi Šer na drugoj strani šutnuo po zemlji, veoma loše, Simon je odbranio

Rodri je zatim namjestio loptu, Zomer je odbranio njegov udarac. Akanđi je "kopirao" Šera, Simon je i to "pročitao"

Moreno je savršeno izveo penall, Zomer nije imao šansu, a onda je Vargas poslao loptu preko gola.

To je značilo da Ojarzabal ima šut za polufinale. Napravio je nešto dužu pauzu, pa pogodio za veliko slavlje.

20:30

120' - PENALI!

Izdržali su Švajcarci, izvodiće se penali. Neposredno prije kraja je Enrike napravio novu promjenu, Pedrija je zamijenio Rodri.

Izvor: Tanjug/Anton Vaganov/Pool via AP

20:27

118' - ŠVAJCARCI SE NADAJU PENALIMA

Švajcarci rade sve što mogu kako bi došli do penal serije. Moreno je ponovo imao šansu, ušao je u kazneni prostor, Zomer je po ko zna koji put odbranio.

20:23

FEDEREROVA PORUKA

Dok se Švajcarci grčevito brane, to sve prati Rodžer Federer. Na društvenim mrežama je imao zanimljivu objavu autobusa. Odnosno jasnu aluziju da su njegovi sunarodnici žargonskim rječnikom "parkirali autobus" pred golom Zomera.

20:20

110' - RUKA LJORENTEA

Nova odlična prilika za Španiju, Rodrigez je uklizavanjem spriječio Markosa Ljorentea da postigne gol, poslije čega se lopta odbila i u ruku pogodila Španca, pa je sudija Oliver prekinuo nastavak akcije.

Izvor: Tanjug/Maxim Shemetov /Pool Photo via AP

20:11

105' - ŠVAJCARCI SU IZDRŽALI, ZA SADA

Izdržali su Švajcarci nekako prvi porodužetak...Zahvaljujući golmanu Zomeru nisu primili drugi gol. Imaju još 15 minuta borbe do eventualnih penala...

20:07

102' - ZOMER OPET!

Prosto je nevjerovatno kako Španija nije stigla do vođstva. Novi zicer za Morena i još jedna spektakularna intervencija Zomera.

20:05

100' - IZMJENE

Još dvije promjene u Švajcarskoj, ušli su Mbabu i Šer, izašli su Zakarija i Vidmer.

20:02

97' - PRITISAK SE NASTAVLJA

Prvi produžetak protiče u igri samo pred golom Švajcarske. Španci pritiskaju i na sve načine pokušavaju da pronađu put do gola. Mogli su to da učine poslije šuta Olma, kada je lopta pogodila jednog od igrača Švajcarske, promijenila pravac, ali za razliku od one situacije iz osmog minuta završila je pored gola, ne u mreži.

Izvor: Tanjug/Kirill Kudryavtsev, Pool via AP

19:58

93' - NEVJEROVATAN PROMAŠAJ MORENA

Imao je Moreno zicer, nalazio se na svega nekoliko metara od gola, šutirao je snažno i neprecizno! Pored stative.

19:52

IGRAĆE SE PRODUŽECI

Završen je prvi dio meča. Igraće se produžeci pošto je poslije 90 i kusur minuta igre bilo neriješeno (1:1). U nadoknadi su obojica selektora napravila po jednu promjenu. Izašli su Koke i Zuber, ušli su Ljorente i Fasnaht.

19:45

NAVIJAČ ULETIO NA TEREN

Nevjerovatne slike stižu iz Rusije. Jedan navijač je uletio na teren. Obezbjeđenje ga je uhvatilo i iznijelo van travnate površine...

19:41

83' PRITISAK ŠPANACA

Poslije crvenog kartona Španci pritiskaju, traže gol. Švajcarci se brane i čekaju produžetke. Petković je napravio taktičku izmjenu i pojačao je defanzivni dio. Izašli su Gavranović i Šaćiri, ušli su So i Gavranović.

19:33

76' - CRVENI KARTON

Dobio je u 76. minutu Frojler crveni karton. Neoprezno je startovao na Morena. Sudija Majkl Oliver mu je pokazao direktan crveni karton. Tražili su Švajcarci da pogleda VAR snimak, da nije za crveni. Engleski arbitar nije želio da sluša, pokazao mu je da ode u svlačionicu.

19:31

73' ŠPANCI U PANICI

Poslije primljenog gola su Španci počeli da paniče sve više. Preveliki broj grešaka, posebno prilikom dodavanja. Švajcarci su bili blizu to da kazne, nisu uspjeli.

19:25

67' - POKLON ŠPANIJE, ŠAĆIRI SIGURAN

Nevjerovatna glupost Laporta i Pau Toresa. Praktično su poklonili loptu Šaćiriju koji u situaciji jedan na jedan ne griješi - Švajcarci su izjednačili!

19:21

64' - VELIKA ŠANSA!

Velika šansa za Švajcarsku u 64. minutu. Vargas je maestralno provukao loptu za Zubera koji je dobro šutirao, ali je Simon izbacio loptu u korner. Poslije udarca iz ugla nije bilo opasnosti.

19:11

54' - MORENO NA TERENU

Izašao je Morata iz igre. Umjesto njega je ušao Moreno.

19:02

46' - MORATA U OFSAJDU

Počelo je drugo poluvrijeme. Odmah na startu je Morata imao šansu, ali je bio u ofsajdu. U pauzi je Enrike napravio jednu promjenu, ušao je Olmo umjesto Sarabije.

18:46

POLUVRIJEME

Bez ikakvih uzbuđenja u posljednjih desetak minuta. Dosta grešaka i nepovezane igre sa obje strane. Na pauzu Španci odlaze sa golom prednosti.

18:35

35' - KORNERI ZA ŠVAJCARCE

Počeli su Švajcarci malo više da napadaju, imali su i dva kornera u kratkom vremenskom razmaku, ali nisu uspjeli opasno da zaprijete Špancima. Oba udarca iz ugla izveo je Šaćiri.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Dmitri Lovetsky, Pool

18:27

26' - SJAJNA ŠANSA ZA ASPILIKUETU

Poslije odlično izvedenog kornera je Španija mogla da duplira prednost. Aspolikueta je bio najviši u skoku, ali je Zomer fantastičnom odbranom spriječio pogodak.

18:23

22' - PROBLEM ZA ŠVAJCARSKU, PRINUDNA IZMJENA

Ostao je Embolo da leži na travi, žalio se na  povredu. Ušla je ljekarska ekipa i nažalost nisu uspjeli da ga osposobe za nastavak meča. Petković je prinuđen da napravi promjenu. Umjesto njega je ušao Ruben Vargas.

18:15

12' - SEFEROVIĆ U OFSAJDU

Ponadali su se Švajcarci, ali je Seferović bio u ofsajdu.

18:09

8' - ŠPANIJA VODI!

GOL! Od osmog minuta Španija ima prednost. Alba je šutirao sa oko 20 metara, lopta je na putu ka golu dokačila Zakariju, promijenila pravac i završila u mreži!

18:08

7' - PODRŠKA FEDERERA

Podršku svojim sunarodnicima pružio je i Rodžer Federer.

18:06

6' - BEZ UZBUĐENJA

Na startu meča nema pravih uzbuđenja. Oprezni su i jedni i drugi.

18:01

1' - MEČ JE KRENUO

Utakmica u Sankt Peterburgu je i zvanično počela.

17:55

USKORO POČINJE

Intoniranje himni je u toku. Početak meča se polako približava.

17:42

NAVIJAČI SU SPREMNI

Publika je spremna i jedva čeka da meč u Sankt Peterburgu počne.

17:07 - STARTNIH 11 ŠVAJCARSKE

Izašla je i startna postava Švajcarske. Umjesto suspendovanog Zake je ušao Zakarija

ŠVAJCARSKA: Zomer - Akanđi, Elvedi, Rodrigez - Vidmer, Zuber, Frojler, Zakarija, Šaćiri - Seferović, Embolo

17:03 - POSTAVA ŠPANIJE

Poznata je postava koju je Luis Enrike odabrao za ovaj meč.

ŠPANIJA: Simon - Aspilikueta, Laport, P. Tores, Alba - Buskets, Koke, Pedri - F. Tores, Sarabija, Morata

16:58

DOBRODOŠLI

Dobrodošli u lajv MONDA. Budite uz nas i pratite dešavanja sa prvog četvrtfinalnog meča Evropskog prvenstva.