Partizan pregrmeo i Valjevo!

Jak otpor Metalca favoritu, ali na kraju sigurna pobeda crno-belih, peta uzastopna u ABA ligi.

Odlična utakmica 18. kola ABA lige u Valjevu!

Naročito u drugom poluvremenu vođena je bespoštedna i ujednačena borba, da bi Partizan u poslednjih pet minuta većim iskustvom i individualnim kvalitetom, pre svih Saše Pavlovića, rešio pitanje pobednika i izbegao dramu.

Metalac - Partizan 72:83 (17:25, 21:20, 22:18, 12:20)!

Crno-beli su petim uzastopnim trijumfom popravili skor na 11-7 i prišli na "pola koraka" trećeplasiranoj Cedeviti, koja u nedelju popodne gostuje u Laktašima.

Valjevci (8-10) su svoju seriju pobeda završili posle četvrtog meča, ali su kvalitetnom igrom i sjajnim otporom prvaku Srbije osvetlali obraz isto kao kada su na svom parketu rušili Budućnost i Cedevitu.

Marko Jošilo, nekada junior Partizana, trojkom je u 35. minutu smanjio vođstvo gostiju na 68:69, ali su ovi serijama od 0:7 i 0:5 (između njih je Ljubičić dao koš i dodatno slobodno bacanje) minut pre kraja otišli na 71:81.

Pavlović je dva puta bio nezadrživ za direktnog čuvara, jednom je majstorski uočio Milana Mačvana pod košem i poslužio ga kao "na tacni", a možda i prelomne poene ("2+1") postigao je Dragan Milosavljević za 68:76.

Krenuo je u desni dvokorak, sačekao faul Kutlešića i onda bacio loptu preko ramena, nemajući šta da izgubi. Lopta je na efektan način prošla kroz obruč, kao poruka izabranicima Vladimira Đokića da ovog puta ipak neće moći do iznenađenja.

Kao u prošlom kolu protiv Olimpije, "tačku na i" stavio je trojkom Mihajlo Andrić.

METALAC: Malešević 8 (3as), Protić, Kutlešić 16 (4ukr), Majstorović 9 (4sk), Jevtović 9, Jošilo 6, Ljubičić 19 (5sk, 5as), Rakićević 2, Radulović, Todorović 3, Vuksanović, Dunđerski.

PARTIZAN: Pavlović 14 (8sk, 4as, 5izg), Tepić 3 (4as), Murić 9, Marinković, Dalo, Milutinov 13 (8sk), Milosavljević 13 (5sk, 3as), Mačvan 15, Gagić 13 (4sk), Andrić 3, Milutinović, Bogdanović.

Metalac se krajem druge četvrtine delimično izvukao iz zaostatka od 13 poena, da bi maksimalnim angažovanjem u odbrani početkom treće deonice prešao u vođstvo od 49:48!

Od tada se do kraja četvrtine igralo "koš za koš", ekipe su se konstantno smenjivale u vođstvu. Metalac se oslanjao na inspiraciju plejmejkera Ljubičića, uz svesrdnu pomoć Kutlešića i Jevtovića.

Partizan je u toj fazi utakmice promašivao spolja, ali je dolazio do lakih koševa posle prodora bekova u reket i pravovremenih dodavanja fizički dominantnim Gagiću i Milutinovu.

Murić je u 32. minutu "uneo" Maleševića leđima i doneo crno-belima "plus sedam" (60:67), međutim, pokretljivi centar Majstorović sa dva sjajna ulaza (zakucavanje i polaganje uz faul) i Jošilo pomenutom trojkom, učinili su da domaćin opet zapreti.

Crvena zvezda Telekom - Zadar 20.30

TABELA: Zvezda 17-0, Budućnost 14-3, Cedevita 11-6, Partizan 11-7, Cibona 9-8, Olimpija 9-9, Zadar 8-8, Krka 8-10, Solnok 8-10, Metalac 8-10, Mega 7-11, MZT 6-12, Igokea 5-12, Levski 1-16.

Partizan je početnim vođstvom od 2:11 stavio do znanja da je došao po bodove, ali domaćin nijednog trenutka nije ustuknuo.

Posle prvih 20 minuta, crno-beli su imali solidnu, ne i nedostižnu prednost od sedam poena - 38:45.

Kao i obično, crno-beli su dominirali u skoku, uz to su odlično otvarali kontranapade i isprva dobro šutirali trojke, da bi im u drugoj četvrtini opao procenat.

Prvu dvocifrenu prednost doneo je Murić u 11. minutu (17:27), a maksimalnih "plus 14" Nikola Milutinov u 15. minutu, posle ofanzivnog skoka - 22:36.

Imao je Partizan 28:41, kada je kapiten Dušan Kutlešić zaigrao odlično i u odbrani i u napadu, gde je uz pomoć iskusnog plejmejkera Marka Ljubičića bio najzaslužniji za seriju od 10:3 i prilazak Metalca na 38:44.

Konačan rezultat prvog poluvremena postavio je Tepić, jednim slobodnim bacanjem.

U 19. minutu je prilikom borbe za poziciju pod košem (Gagić izvodio dodatno slobodno bacanje) došlo do malo snažnijeg "rvanja" Eda Murića i Nikole Jevtovića, zbog čega su obojica dobila nesportske lične greške.

Slovenac je tom prilikom ispoljio nepotrebnu nervozu, pa je u teren ušao trener Duško Vujošević i uputio mu kritiku. Murić je, inače, odigrao prvu utakmicu nakon povrede ramena u "večitom" derbiju 1. decembra.