Iako je Srbija prije dvije godine imala odličnu situaciju, predstavnici Superlige Srbije nisu uspjeli da urade ništa na međunarodnoj sceni i češće smo gledali blamaže nego uspjehe.
Superliga Srbije je prije samo nekoliko sezona, govorio je o tome ostvareni koeficijent, bila jedno od najjačih takmičenja u evropskom fudbalu. NA UEFA listi Srbija je prišla desetom mjestu, a veliki uspesi Crvene zvezde i Partizana kroz grupne faze evropskih takmičenja donosili su bodove koji su mogli da budu veliki zamah za čitav srpski fudbal.
Sada je situacija potpuno drugačija - dvije godine konstantnog padanja na listi, uz katastrofalna izdanja svih predstavnika na međunarodnoj sceni, uništili su ono što se godinama gradilo. Srpski klubovi su u problemu čim pogledaju ka nekom međunarodnom takmičenju, a situacija u kojoj se učesnici Superlige nalaze kada igraju protiv ekipa iz ostatka Evrope teža je nego što ke ikada moglo da se zamisli. Iako je bilo jasno da će peto mjesto u Evropi napraviti određene probleme...
Ne samo da peti tim nije uspio da pridoda bodove nacionalnom koeficijentu, već su njega počeli da kvare i timovi koji su do tog trenutka imali glavnu ulogu. Partizanov doprinos gotovo je u potpunosti nestao jer crno-bijeli dvije godine u nizu propuštaju grupnu fazu u Evropi. Crvena zvezda je prvo bez kvalifikacija stigla u grupnu fazu Lige šampiona, a zatim u njoj osvojila samo bod - što je učinak koji tek treba da nadmaši u ovoj sezoni.
Za to vrijeme su se ekipe poput Dinama iz Kijeva, Frajburga, Makabija iz Tel Aviva, Fiorentine, Brage, Olimpijakosa (tačnije, dva puta), Nordsjelanda, Monaka, Ferencvaroša, RB Lajpciga i drugih poigravale sa srpskim klubovima. Zvezdi su u međuvremenu veoma ubjedljivo mjeru uzimali još i Mančester siti i Inter, ali hajde da kažemo da je to bilo donekle opravdano - riječ je o timovima koji su u samom evropskom vrhu.
Primljeni golovi srpskih klubova u evropskim takmičenjima od početka sezone 2022/23:
- Crvena zvezda (28): Mančester siti 6, RB Lajpcig 5, Monako 5, Jang bojs 4, Inter 4, Benfika 2, Bode/Glimt 2
- Partizan (22): Dinamo Kijev 9, Nordsjeland 6, Lugano 3, Gent 2, Sabah 2
- TSC (38): Frajburg 8, Makabi Tel Aviv 8, Braga 7, Olimpijakos 7, Vest Hem 4, Legija 3, Astana 1
- Čukarički (22): Fiorentina 7, Olimpijakos 6, Ferencvaroš 5, Genk 4
- Vojvodina (10): Apoel 4, Ajaks 4, Maribor 2
- Radnički Kragujevac (2): Mornar 2
Srpski klubovi su za nešto više od 15 mjeseci na međunarodnoj sceni primili čak 122 pogotka! Od poečtka prethodne sezone na međunarodnoj sceni srpski klubovi su odigrali 49 mečeva, što nas dovodi do prosjeka od gotovo dva i po primljena gola po meču. U tom periodu ostvareno je tek nekoliko pobjeda...
Partizan je prethodne sezone savladao Sabah na svom terenu, dok su Crvena zvezda i TSC remizirali protiv Jang bojsa i Olimpijakosa u grupnim faza evropskih takmičenja. Ove sezone je Crvena zvezda savladala Bode/Glimt i plasirala se u Ligu šampiona, dok su pobede Radničkog nad Mornarom i Vojvodine nad Mariborom, kao i remi Partizana protiv Lugana ostali bez "nagrade" - prolaska u narednu fazu.
Kada se podvuče crta, Srbija ima četiri pobjede, tri remija i neverovatna 42 poraza na posljednjih 49 evropskih utakmica. Primjera radi, predstavnici Bosne i Hercegovine su u istom periodu imali daleko više uspjeha. Zrinjski iz Mostara je ostvario pet pobjeda i tri remija u istom vremenskom periodu, dok je Borac iz Banjaluke ostvario tri pobjede i tri remija samo u tekućoj evropskoj sezoni.
Da poprave utisak do kraja takmičarske godine mogu Crvena zvezda i TSC. Aktuelnom šampionu ostalo je još pet mečeva u Ligi šampiona, dok će tim iz Bačke Topole odigrati još četiri utakmice u Konferencijskoj ligi. Sada bi svaki trijumf, pa čak i neriješen ishod, bio utjeha za loše rezultate tokom gotovo godinu i po dana.
Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!