Žiru nije dozvolio da žurka propadne!

Svetski šampioni savladali Holandiju u Parizu, a onda i izneli pred svoje navijače trofej osvojen nedavno u Rusiji.

Nije ovo bila prva utakmica Francuske od osvajanja titule svetskog prvaka nedavno u Rusiji, ali jeste prva pred domaćim navijačima, pa je zato poslužila za žurku.

U jednom trenutku delovalo je da bi ceremonija posle utakmice mogla da propadne, međutim, Olivije Žiru se pobrinuo da sve bude po planu...

Posle 0:0 u Nemačkoj, "trikolori" su pred svojim navijačima savladali Holandiju 2:1 u svojoj drugoj utakmici Grupe 1 Lige nacija.

Dominirali su Frnacuzi tokom prvog poluvremena i terensku inicijativu krunisali pogotkom Kilijana Mbapea u 14. minutu. Bilo je to posle greške Kvinsija Promesa, koji je loše vratio loptu glavom ka saigraču. Ona je stigla do Bleza Matuidija, a potom ju je Mbape neometan iz peterca prosledio u mrežu.

Gosti su u drugom poluvremenu zaigrali mnogo bolje nego u prvom, pa su posle prve gol-šanse, koju nije iskoristio Žoržinjo Vajnaldum u 66. minutu, nepunih 60 sekundi kasnije uspeli da matiraju Alfonsa Areolu. Učinio je to Rajan Babel kolenom na oštar centaršut Kvinsija Promesa, a sve posle brze akcije po desnoj strani. Bio je to prvi - ispostavilo se i jedini - šut Holanđana u okvir gola!

Da Francuzi, ipak, stignu do zaslužene pobede i da žurka ne propadne, pobrinuo se iskusni Olivije Žiru. U 75. minutu fantastično je reagovao na centaršut Mendija sa leve strane i iz voleja "zakucao" loptu iza leđa Jaspera Silesena. Bukvalno je skinuo loptu sa stopala Van Dajku!

"Trikolori" će u oktobru igrati protiv Nemačke kod kuće, isto kao i Holanđani.

Istovremeno sa utakmicom u Parizu, Kipar je kao domaćin savladao Sloveniju 2:1, a Lihteštajn isto kod kuće bio bolji od Gibraltara 2:0.

SISTEM TAKMIČENJA:

S obzirom na to da je 55 UEFA reprezentacija razvrstano u četiri različite divizije ("Lige"), jasno je da je najjača Liga A. Upravo zato, četiri pobednika grupa Lige A igraće "Finale Lige nacija", u sistemu polufinale/finale i međusobno će odlučiti koji tim će osvojiti ovo takmičenje i postati šampion.

Kada je u pitanju promocija, svaki pobednik grupe će se automatski plasirati u višu ligu i u njoj će nastupiti u sledećem izdanju takmičenja.

Kada je u pitanju kvalifikovanje za Evropsko prvenstvo, najbolje plasirani tim iz svake grupe će učestvovati u plej-ofu svoje "lige", sa sistemom polufinala i finala. Pobednici liga izboriće mesto na Evropskom prvenstvu 2020.