"Nula" Zmajeva na oproštaju legendi (VIDEO)

BiH i Crna Gora su u Zenici odigrale bez pogodaka.

U prvom meču na domaćem terenu Robert Prosinečki nije uspio da odvede "Zmajeve" do pobjede.

Selekcija BiH se u ovom meču oprostila od Emira Spahića, Zvjezdana Misimovića i Vedada Ibiševića, koji su odigrali uvodnih petnaestak minuta i napustili igru uz velike ovacije sa tribina "Bilinog polja" i prigodne poklone.

Iako je umor nakon duge sezone bio primjetan na igračima oba tima, bolji rival je bila BiH, ali ipak prvi, istorijski, meč dvije selekcije završen je bez pogodaka:

BiH - Crna Gora 0:0!

Odlične prilike su imali Miralem Pjanić, koji je pogodio stativu, a Edin Džeko je na koncu prvog dijela izašao "oči u oči" sa Danijelom Petkovićem koji je bio uspješniji.

Crnogorci su tek u 50. minutu ozbiljnije zaprijetili golu Ibrahima Šehića, ali je Marko Vešović nakon lijepog prodora šutirao preko gola. Nakon mirnijeg perioda igre u 70. minuti Džeko na dobro dodavanje Duljevića ne pogađa metu, da bi ubrzo nakon toga sreću oprobao i Duljević, ali njegov udarac sjajno brani Petković.

Crna Gora je zaprijetila u 80. minutu kada je iz slobodnog udarca Marko Janković loptu poslao preko prečke gola Ibrahima Šehića

Do kraja meča nije bilo ozbiljnijih prilika.

BiH će 1. juna u Seulu ”sparingovati” Južnoj Koreji, učesniku Svjetskog prvenstva koje će se igrati u Rusiji od 14. juna do 15. jula ove godine. Crna Gora 2. juna u Podgorici igraće prijateljsku utakmicu sa Slovenijom.

Zanimljivo, Crna Gora nije pobijedila u prijateljskoj utakmici od meča protiv Gane, 5.3. 2014. godine. Tada je bilo 1:0 golom Dejana Damjanovića u 1. minutu iz penala.

SASTAVI

BiH: Šehić, Todorović, Vranješ, Spahić, Nastić, Cimirot, Pjanić, Džeko, Misimović, Višća, Ibišević. Selektor: Robert Prosinečki.

Crna Gora: Petković, Stojković, Kopitović, Vešović, Kosović, Mugoša, Janković, Bećiraj, Mirković, Simić, Marušić. Selektor: Ljubiša Tumbaković.

Oko 7.000 navijača BiH na stadionu ”Bilino polje” himnu Crne Gore ispratilo je aplauzom.

-kraj utakmice-

90+1' Pet minuta sudijske nadoknade.

87' Mirković izlazi, Hočko je ušao u igru. To je bila posljednja izmjena u redovima Crne Gore na meču.

84' Sarić iz kornera pronalazi Džeku na drugoj stativi, koji šutira glavom ali ne ugrožava danas odličnog Petkovića.

80' Janković i Bećiraj su izašli, ušli su Kajević i Đorđević.

79' Janković šutira iz slobodnjaka sa 20 metara, lopta odlazi preko gola.

75' Nastić se povrijedio na debiju i morao je napustiti teren. Mijenja ga Toni Šunjić.

74' Nova izmjena u redovima Crne Gore. Boljević izlazi, Stojković ulazi.

73' Mugoša mijenja Jovovića u redovima gostiju.

71' Haris Duljević odlično prebacuje loptu na desnu nogu i iskosa sa lijeve strane gađa dalji ugao, ali Danijel Petković "uzvraća" sjajnom paradom i još jednom spašava svoj gol. Korner za BiH.

70' Sjajna kontra Zmajeva, Duljević je uposlio Džeku koji šutira iskosa sa lijeve strane, ali lopta odlazi pored stative.

67' Sada Crnogorci uspijevaju nešto duže držati loptu u svojim nogama.

65' Opasan napad Zmajeva. Ipak, lopta koju je poslao Džeko ne dolazi do Kodre.

63' Izmjena i kod Crne Gore. Umjesto Kosovića u igri je Stjepan Lončar.

62' Umjesto Edina Višće u igri je Haris Duljević.

58' BiH dalje dominira terenom, ali bez konkretnog učinka.

52' Žuti karton je zaradio Višća.

50' Odličan prodor Marka Vešovića koji šutira sa 20-ak metara, ali lopta odlazi preko gola.

47' Nova prilika za Zmajeve. Džeko je sjajnom loptom pronašao Višću, ovaj spušta traći Kodru na drugoj stativi, ali mladi napadač kasni na loptu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

-kraj prvog poluvremena-

45+6' Opasna situacija pred golom BiH, ali ipak na odmor se odlazi rezultatom 0:0.

45+2' Janković dobija žuti karton.

43' Višća upošljava Džeku u petercu gostiju, ali Petković fantastično brani. Nakon toga slobodan udarac za BiH na nekih 18 metara od gola Crne Gore, ali Pjanić samo do živog zida.

37' Pritisak BiH. Velika šansa za Kodru, ali golman Crne Gore odlično brani njegov pokušaj.

35' Nakon velike gužve u kaznenom prostoru Crnogoraca Miralem Pjanić pogađa stativu. Bila je ovo odlična prilika za BiH.

33' Zmajevi su preuzeli terensku inicijativu. Pokušavaju pronaći put do gola Crne Gore.
Prva šansa na utakmici. Džeko je pronašao prostor za udarac i pokušao sa ivice kaznenog prostora. Ipak, lopta odlazi iznad prečke gola Crne Gore.

22' U igru su ušli Kodro, Sarić i Bičakčić.

17' Iz igre izlaze Zvjezdan Misimović, Emir Spahić i Vedad Ibišević i opraštaju se od dresa Bosne i Hercegovine! Veliki aplauz za legende bh. fudbala na Bilinom polju uz špalir gostujućih fudbalera.

Čelnici FSBiH uručuju uramljene dresove reprezentacije Misimoviću, Spahiću i Ibiševiću, a pokloni stižu i iz tabora Crne Gore. Kapiten Fatos Bećiraj uručuje posebne dresove selekcije Crne Gore na kojima stoje brojevi i imena legendi bh. fudbala.

13' Bh. selekcija je izvela dva vezana kornera, ali bez opasnosti po gol Crne Gore.

10' Bez uzbuđenja u Zenici. Nakon početnog ispitivanja snaga, lopta je nešto više u posjedu bh. fudbalera koji kroz pas igrom iz zadnje linije pokušavaju da razbiju blagi presing gostiju.

1' Počeo je susret u Zenici.

Izmjena u planiranoj postavi Crne Gore. Tomašević se povrijedio na zagrijavanju, pa je umjesto njega na terenu Kopitović.

Današnja utakmica biće ujedno i prilika da se od dresa BiH zvanično oproste Emir Spahić, Zvjezdan Misimović i Vedad Ibišević, ali i prilika da Robert Prosinečki još jednom uvidi kvalitete nekih mladih igrača.

Vedad Ibišević je još uvijek aktivan igrač, a od reprezentacije će se oprostiti sa 83 nastupa. Postigao je 28 pogodaka, a jedan od njih je bio prvi pogodak za BiH na Mundijalima.

Nekadašnji kapiten reprezentacije Emir Spahić je do sada nastupio 96 puta u dresu BiH uz šest postignutih pogodaka.

Ovo će Misimoviću biti 84. nastup u dresu Zmajeva, a jedan od najboljih igrača BiH svih vremena je u dresu sa državnim grbom postigao 25 pogodaka.