Budućnost bez "brejka" u Istanbulu

Šampion ABA izborio se za neizvesnu završnicu meča protiv Darušafake, pa u poslednja tri minuta postigao samo jedan poen.

Ekipa Budućnosti imala je lepu priliku da odmah posle startnog poraza od Armanija u Podgorici, ostvari prvu evroligašku pobedu.

Međutim, finiš utakmice su "plavi" odigrali ispod svake kritike i u okršaj sa Makabijem na svom parketu (četvrtak, 20.00) ući će sa skorom 0-2.

Darušafaka - Budućnost 71:63 (14:25, 25:10, 14:14, 18:14)!

Regionalni prvak u 27. minutu je gubio 48:39, trojkom Nikole Ivanovića u 33. minutu preokrenuo je na 55:58, potom je Danilo Nikolić pogodio za 57:60, a nakon perioda bolje igre Darušafake, izjednačio je Alen Omić - 62:62.

Rezon je bio da Budućnost u poslednja tri minuta uđe psihološki rasterećenija, ali Džeremi Evans odmah je krunisao sjajnu timsku akciju (64:62), a odlični Letonac Žanis Peiners se posle dva loša napada Podgoričana (Erl Klark dobio blokadu, Ivanović promašio težak šut za tri) prošetao do obruča i povisio na 66:62.

Timu Aleksandra Džikića tada je već uveliko bila "voda u ušima", jedino rešenje je bila potera trojkama, ali ruke su posle fenomenalnih 5/6 u prvoj četvrtini uveliko izgubile sigurnost, tako da su promašaji Erla Klarka i Edvina Džeksona odneli i poslednji tračak nade.

Darušafaka je, na drugoj strani, to iskoristila da lakim poenima na demoralisanu odbranu, završi meč relativno velikom, pa i nerealnom razlikom od osam poena.

Darušafaka - Budućnost 71:63 Evroliga 2018 drugo kolo
Izvor: Youtube/Euroleague Basketball

Budućnost je svoju šansu takođe propustila u drugoj četvrtini, u koju je posle serije od 14:0 (dve trojke Džeksona, po jedna Kotija Klarka i Ivanovića) ušla sa dvocifrenim vođstvom - 14:25.

Ali, "plavi" se nakon malog odmora nisu mogli prepoznati. Trener Darušafake Ahmet Čaki uveo je adute sa klupe, podigao agresivnost i držao goste sedam minuta bez postignutog poena.

Za to vreme je prošlosezonski šampion Evrokupa nanizao 19 poena, preokrenuo na 33:25, pa nakon buđenja Budućnosti (0:8) i izjednačenja na 33:33, ponovo zaigrao bolje i uspostavio kontrolu, sve do pomenutog preokreta u četvrtoj četvrtini, koji nije bio dugog veka.

Pitanje je na koliko još gostovanja u Evroligi će Budućnost biti ovako blizu trijumfa.

DARUŠAFAKA: Mekalum 4 (5as), Ozmizrak 2, Bajgul 3, Demir, Kid 12, Ozdemiroglu 7 (4sk, 2as, 2ukr), Savaš 8, Braun, Peiners 15 (4as), Dibler 3, Evans 7 (12sk, 2blk), Erik 10 (6sk, 2blk).

BUDUĆNOST: Džekson 9 (trojke 3/6), Ivanović 10 (trojke 2/4, 3as), Su. Šehović, E. Klark 11 (4sk, 3as), Barović, K. Klark 5 (5sk, 2as, 2ukr), Gordić 11, Kraft 2 (5sk, 4as), Z. Nikolić 3 (2ukr), Omić 7 (5sk, 2blk), Popović, D. Nikolić 5.