Partizan će se mučiti da pronađe novog trenera nakon odlaska Saše Ilića. Nekada su legende mogle da spase klub na svoj autoritet i ime, ali to odavno više nije dovoljno u Humskoj. Zato je "potrošen" i Ilić, potpuno nepotrebno.
Saša Ilić podnio je ostavku poslije još jedne zaista katastrofalne utakmice Partizana u Lučanima, a nakon neprospavane noći odlučio je da ode zajedno sa čitavom upravom poslije utakmice sa Hetafeom u četvrtak. Iako je prvobitno bilo odlučeno da rukovodstvo ode samo u slučaju neuspjeha, plan je promijenjen i njemu se sada pridružio i Saša Ilić, tako da nas čekaju nove promjene u Humskoj. Sve ispočetka, ko zna koji put.
Razlog zbog kog Saša Ilić odlazi je što ga rukovodstvo, uprkos najavama, ni na koji način nije zaštitilo. Onemogućili su mu da svoj posao radi u iole normalnim uslovima, a u Partizanu je trener kriv i za ono što je njegov posao i ono što nije - i zato je to trenutno jedno od najnepoželjnijih radnih mjesta u Srbiji.
U posljednje četiri godine, Partizan je vodilo 12 trenera, od čega Aleksandar Stanojević i Srđan Blagojević - po dva puta. Za mjesto zbog kog su treneri nekada stajali i čekali pred Humskom, sada se crno-bijeli kao nikada u svojoj istoriji muče da pronađu makar jednog kandidata, pa je tako i Saša Ilić ljetos bio praktično jedan jedini po odlasku Blagojevića. I poslije svake nove promjene - vlada sve manje interesovanje za "ozloglašenu" poziciju.
I šta bi uopšte Partizan mogao da napiše u oglasu za trenera? Da se radi o "izuzetno dinamičnom i izazovnom okruženju"? Da je potrebna osoba sa iskustvom, autoritetom koja može da očekuje da će joj se drugi miješati? Da se cijeni sposobnost rada u nepredvidivom okruženju? Da je potreban timski igrač koji će preuzimati odgovornost i za ono što nije njegov posao?
Na sve to, od njega se očekuje ostvarivanje rezultata sa ograničenim resursima, cijeni se rad pod pritiskom i tolerancija na stres, kao i otpornost na pitanja - šta se to dešava u Partizanu?
Kada se podvuče crta, na ovakve uslove rada pristao bi samo neko lud, neko ko je sve izgubio i nema ništa - ili neko ko zaista previše voli Partizan da bi pročitao šta potpisuje. Nažalost po Partizan, sve manje je ovih iz treće liste, legendi Partizana koje su bile spremne da "uđu u zapaljenu kuću".
Takođe, nažalost po Partizan, prošlo je vrijeme kada su samo legende mogle da ga spase. Ljubav prema Partizanu znala je da poništi neiskustvo, da ujedini ekipu kada se nađe u problemu, da makar kratkoročno vrati ekipu na pravi put... Međutim, odavno to više nije dovoljno - kada ni jedna od najvećih legendi u istoriji kluba Saša Ilić nije mogao da "prodrma" Partizan, udarajući u zid od početka do kraja svog neslavnog trenerskog mandata u Humskoj.
Kada u četvrtak uveče Saša Ilić napusti Partizan, neće to biti samo zbog trenutne situacije - ranijih sukoba i neslaganja uprave, kašnjenja pojačanja, manjka kvaliteta unutar igračkog kadra, nediscipline fudbalera i nesrećnih poraza - biće ipak malo i do njega i njegovog trenerskog znanja.
Ako je Partizan osvojio samo četiri boda u pet utakmica i nalazi se u zoni ispadanja, pa najveća odgovornost je na treneru, zvao se on Saša Ilić ili ne. Njegova je greška što je ekipa izgledala izuzetno loše od početka ljeta, a sve propratne stvari koje su se desile - pisale su u "oglasu za posao" koji nije ni čitao, pošto ga je vodilo srce. I za to ne može niko da ga krivi, probao je kao i mnogi drugi da "oživi" Partizan i nije uspio.
Problem je u tome što je davno prošlo vrijeme kada je za reanimaciju Partizana bilo dovoljno da ste legenda, crno-bijele ne mogu da spase samo njegovi bivši igrači kojima je stalo do kluba.
Partizanu je potrebna isključivo vladavina znanja, ali kako je uspostaviti u ovim turobnim vremenima...
Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!