ŠTETA! PORAZ ZVEZDE U DRAMI U TEL-AVIVU: Šuter Makabija joj presudio u finišu!

Elajdža Brajant je dao tri presudne trojke iz ćoškova i tako naneo Beograđanima poraz u Izraelu.

ŠTETA! PORAZ ZVEZDE U DRAMI U TEL-AVIVU: Šuter Makabija joj presudio u finišu! Izvor: MN PRESS

Žaliće Zvezda za još jednim porazom u neizvesnoj završnici, na parketu prazne hale Makabija u 12. kolu Evrolige:

Makabi - Zvezda 81:76 (23:20, 18:18, 15:17, 25:21)

Posle dva sata i pet minuta maratonske borbe i na kraju četvrte četvrtine u kojoj su čak pet puta sticali, pa gubili vođstvo, crveno-beli su na kraju ostali bez rešenja u napadu i bez načina da sačuvaju meč-vinera domaćih, Elajdžu Brajanta.

U poslednjih pet minuta meča on je uzastopnim trojkama iz uglova sam kreirao seriju domaćih 9:1 (od 69:70 do 78:71) i odlučio pobednika.

Ostala je Zvezda na kraju utakmice bez goriva koje je sredinom drugog poluvremena vratilo iz najvećeg zaostatka ("minus 13", 49:52). Odlični Džordan Lojd (24 poena) podigao je tada crveno-bele trojkama iz nokdauna, Saša Obradović je aplaudirao čvrstoj odbrani, a O'Brajant, Ročesti i Teri su se uključili u napadu i pogurali srpski tim u veliku seriju 19:4.

Na taj način, Beograđani su uspeli da potpuno "otvore" završnicu, ali ne i da dovrše posao. Kada je bilo najvažnije, Brajant je ostao potpuno smiren u završnici lude utakmice i trojkama je "zatvorio". Lojd je u tom periodu imao teške situacije u napadu, O'Brajant je promašivao trojke (0/4), Davidovac nije imao inicijativu kao u prvom poluvremenu... Dok je sat sporo otkucavao poslednje minute, Zvezda je proklizala i ispustila iz ruku šansu da ostvari još jedan "brejk" u Evroligi.

Narednu šansu da popravi svoj skor (4-8) imaće sledeće nedelje kod kuće, protiv Olimpijakosa. Bio je ovo treći "vezani" poraz crveno-belih u najjačem takmičenju.

MAKABI: Brajant 18 (3/5 za tri, 6 sk), Vilbekin 23 (4/7 za tri), Džons 8, Kalojaro 3, Hanter 13 (10 sk), Koen, Kaspi 4, Dorsi 4, Dibartolomeo 2, Blajzer 2, Bender, Žižić 4.

ZVEZDA: Ročesti 4, O'Brajant 13 (8 sk), Volden 3, Lojd 24 (3/7 za tri, 5 as), Davidovac 14, Lazić, Rit 3, Dobrić 4, Simonović, Jagodić-Kuridža 6 (5 sk), Kuzmić 3, Teri 2.

Real - Asvel 21

Tabela: CSKA 9-3, Barselona 8-2, Valensija 7-3, Bajern 7-4, Armani 6-3, Zenit 6-3, Efes 6-4, Real 6-5, Baskonija 5-5, Olimpijakos 5-5, Žalgiris 5-6, Fenerbahče 5-7, Makabi 4-8, Crvena zvezda 4-8, Asvel 3-6, Panatinaikos 3-7, Alba 3-7, Himki 2-8.

22:14

Kraj utakmice, Makabi - Zvezda 81:76

22:13

Zvezda pokušava penal-završnicom, Makabi čuva prednost

Devet sekundi pre kraja maratona u Tel Avivu, domaći vode 81:74 i imaju loptu.

Crveno-beli pokušavaju da prekršajima bar smanje razliku u finišu.

22:07

Brajant verovatno stavlja tačku - opet trojka, za 78:71 za Makabi

Elajdža Brajant "vezao" je tri trojke u poslednjih pet minuta i sada doneo Makabiju prednost "plus 7", na 28 sekundi pre kraja.

I ovu je pogodio iz ugla.

22:05

O'Brajant promašuje trojku - odlazi Zvezdina velika šansa

U toku je poslednji minut i Makabi vodi 75:71

22:04

Sudije u prvom planu u završnici

Dok utakmica ulazi u treći sat, sudije ponovo gledaju kraj zapisničkog stola da li je sat radio u redu i vraćaju vreme na minut i šest sekundi.

Zvezda ima loptu i rezultat je 75:71 za Makabi posle tehničke za Džonsa zbog ometanja Voldena pri izvođenju auta.

21:53

Brajant donosi Makabiju velikih "plus 5" - 75:70

Dve uzastopne trojke iz dva razlita ćoška Makabijevog šutera, na kraju 37. minuta.

Obradović je odmah reagovao tajm-autom.

21:50

Zveda opet vodi - O'Brajant, pa Teri!

Posle krilnog centra, i centar je zakucao na Voldenovu asistenciju i doneo Zvezdi "plus 1" u 36. minutu - 70:69!

Obradović je zadovoljan odbranom i aplaudira ekipi!

21:48

Žestoka borba u 4/4!

Ekipe se smenjuju u vođstvu dok se bliži finiš.

Na početku 35. minuta Makabi opet vodi (67:66), mada su prethodno Beograđanima vođstvo donosili i Lojd trojkom (58:56), Ročesti (60:59) i opet Lojd (66:64).

21:38

Lojd promašuje za vođstvo na kraju 3/4!

Tejlor Ročesti je poentirao posle kontre i omogućio Lojdu da u poslednjem napadu šutne za preokret, ali je on promašio.

Predstoji nam još 10 minuta i moglo bi da bude veoma uzbudljivo.

21:36

O'Brajant i Lojd vraćaju Zvezdu u meč!

Krilni centar je vezao pogotke pri maksimalnom zaostatku (49:52), a posle njegovih šest poena i Lojdovih uzastopnih trojki Zvezda je prišla na "minus 1" (53:54).

U toku je 28. minut.

21:24

Makabi na "plus 11"

Alej-up Džonsa i Hantera za novi Makabijev maksimum na semaforu - 50:39.

Obradović mora da reaguje tajm-autom u 24. minutu.

21:20

Vilbekin za "plus 10" Makabija

Domaći su stekli maksimalnu prednost u 23. minutu - 48:38. Zvezda i dalje traži način da poentira posle pauze.

21:18

Nesportski faul Voldena, Makabi to kažnjava

Obradović je jako ljut zbog ove situacije i lošeg počeka drugog dela.

Makabi je za minut igre stigao do "plus 8" (46:38).

21:16

Timska statistika

MAKABI: Brajant 2, Vilbekin 12, Džons 6, Hanter 7, Kaspi 2, Dorsi 4, Dibartolomeo 2, Blejzer 2, Žižić 4.

ZVEZDA: O'Brajant 3, VOlden 2, Lojd 10, Davidovac 10, Rit 3, Dobrći 3, Jagodić Kuridža 4, Kuzmić 3.

21:01

Poluvreme - 41:38 za Makabi

21:01

Pred poluvreme - trojka na trojku

Kris Džouns je svojom drugom trojkom večeras doneo Makabiju "plus 6", a onda je Duop Rit odgovorio trojkom za rezultat 41:38 na 14 sekundi pre pauze.

Zvezda je do te trojke "vezala" deset poena sa linije penala - Davidovac četiri, a Lojd šest.

Lojd i Davidovac su u prvom delu meča šutirali slobodna bacanja 14/14.

20:56

Davidovac iznuđuje prekršaje, Makabi vodi 38:33

Nižu se slobodna bacanja Dejana Davidovca posle "iskusno" iznuđenih prekršaja, a potom je i Lojd stao na liniju penala.

Makabi u 19. minutu vodi 38:33.

20:48

Težak momenat za Zvezdu, Davidovac je vraća u meč

Potpuno su crveno-beli ispali iz ritma sa starta utakmice, a Davidovac je pogotkom iz igre i sa linije penala sprečio da vođstvo domaćih ode na dvocifreni broj.

U toku je 18. minut, a Makabi vodi 31:27.

20:38

Očekivano, VIlbekin je sada u ritmu

Plejmejker Makabija doneo je domaćima dosad maksimalnih "plus 7" (29:22) u 14. minutu.

Izraelci su u seriji 18:6 od trenutka kada su zaigrali čvršće u odbrani i "odsekli" napade Beograđana.

20:28

Neverovatna trojka Vilbekina za kraj 1/4

Jako težak šut pogodio je lider domaćih, uz zvuk siorene, preko trojice igrača Zvezde.

Ipak, ušla je i sigurno će mu podići samopouzdanje. Makabi posle prvih 10 mintua vodi 23:20.

20:20

Hanter vraća Makabi u egal, 15:16

Domaći ponovo reaguju i uzastopnim pogocima Otela Hantera (šest u nizu) prilaze Beograđanima na "minus 1".

Deset poena su do sada postigli centri Makabija, Hanter i Bender.

U toku je 8. minut.

20:17

Kuridža elegnatno, za "plus 7" - 16:9

Zvezdin krilni centar lako je poentirao pored Bendera i primorao trenera domaćih Janisa Sferopulosa da reaguje tajm-autom.

20:13

Zvezda ne pada - vodi 14:9

Dobrić je pogodio trojku, a Lojd je u narednom napadu iznudio prekršaj u reketu. Ipak, posle toga je morao da izađe iz igre, verovatno zbog krvarenja koje se nije videlo u TV prenosu.

Crveno-beli su na "plus 5" na početku 5. minuta.

20:10

Makabi izjednačuje - 7:7

Poenima Skotija Vilbekina, Makabi izjednačuje sredinom trećeg minuta.

Branko Lazić posle dve lične greške odlazi na klupu, a menja ga Ognjen Dobrić.

20:07

Dobar start Zvezde - 5:0

U prvim napadima Beograđana poentirali su visoki igrači - Kuzmić uz prekršaj, a Kuridža posle kontre.

Međusobni skor - 5:5

Međusobni skor ovih timova u Evroligi od 2000. godine je 5-5.

Interesantno je da su i jedni i drugi ostvarili po jednu pobedu u gostima - Makabi u novembru 2013, a Zvezda u januaru 2017.

Prošle sezone su domaćini trijumfovali, s tim da je Bili Beron u Izraelu promašio šut za pobedu crveno-belih.