euro 2020 polufinale italija španija

Italija je u finalu Evropskog prvenstva: Morata je tragičar Španije - prvo ih spasio, pa promašio penal!

Prvo polufinale Evropskog prvenstva donijelo je susret starih znanaca!

euro 2020 polufinale italija španija Izvor: Tanjug/AP Photo/Justin Tallis, Pool

Imamo prvog finalistu Evropskog prvenstva!

Italija je poslije mnogo muka i drame uspjela da savlada Španiju i obezbijedi mjesto u završnom susretu 11. jula!

ITALIJA - ŠPANIJA 1:1 (0:0), PENALIMA 4:2
/Kjeza 60 - Morata 80/

Ova dva tima su često igrala međusobne mečeve na Evropskom prventvu i rijetko kada su razočarali, a isti je slučaj bio u novom spektakularnom okršaju.

Italijani i Španci su na "Vembliju" u prvom polufinalnom okršaju prikazali igru sa mnogo šansi, obrta i drame, a "azuri" su ti koji idu u finale i to posle boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Prvo poluvrijeme nije donijelo golove, ali jeste na momente bilo vrlo zanimljivo i sadržajno. Ipak, u nastavku timovima kao da je potpuno "pao gard" i tada su počele šanse da se ređaju na obje strane.

Nekoliko ih je bilo i pred golom Italije i pred golom Španije u prvih 15 minuta nastavka, da bi baš tada Federiko Kjeza na maestralan način udarcem sa distance donio vođstvo "azurima".

To je odmah dovelo do velikih promjena u oba tima - dok su jedni pravili ofanzivne izmjene i uvodili Alvara Moratu i Đerara Morena u špic napada, drugi su htjeli da defanzivnim promjenama "zatvore meč".

Ipak, Roberto Manćini nije uspoo u toj taktici i poslije jednostavne akcije u 80. minutu, Alvaro Morata od svih ljudi postaje heroj Španije. Odvodi "furiju" u produžetke, u kojima su oni bili ti koji su stvarali šanse i željeli da izbjegnu penale.

Kao da su znali, pošto su u penal seriji prvo preko Danija Olma propustili šansu da povedu, nakon što je Unai Simon odbranio udarac Lokateliju, da bi potom Morata prešao put od heroja do tragičara.

U četvrtoj seriji mu Đanluiđi Donaruma brani udarac, a sjajni Žoržinjo na hladnokrvan način odvodi Italiju u finale Evropskog prvenstva, prvog od 2021. godine. Tada su i bili poraženi baš od Španaca, ali ovoga puta tamo će im rival biti Engleska ili Danska.

Čitava Italija će nestrpljivo čekati 11. jul...

23:48

ITALIJANI ČEKAJU PROTIVNIKA U FINALU!

Posle mnogo drame i mnogo muka, Italijani su "preživeli" produžetke i uspeli da preko penal serije stignu do četvrtog finala Evropskog prvenstva.

Tamo će ih čekati bolji iz meča Engleska - Danska!

Izvor: Tanjug/AP Photo/Justin Tallis, Pool

23:40

KRAJ - ITALIJA JE U FINALU EVROPSKOG PRVENSTVA!

Žoržinjo postiže gol, Italija ide dalje!

ALKANTARA ZA 2:2

Siguran je vezista Španije, lako postiže gol na kraju treće serije.

23:37

ITALIJA VODI 2:1, BONUĆI!

Lopta ide u jednu stranu, Unai Simon u drugi.

23:37

ŠPANIJA DAJE GOL ZA 1:1

Đerar Moreno je uspeo da prevari Donarumu, Španci se drže.

23:36

ITALIJA VODI 1:0

Beloti daje gol na početku druge serije!

23:35

OLMO PREKO GOLA - OSTAJE 0:0

Dva neuspeha u prvoj seriji penal-serije. Ni Španci ne koriste svoju šansu!

23:34

BRANI SIMON - 0:0!

Lokateli ne postiže gol, ovo je problem za Italiju već na startu!

23:33

Italija će prva izvoditi penale

Lokateli namešta loptu.

Pa da vidimo ko će konačno u finale!

23:29

KRAJ, 1:1 - GLEDAĆEMO PENALE!

Italija je povela, Španije odvela meč u produžetke, a u dodatnih 30 nismo videli nijednu promenu rezultata. Zbog toga sada čekamo izvođenje jedanaesteraca!

23:26

118' - Sve je manje vremena

Nema prilika u drugom produžetku kao u prvom. Sada Bonući dobija žuti karton zbog visoko podignute noge u duelu sa Moratom.

Izvor: Tanjug/Facundo Arrizabalaga/Pool Photo via AP

23:19

110' - GOL, PA OFSAJD! ITALIJA ŽALI...

Domeniko Berardi je zatresao mrežu Španije, ali jeste bio u ofsajdu...

23:10

Gotov prvi produžetak

Italija je nekako uspela da održi 1:1, nisu uopšte dobro odigrali prvih 15 minuta.

23:07

102' - Opet šansa za Špance

Još jednom karambol u šesnaestercu Italije, Ljorente je šutirao posle odbijene lopte kada je Donaruma bio van svoje pozicije među stativama, ali je blokiran i Italija uspeva da se odbrani.

23:04

98' - Španci u opasnoj šansi!

Kakav karambol u šesnaestercu Španije. Olmo je šutirao iz slobodnog udarca po zemlji, Donaruma je nekako odbranio taj šut, bilo još par pokušaja u velikoj gužvi, ali posle svega samo korner za Špance.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Frank Augstein, Pool

23:01

Baš ništa u prvih 5 minuta

Teško da ćemo se u ovim produžecima nagledati fudbala...

22:56

Krećemo, još 30 minuta fudbala

Da vidimo ko će biti prvi finalista Evropskog prvenstva, bližimo se raspletu.

22:50

KRAJ, GLEDAĆEMO PRODUŽETKE!

Meč je završen 1:1 posle 90 minuta, gledaćemo još 30 minuta fudbala na Vembliju!

Italijani su do vođstva došli posle sjajnog gola Kjeze, dok su Španci na 10 minuta pre kraja uspeli da izjednače preko, ni manje ni više, Alvara Morate.

22:43

85' - Izmene na obe strane

Dvostruka izmena u redovima Italije - Beloti menja Insinjea, dok Lokateli ulazi u igru umesto Barele.

Promena i u timu Španije - Markos Ljorente je na terenu umesto Aspilikuete. Bližimo se produžecima u Londonu...

22:37

GOOOOOL, 1:1 MORATA!

Kakav trenutak, 80. minut! Alvaro Morata je strelac, posle toliko promašaja je postao junak Španije.

Sada smo sve bliži produžecima, Italijani nisu uspeli da "zatvore meč"!

Izvor: Tanjug/Pool Reuters/Wolfgang Rattay

22:30

I Manćini menja - dve izmene u 73. minutu

Mateo Pesina menja Veratija na sredini terena, dok će Rafael Toloi zameniti levog beka Emersona.

22:25

68' - Berardi umalo za 2:0!

Sada se ređaju prilike kao na traci, a Berardi iskosa sa 10-ak metara šutira u opasnoj šansi. Unai Simon je uspeo da skupi noge na vreme i odbije udarac. Mnogo, mnogo prilika u ovih 20 i kusur minuta drugog poluvremena.

Španci sada uvode Rodrija umesto Kokea da osveže, a Đerar Moreno je zamenio Ojarzabala. Sada Španci imaju dva klasična napadača u igri.

22:22

65' - Španci u strašnoj šansi!

Au kako se sada igra na Vembliju! Španci su sve karte bacili na napad, ušao je i Alvaro Morata u igru, a maločas je Mikel Ojarzabal bio u strašnoj šansi.

Centaršut na drugu stativu, on je tamo usamljen, ali je glavom promašio loptu i ona odlazi u gol-aut. Ovo je lako moglo da bude izjednačenje!

22:17

60' - GOOOOOOOL, VODI ITALIJA 1:0!

Kjezaaaaa, kakav pogodak, Italijani vode!

Odličan napad Italijana po levoj strani, Imobile je vratio loptu mladom Kjezi, koji ima previše prostora i vremena, pomera loptu u stranu i sa oko 20 metara sjajno pogađa dalji ugao gola Unaija Simona!

Izvor: Tanjug/AP Photo/Matt Dunham,Pool

22:09

53' - Buskets opasno šutira, preti i Kjeza!

Dobar početak drugog poluvrmeena, gledamo bolji fudbal za sada, a posle povratne lopte Ojarzabala, Serhio Buskets je šutirao preko gola Italije sa ivice šesnaesterca.

Odmah zatim Italijani na drugoj strani pokušavaju preko Kjeze, koji je uspeo da prevari Đordija Albu i šutira, ali Unai Simon brani!

22:06

49' - Prvi pokušaj Imobilea

Posle duge lopta preko odbrane Španije, Ćiro Imobile uspeva da se pored dva štopera izbori za loptu, Garsija i Laport ga nisu baš uspešno zaustavili, ali njegov udarac nije dovoljno dobar.

22:02

POČELO JE DRUOG POLUVREME

Nema promena u pauzi između dva poluvremena, rezultat je 0:0.

21:54

21:46

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - 0:0!

Još uvek čekamo gol, a Feliks Brih ni za sekund nije produžio prvi deo igre. Španci se više pitaju jer imaju više lopte u nogama, ali to ne mora ništa da znači.

Emerson je u finišu prvog dela imao solidnu šansu za Italiju, ali je iz vrlo teškog ugla šutirao preko gola.

21:41

40' - Dosta dinamično, ali nema novih šansi

Mnogo trčanja na obe strane, dosta duela i čak prekršaja koje je sudio Feliks Brih, ali nismo videli neku novu ozbiljnu šansu.

Još pet minuta do odlaska na odmor.

21:26

25' - Olmo u velikoj šansi!

Dani Olmo je bio u šansi, prvi njegov udarac sa ivice šesnaesterca je bio blokiran, a onda je natrčao na odbitak i taj njegov udarac odlično brani Donaruma!

Ne uspeva Španija da u prvoj pravoj šansi stigne do vođstva, golman Italije se istakao!

21:22

21' - Velika šansa za Italiju, a nisu ni šutnuli na gol!

Kakva sada prilika za Italijane! Odlična akcijaje dovela do toga da je Unai Simon istrčao na ivicu šesnaesterca, posle zbrke igrača Italije, lopta stiže do Unaija Simona, ali ovaj ni ne upućuje udarac ka golu ka kojem se golman Španije već vraćao. Tako je protraćio šansu, a utisak je da su Italijani ovde mogli mnogo više da urade.

21:15

15' - Tores pokušava

Feran Tores je uputio udarac sa distance ka golu Italije, to je bio njihov prvi pravi pokušaj. Ipak, lopta odlazi pored gola, bez previše opasnosti po gol Donarume.

21:12

Španci dominiraju posedom

Nije iznenađenje, ali u prvih 11-12 minuta utakmice, Španci su ti koji imaju više lopte u nogama. Doduše nijednom se nisu još ni približili golu Italije.

21:04

4' - STATIVA! Ali ipak ofsajd...

Barela se ubacio iz drugog plana, dobio sjajnu loptu, a onda iz teške pozicije pogodio stativu gola Španije.

Ipak, tek posle završetka akcije pomoćni sudija pokazuje da je Italijan bio u ofsajdu, pa ne bi ni bio gol...

21:00

UTAKMICA JE POČELA!

Krećemo, da vidimo ko će u finale Eura!

20:50

I oni bodre Italiju!

Leonardo Spinacola je u meču protiv Belgije doživeo tešku povredu kolena zbog čega ne može da pomogne svojim saigračima, ali on i njegov sin Matija bodre "azure" pred početak utakmice!

Pogledajte!

20:40

Svi mečevi Španije i Italije na EP

Baš često se susreću na Euru ova dva tima... Čak peti susret na turniru od 2008!

19:57

Poznati sastavi, Španci bez klasičnog špica!

Poznati su i sastavi timova za večerašnje polufinale.

ITALIJA: Donaruma - Di Lorenco, Bonući, Kjelini, Emerson - Barela, Žoržinjo, Verati - Kjeza, Imobile, Insinje.

ŠPANIJA: Simon - Aspilikueta, Garsija, Laport, Alba - Koke, Buskets, Pedri - Tores, Ojarzabal, Olmo.

Dakle, Španci bez klasičnog špica - nema ni Đerara Morena, ni Alvara Morate!

19:30

Dobrodošli u MONDO Live

Budite i večeras uz MONDO i pratite uživo dešavanja u prvom polufinalu Evropskog prvenstva između Italije i Španije.