Navijači Junajteda sa jedne, a superbogati Amerikanci sa druge strane.
Fudbaleri Mančester junajteda su u velikom derbiju engleske Premije lige savladali ekipu Liverpula rezultatom 2:1. Nakon očajnog starta sezone i poraza Brajtona i Brentforda tri boda protiv velikog rival su barem na kratko smirili situaciju u ovom klubu.
Okršaj ova dva kluba je već dobio žestoku uvertiru na ulicama Mančestera, gdje su se navijači Junajteda okupili na najavljenom protestu protiv vlasnika kluba, porodice Glejzer.
Navijači već godinama traže odlazak američkih gazdi, koje smatraju glavnim krivcima za loše stanje u kojem se klub već duže vrijeme nalazi.
Ko je porodica Glejzer?
Glejzeri, pored Junajteda, posjeduju i NFL tim Tampa Bej koji je Malkolm Glejzer kupio još 1995. godine. Malkolm je za ovu franšizu izdvojio 195 miliona dolara.
Kupovinom tima iz Mančestera, Glejzer je svoje poslovno carstvo proširio na obje strane Atlantika. Ovaj američki tajkun je prve dionice engleskog premijerligaša kupio 2003. godine, a samo dvije godine kasnije postao je većinski vlasnik.
Preuzimanje od strane američke familije počeli su i protesti navijača ovog kluba koji smatraju kako se njihov tim udaljio od tradicionalnih lokalnih vrijednosti koje su njegovane od osnivanja tima.
Nakon smrti Malkolma 2014. godine, upravljanje nad imovinom su preuzeli Avram i Džoel Glejzer. Pored njih dvojice Malkolm ima još četiri nasljednika.
Avram, stariji brat, je prije funkcije u Junajteda bio direktor korporacije Zapata koju je osnovao bivši američki predsjednik Džordž Buš.
Stvar koja posebno ljuti navijače Junajteda je da je porodica Glejzer iz kluba izvukla oko 1,3 milijardi evra u posljednjih 17 godina, otkako su postali vlasnici, a ta brojka uključuje i 880.000.000 evra kamata na novac kojim su kupili klub ogromnim kreditom.
Mančester već dugo nije "crven". Junajted je posjlednju titulu u Premijer ligi osvojio 2013. godine, sve češće propuštaju učešće u Ligi šampiona, a bez ijednog trofeja su još od 2017. godine.
Odlaskom ser Aleksa Fergusona klub kreće silaznom putanjom. Nije pomoglo ni dovođenje skupih fudbalera u ovaj klub. Junajted je samo u posljednjih devet godina potrošio više od 1.200.000.000 evra, ali većina igrača nije ispunila očekivanja.
Većina transfera su u potpunosti bili promašeni, kao što je slučaj sa prelaskom Harija Megvajera iz Lestera 2019. godine.
Navijači Junajted su sinoć konačno osjetili zadovoljstvo, ali situacija je daleko od dobre te će biti zanimljivo vidjeti kako će se stvari odvijati u nastavku sezone. Navijači s jedne, a superbogati Amerikanci sa druge strane.