Gordić je Partizanov junak, KONAČNO pobeda u Vilnjusu, za 3-0 u Evrokupu!

Crno-beli u tvrdoj i neizvesnoj utakmici uspeli da prekinu seriju neuspeha u duelima sa Ritasom.

Nemanja Gordić najzaslužniji je što je Partizan prvi put u svojoj istoriji savladao Ritas u Vilnjusu!

Iskusni plejmejker u 38. minutu je iz teške situacije doneo crno-belima "plus četiri" (56:60), i to nakon što su za puna četiri minuta ubacili samo jedan poen i samo nespretnošću domaćih igrača ostali u kakvoj-takvoj rezultatskoj prednosti.

Još važniji koš, prelomnu trojku, Gordić je postigao 27 sekundi pre kraja (59:63)!

Pozitivan epilog bio je na vidiku, a Markus Pejdž je posle promašaja Meksikanca Kruza na drugoj strani, iskoristio tri od četiri slobodna bacanja i "overio" trijumf kojim je srpski predstavnik popravio skor na 3-0 i ostao na čelu tabele.

U meču 3. kola B grupe Evrokupa, Ritas - Partizan 61:66 (18:17, 12:17, 18:16, 13:16)!

*** Tok utakmice iz minuta u minut je u sekciji RAZVOJ DOGAĐAJA ***

RITAS: Sirvidis 2 (5sk), Bičkauskis, Gidraitis, Holovej 5 (za dva 1/7, trojke 1/3, 4as), Kruz 15 (5as), Ehodas 2, Girdziunas 3, Bendžius 15 (6sk, 5ukr), Blaževič 4 (4sk), Kairis 10 (4sk), Berstou 5 (4sk, 3izg), Butkevičijus (6sk).

PARTIZAN: Volden 7 (6sk, 2as, 4izg), Zagorac 7 (za dva 2/7, trojke 0/3, bacanja 3/6, 6sk), Pejdž 17 (trojke 4/5), Gordić 13 (6sk, 7as), Parahovski, Jaramaz (trojke 0/5), Miletić, Veličković, Birčević 5, Janković 4 (4sk), Peiners 2, Mozli 11 (7sk).

Crno-belima je ovaj meč došao u ne baš idealnom momentu, posle prvog poraza od početka sezone (i pripremnog perioda), na gostovanju Primorskoj.

Tradicija im nije išla u prilog, jer je Ritas od sezone 2014/15 dobio svih šest utakmica protiv Partizana u Evrokupu, a na svom terenu ni pre toga nije znao za poraz od nekadašnjeg prvaka Evrope, dok su pre desetak godina odmeravali snage u elitnom kontinentalnom takmičenju.

Međutim, izabranici Andree Trinkijerija uglavnom nisu dozvolili domaćim igračima da se razmašu. Čak su učinili da većim delom meča izgledaju toliko loše, da je logično bilo postaviti pitanje kako su u prvom kolu uspeli da savladaju Lokomotivu Kubanj, kao prvog favorita grupe?!

Ritas jeste konstantno vodio do pred kraj prvog poluvremena, ali se videlo da je Partizanu potrebno samo da "veže" tri dobra napada i tako preuzme kontrolu.

To se i desilo kada su Kori Volden i Markus Pejdž pogodili trojke za 30:34, a Pejdž još jednu - njegovu treću - na startu drugog poluvremena, za 30:37. Bila je to već serija 10:0 i potpuno drugačija utakmica.

Period dobre igre Partizana protegao se do 26. minuta, kada je Nikola Janković doneo maksimalnih devet razlike (37:46), a onda je Ritas "pravo niotkuda" odgovorio serijom 11:0 i vratio se u vođstvo. Ipak, bilo je to na vrlo kratko.

Crno-beli su do kraja treće deonice preokrenuli na 48:50 i u greškama "obojenoj" četvrtoj četvrtini stigli do trijumfa, zahvaljujući opisanom heroizmu Gordića.

Bio je to meč koji ni najvatreniji navijači Partizana verovatno neće želeti ponovo da pogledaju, ali na kraju se piše samo pobeda i to je sa ovog gostovanja jedina važna vest. Naročito ako se zna koliko klub kroz istoriju nije imao uspeha u mečevima na Baltiku...

Sledi gostovanje Mornaru, pa narednog utorka derbi protiv Lokomotive u "Štark areni"!

19:53

Pejdž za konačnih +5!

61:66 Konačno pobeda Partizana u Vilnjusu, za skor 3-0 u Evrokupu. Sledećeg utorka u "Štark Areni" gostuje Lokomotiva Kubanj.

19:51

Gotovo je!

61:64 Pejdž koristi jedno bacanje posle promašaja Kruza (59:64), a Ritas na drugoj strani prekasno poentira.

19:48

Gordić!!!

59:63 (40. minut) Kairis je iskoristio jedno bacanje, a zatim u odbrani preuzeo mnogo bržeg Gordića, koji se odlučio na šut za tri i pogodio!

19:46

Ufffff...

58:60 (40. minut) Centar Ritasa Kairis imao je "zicer" pod košem da izjednači rezultat, ali je nekim čudom promašio. Sreća za Partizan, koji je mogao praktično da reši utakmicu, ali u istom napadu promašuju Gordić trojku i Zagorac posle solo akcije. Tajm-aut, do kraja 45 sekundi.

19:42

Gordić!

56:60 (38. minut) Nemanja Gordić iz okreta pogađa veoma važan koš!

19:41

Revija promašaja i grešaka

56:58 (38. minut) Ovo definitivno nije utakmica za "košarkaške sladokusce". Nema smisla ni nabrajati sve smušenosti i nepreciznosti dva tima.

19:36

53:57 (35. minut) Partizan u blagom vođstvu... Mozli promašuje iz reketa, Bičkauskis neprecizan u polaganju na drugi obruč... Zatim tehnička Bičkauskisu zbog simuliranja, ali Pejdž promašuje bacanje, a Bendžijus seče Gordićev pas! Loši potezi u napadu na obe strane!

19:28

19:22

Ipak vodi Partizan

48:50 na kraju treće četvrtine, ali s obzirom na to da je u 26. minutu bilo "plus devet", Trinkijeri ne može biti zadovoljan. Bendžijus 13, Kruz 12 - Pejdž 11, Gordić 8, Mozli 8 poena.

19:21

Serija 11:0 i preokret!

48:46 (29. minut) Loš pas Birčevića i promašena trojka Jaramaza, a na drugoj strani Bendžijus pogađa trojku i vraća vođstvo Ritasu.

19:18

Ritas opet preti

43:46 (28. minut) Gordić je imao lošu selekciju šuta, dva puta je promašio sa distance, a domaćin iskoristio tri napada zaredom i košem Sirvidisa posle ofanzivnog skoka potpuno uhvatio priključak.

19:14

Maksimalnih +9

37:46 (26. minut) Raspoloženi Nikola Janković završava "pik end rol" akciju sa Gordićem.

19:10

Četiri poena u jednom napadu!

34:41 (24. minut) Koš Jankovića uz faul, centar crno-belih je promašio dodatno bacanje, a Birčević uhvatio loptu i poentirao iz reketa.

19:03

Nova trojka Pejdža

30:37 (21. minut) Bek iz SAD je prvi u Partizanu sa dvocifrenim učinkom - 11 poena i trojke 3/3. Serija 10:0!

19:00

18:50

Lista strelaca

Bendžius 10, Kruz 9, Holovej 3, Girdziunas 3, Ehodas 2, Blaževič 2, Kairis 1 - Mozli 8 (4sk), Pejdž 8 (trojke 2/2), Volden 7, Zagorac 5, Gordić 4, Peiners 2.

Ritasov šut iz igre samo 31 odsto, dok su crno-beli na 40 odsto, zahvaljujući velikom broju zakucavanja i polaganja (11/22 za dva poena).

18:42

Volden, pa Pejdž!

30:34 (20. minut) Crno-beli prvi put vode, trojkom Voldena, a posle serije promašaja (i ofanzivnih skokova) domaćih igrača, povećava novom trojkom Pejdž. Serija 0:7!

18:41

30:27 (19. minut) Nova propuštena prilika za vođstvo! Neodlučni Pejdž dozvolio je čuvaru da mu uzme "živu" loptu, a Kruz je u kontri povećao na tri razlike za domaće.

18:39

28:27 (18. minut) Dobra odbrana i ofanzivni skok vraćaju Partizan u život.

18:30

25:21 (14. minut) Partizan je izjednačio, Jaramaz izgubio loptu u napadu za vođstvo, a onda je usledila mini-serija 4:0, poenima Ritasa iz reketa.

18:17

Tri asistencije Gordića za 80 sekundi

16:15 (9. minut) Raznovrsnija igra u napadu ulaskom Nemanje Gordića. Partizan tri uzastopne akcije završava zakucavanjima - dva puta Mozli, jednom Peiners.

18:14

16:9 (7. minut) Peiners gotovo neometan promašuje polaganje, a Holovej na drugoj strani kažnjava trojkom. Umesto da bude "minus dva", sedam razlike za Ritas.

18:12

10:4 (5. minut) Samo jedan koš iz igre crno-belih za pola četvrtine.

18:06

3' Početno vođstvo Ritasa 5:0. Igrači Partizana promašili su prvih pet šuteva iz igre!

18:04

Početne petorke

Holovej, Kruz, Butkevičijus, Berstou, Ehodas - Volden, Jaramaz, Zagorac, Janković, Parahovski.

17:49

Ponovo bez Tomasa

Krilni centar Partizana Rašon Tomas u utorak propušta četvrti meč zaredom. Nakon što je proglašen MVP igračem ABA Superkupa i potom imao najveći indeks korisnosti u pobedi nad Venecijom, Amerikanac nikako da se oporavi od udarca u kvadriceps dobijenog u Italiji.

17:34

Peti dan na putu

Košarkaši Partizana "vezali" su gostovanja u Kopru i Vilnjusu, gde su doleteli u ponedeljak iz Ljubljane, a nakon dvodnevnog boravka u Beogradu predstoji im nova utakmica u gostima, protiv Mornara u Baru 19. oktobra.

Pre toga su Veličković i drugovi odigrali tri utakmice na Superkupu ABA u Zagrebu, po jednu u Veneciji, Laktašima i u "Štark areni". Dakle, ukupan bilans posle Mornara će biti jedan meč u Beogradu i čak sedam u gostima!

UKRATKO

• PAROVI 3. KOLA: Ritas - Partizan 61:66, Venecija - Tofaš 20.00, Lokomotiva Kubanj - Limož sreda 18.30.
  • TABELA: Partizan 3-0, Limož 1-1, Lokomotiva 1-1, Tofaš 1-1, Ritas 1-2, Venecija 0-2.