BiH - Kuvajt, prijateljska utakmica

"Zmajevi" konačno prekinuli crnu seriju! Pobjeda "kombinovanog tima" BiH poslije 656 dana!

Bosna i Hercegovina je konačno zabilježila pobjedu!

BiH - Kuvajt, prijateljska utakmica Izvor: Anadolija/Samir Jordamović

Poslije 18. novembra 2019. godine, kada je selektor bio Robert Prosinečki, "zmajevi" su savladali Lihtenštajn (1:3), i od tada nisu osjetili slast pobjede. Do večeras kada je rezervni tim Ivajla Peteva savladao Kuvajt na neočekivano praznom "Bilinom polju".

BiH - KUVAJT 1:0 (0:0)

Jedini gol postigao je Smail Prevljak u 66. minutu kada je lijepo pogodio mrežu poslije asistencije večerašnjeg kapitena BiH Eldara Ćivića.

To je iz susreta sa Kuvajtom najvažnije od svega za podizanje samopouzdanja pred kvalifikacionu utakmicu protiv Kazahstana za tri dana na istom mjestu, koja je izuzetno važna u bici za drugo mjesto u grupi i odlazak u baraž za plasman na Mundijal u Kuvajtu. Posebno su Finci danas savladali Kazahstan (1:0), a Ukrajina remizirala sa Francuskom (1:1), pa nam sada bježe tri boda.

"Zmajevi" su nesporno bili bolji od ipak nedoraslih Kuvajćana, stvorili su mnogo više šansi od gostiju, pogodili dvije prečke u režiji Adija Nalića i promašili još nekoliko dobrih prilika...

Imali su i gosti pogođenu prečku, ali kad se sve sabere, BiH je zasluženo stigla do trijumfa kojim su vrlo vjerovatno skinuli i psihološki pritisak zbog čak 14 vezanih mečeva bez slavlja.

Napomenimo da je selektor BiH odmarao većinu nosilaca igre, a kapiten Edin Džeko, Miralem Pjanić, kao i povrijeđeni Sead Kolašinac i Mateo Sušić te tek oporavljeni Rade Krunić, uopšte nisu bili u sastavu.

BiH: Vasilj, Cipetić, Jovičić, Kovačević, Čivić, Lončar, Hajradinović, Stevanović, Gojak, Nalić, Prevljak.

Kuvajt: Al Rašidi, Al Fadli, Ali Mohsen, Dusari, Al Kalaf, Al Mutairi, Al Motava, Al Harbi, Al Rašidi, Al Rashid, Jaza.

Standings provided by SofaScore LiveScore

NAJAVA

Izabranici Ivajla Peteva su remijem protiv Francuske u Strazburu (1:1) vratili poljuljano povjerenje javnosti poslije skoro dvije godine bez pobjede, preciznije 656 dana.

Upravo će večeras u Zenici biti prilika da prekinu tu neugodnu seriju od  kojom bi dodatno podigli samopouzdanje pred kvalifikacionu utakmicu sa Kazahstanom, takođe na "Bilinom polju", na kojem je "presvučena" trava.

Bugarski stručnjak je večeras pružio priliku igračima koji imaju manju minutažu, ali ne treba sumnjati da će dati sve od sebe da zabilježe pobjedu i konačno prekinu crni niz.

Utakmicu sudi Miloš Milanović iz Srbije, a počinje u 20:45.

22:37

- kraj -

22:30

Izmjena u BiH

Adnana Kovačevića zamijenio je Denis Hadžikadunić.

22:29

PREČKA!

Umalo autogol Al Harbija, kojeg je pritisnuo Adi Nalić. Šteta.

22:28

Prilika za Kuvajt!

Prohujalo je pored stative.

22:27

Kartoni za Kuvajćane

Dvojica igrača Kuvajta su takođe zaradili opomene - Kaled Al Rašidi i Favaz Ajedh Al Otaibi.

22:19

PREVLJAK!

Nova šansa strijelca jedinog gola dosad, ali ovog puta odlično je odbranio golman Kuvajta.

22:18

Poništen gol "zmajeva"

Samo što je ušao u igru Ajdin Nukić je pogodio mrežu Kuvajta, međutim, srpski sudija Miloš Milutinović je poništio pogodak jer je lopta prešla liniju prilikom asistencije Ćivića. Čini se da je arbitar pogriješio i da lopta nije punim obimom prešla liniju terena.

22:14

HAJRADINOVIĆ!

Sjajno se Haris Hajradinović oslobodio čuvara i šutirao sa ivice kaznenog prostora - tik pored stative.

22:11

GOOOL!

Smail Prevljak je u 66. minutu pogodio kuvajćansku mrežu nakon dobre akcije i povratne lopte Eldara Ćivića. Bio je to drugi gol Prevljaka u dresu BiH - 1:0.

22:06

Promjene u "zmajevima"

Izlaze Amer Gojak i Miroslav Stevanović, a na terenu su Luka Menalo i Amir Hadžiahmetović.

22:03

Nova šansa za Kuvajt!

Novi rezervista u gostujućem timu Šabaib Al Haldi najviše je skočio poslije centaršuta, ali je njegov udarac glavom prohujao pored stative.

Shabaib Al Khaldi

22:01

Žuti karton

Sudija Miloš Milanović je pokazao prvu javnu opomenu na meču i to kapitenu BiH Eldaru Ćiviću zbog oštrog starta na sredini terena.

21:55

Šansa za Kuvajt!

Gosti su u 49. minutu istrčali brz kontranapad, na sreću, loše je šutirao rezervista Favaz Ajedh Al Otaibi.

21:52

Nastavljen je meč u Zenici, bez izmjena u ekipi BiH

21:32

- poluvrijeme -

21:29

NALIĆ!

Stjepan Lončar je uočio utrčavanje Adija Nalića, koji je glavom dobro šutirao, ali je odlično intervenisao golman Kaled Al Rašidi i spriječio vođstvo "zmajeva".

21:28

U Zenici odjekuje navijanje Kuvajćana?!

Na "Bilinom polju" se u ovim trenucima čuju "navijači" Kuvajta. Veoma neobična situacija na tribinima Čelikovog stadiona.

21:25

ĆIVIĆ!

Eldar Ćivić, koji je večeras ponio kapitensku traku BiH, našao se u dobroj prilici, međutim, šutirao je visoko iznad gola!

21:21

Lopta je u nogama "zmajeva", više udaraca (5-2), ali...

Mreže i dalje miruju na "Bilinom polju".

21:12

PREČKA!

Ovog puta za BiH! Adi Nalić je uhvatio volej u 24. minutu poslije ubacivanja Smaila Prevljaka, ali je prečka ovoga puta spasila Kuvajt.

21:11

Stevanović

Amer Gojak je ubacio u peterac, ali je za malo zakasnio Miroslav Stevanović, koji je u dosadašnjem dijelu susreta jedan od najzapaženijih u taboru BiH.

21:08

PREČKA!

Ali, za Kuvajt! U 20, minutu je Bader Al Motava odapeo projektil sa nekih 20-ak metara i uzdrmao prečku gola Nikole Vasilja!

21:06

Slaba posjeta

Na "Bilinom polju" okupilo se oko 300 ljubitelja fudbala, što je vrlo neobično s obzirom da je zenički stadion dosad uvijek bio pun kad god igra reprezentacija BiH. Posebno, nakon što su ublažene mjere izazvane pandemijom korona virusa.

20:59

Bez uzbuđenja

U prvih 10 minuta, "zmajevi" su imali blagu inicijativu, ali nisu uspjeli da stvore nijednu šansu ispred golmana Kuvajćana.