LE: Zrinjski održao lekciju Akademiji Pandev!

Vicešampion BiH sa 3:0 u Skoplju savladao Akademiju Pandev na njenom debiju u evropskim takmičenjima.

Mostarski Zrinjski na najbolji mogući način otvorio je sezonu 2019/20.

"Plemići" su sa ubjedljivih 3:0 pobijedili Akademiju Pandev u Skoplju i stekli veliku prednost pred revanš prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope.

Hari Vukas pobjedom je debitovao na klupi Zrinjskog, a njegova ekipa pobrinula se da pokvari prvi evropski nastup kluba iz Strumice.

Domaći fudbaleri pretrpili su težak poraz, a nisu uspjeli ni da upišu svoj prvi evropski pogodak, pa će Zrinjski imati ogromnu prednost u Mostaru da izbori plasman u drugo kolo i zakaže duel sa holandskim Utrehtom.

AKADEMIJA PANDEV - ZRINJSKI 0:3 (0:2)
/Hadžić 12, Mandić 28, Govedarica 55/

Evropski debitant bio je lak zalogaj za vicešampiona BIH koji je kontrolisao igru tokom cijelog meča, ali i na vrijeme načeo protivnika.

Već u 12. minutu zatresla se mreža Čubrakovića. Poslije prodora Kadušića po desnoj strani i odličnog centaršuta Irfan Hadžić je dobro skočio i glavom poslao loptu u mrežu za vođstvo "plemića". Odlično otvaranje utakmice i odličan debi Hadžića, koji je tokom ljeta stigao iz bijeljinskog Radnika.

Uslijedio je period bez šansi, a onda dvije u razmaku od nekoliko sekundi, da bi se ponovo zatresla mreža gomaćih.

Jedan igrač Akademije Pandev pokušao je da uputi udarac ka Brkiću ali je pogodio saigrača, a odmah je sjevnula kontra Zrinjskog.

Lopta je došla do Staniše Mandića, a "zlatni orlić" sa Novog Zelanda nakon sprinta odlično se namjestio za šut i pogodio za 2:0!

Akademija Pandev - Zrinjski 0-2

Bio je rezultat prvog poluvremena, da bi Zrinjski poslije samo deset minuta u nastavku u potpunosti demolirao Makedonce.

Još jedan debitant u dresu "plemića", Miljan Govedarica uzeo je loptu na dvadesetak metara od gola i pogodio suprotan ugao za velikih 3:0.

Akademija Pandev - Zrinjski 0-3

U nastavku su fudbaleri Akademije Pandev bili mnogo opasniji, bilo je nekoliko prilika pred golom Brkića, ali Saško Pandev, Doriec i Milovanović nisu bili na visini zadatka.

Najbolju šansu makedonski predstavnik imao je četiri minute prije kraja, kada je Doriev pogodio prečku, međutim, mreža Zrinjskog ostala je nedirnuta.

Zrinjski je sačuvao ubjedljivu prednost, koju će braniti za sedam dana na "Pecari", a ukoliko eliminiše Akademiju Pandev ekipa Harija Vukasa u drugom kolu igraće protiv Utrehta.

TOK MEČA:

KRAJ

90+4' - Šut igrača Zrinjskog u posljednjim sekundama, golman Akademije Pandev brani

90+2' - Pokušali su domaći poslije kornera, ali odbrana Zrinjskog je sigurna

86' - PREČKA! Doriev je pogodio prečku, potom u nastavku još jednom pokušao, ali nedovoljno dobro. Lopta je završila daleko od gola.

80' - Dve prilike za Zrinjski, prvo je u šansi bio Rustemović, potom i Mandić, međutim ostaje 3:0

77' - Iliev je sada šutirao poslije dobre kombinacije domaćih, nema promjene rezultata

73' - Loše ispucavanje po zemlji Brkića pokušao je da kazni Temelkov, međutim, šutirao je pored gola

71' - Kostov je dobro skočio poslije sedmog kornera domaćih, ali nije uspio da uputi dobar udarac

70' - Milovanović je povukao na desnoj strani, "zalomio" u sredinu, a potom šutirao, srećom pored gola

65' - Doriev je pokušao iz daljine, ali neprecizno

62' - Imali su domaći dobru priliku da zaprijete Brkiću iz slobodnog udarca sa 18 metara iskosa sa desne strane, ali Pandev je šutirao preko gola

59' - Saško Pandev šutirao je preko gola poslije greške "plemića" i brze tranzicija Makedonaca

55' - GOOOL! Zrinjski vodi 3:0! Miljan Govedarica fino se namjestio na ivici šesnaesterca a potom pogodio donji lijevi ugao Čubrakovićevog gola!

53' - Brkić je izašao van šesnaesterca, a potom se vratio da zagradi i uhvati loptu, ali malo je nedostajalo da ju ne stigne. Ipak, nije bilo problema

52' - Čubraković brani pokušaj iz daljine

46' - Korner za Zrinjski na startu drugog dijela. Pokušaj iz daljine jednog fudbalera Zrinjskog otišao je daleko iznad gola

Kraj prvog poluvremena

40' - Dva kornera zaredom izveli su Makedonci, ali nije bilo opasnosti po Brkića

Ponovo period bez šansi

28' - GOOOL! Radnik vodi 2:0! Poslije pokušaja Makedonaca Zrinjski je izveo sjajnu kontru koju je pogotkom završio Mandić!

26' - Korner za Zrinjski izveo je Čurjurić, ali odbrana Akademije Pandev izbacuje loptu

Velika borba na sredini terena, bez pravih prilika

Odličan debi Hadžića u dresu Zrinjskog!

12' - GOOOL! Zrinjski vodi u Skoplju! Kadušić je probio po desnoj strani i odlično centrirao za Hadžića koji glavom šalje loptu u mrežu za vođstvo Zrinjskog 1:0!

11' - Pokušaj Makedonaca poslije ubacivanja iz slobodnog udarca, ali izblokirano u korner. Ništa od opasnosti po gol Brkića

8' - Govedarcia se našao u šesnaestercu, "zalomio" svog čuvara, a potom šutirao pored gola

4' - Doriev je odlično probio po ljevoj strani i ubacio u peterac, a Milovanović je za korak kasnio

2' - Mandić je imao prvu šansu, ali je njegov šut odbranio Čubraković

Počeo je meč u Skoplju

AKADEMIJA PANDEV: Čubraković, Atanaskoski, Dimov, Iliev, Kostov, Stoilov, Milovanović (od 77 Velinovski), Doriev, Pandev (od 67 Krstovski) , Tomovski, Stojkovski (od 66 Temelkov). Trener: Jugoslav Trenčovski.

ZRINJSKI: Brkić, Čurjurić, Hadžić (od 66 Lendrić), Šovšić, Barbarić, Rugašević, Jakovljević, Rustemović, Mandić (od 83. Bencun), Kadušić, Govedarica. Trener: Hari Vukas.