Isti problemi i još jedan poraz Zvezde: Loš niz traje!

Crveno-beli glatko izgubili u Berlinu, gde nisu pokazali ništa bolju igru od dosadašnje - loše! Sledeća stanica - Kaunas.

Gostovanje u Berlinu nije donelo ništa novo za crveno-bele.

Alba - Crvena zvezda 92:80 (21:15, 25:19, 21:20, 25:26)

U poznatoj dvorani "Mercedes-Benz Arena", ekipa Andrije Gavrilovića pokazala je stare slabosti - loš napad i prečestu dekoncentraciju u odbrani - pa doživela treći poraz u poslednjih pet dana.

Pred osam hiljada gledalaca, među kojima su bili fudbaler Marko Grujić i grupa glasnih Zvezdinih navijača, crveno-beli doživeli su sedmi poraz u Evroligi i prvi put odigrali tako da ni na trenutak nisu ugrozili vođstvo rivala.

Dugi napadi svođeni su na improvizaciju, loša odbrana na "četvorci" učinila je da krilni centar domaćih Luk Sikma izgleda zaista dominantno (18 poena, 9 skokova), a odsustvo defanzivnog fokusa dopuštalo je previše slobodnih pozicija domaćima na distanci.

Takve situacije najčešće su kažnjavali Rokas Gidraitis (22 poena, 4/8 za tri) i Martin Hermanson (16p, 3/4 za tri) i zajedno sa Sikmom rutinski su vodili svoj tim ka trećem trijumfu u Evroligi.

Sa druge strane, Zvezda je došla u Nemačku bez skrajnutog Džejmsa Gista, povređenog Stratosa Perperoglua i sa svojim problemima, koji su očigledni i koje će poneti i u Kaunas, gde će u četvrtak na parketu Žalgirisa završiti dinamičnu i u svakom smislu tešku nedelju od četiri utakmice u sedam dana.

Najavljujući mečeve protiv Asvela, Partizana, Albe i Žalgirisa, Gavrilović je rekao da će ta serija biti test za njegov tim, da izmeri i svoju snagu i sve urađeno u prethodnom periodu.

Zvezda je na tom testu glatko pala, kristalno jasno ogolila svoje slabosti, a porazi su pokazali brojne probleme na svim pozicijama, koji će dočekati novog trenera.

Derik Braun igrao posle mesec dana

Američki krilni centar, veliko letnje pojačanje Zvezde, prvi put je zaigrao od kada je protiv Makabija povredio koleno. U igri je proveo 20 minuta, postigao sedam poena, pokazao da fizički jeste spreman, ali će mu biti potrebno još dosta vremena da stekne rutinu.

Alba: Gifaj 13, Erikson 5, Matisek 3, Šnajder 2, Breneke, Hermanson 16, Ogbe, Gidraitis 22 (5 sk), Timan 3, Noko 10, Sikma 18 (9 sk)

Zvezda: Kuzmić 10, D. Braun 7, Čović 9 (8 as), L. Braun 9, Davidovac 8, Lazić 2, Beron 9, Dobrić 9, Dženkins 2, Simanić, Jovanović 3, Odžo 12 (6 sk). U sastavu nisu bili Gist, Perperoglu, Nenadić i Faje.

Konačan rezultat je:

Alba - Zvezda 92:80 (21:15, 25:19, 21:20, 25:26)

21:38

Crveno-beli bez rešenja za Sikmu - 90:75

Ni Davidovac, ni D. Braun, ni Jovanović... Niko ne uspeva među crveno-belima da sačuva odličnog Luka Sikmu, koji večeras izgleda zaista dominantno.

Podsetimo, osim Gista na ovoj utakmici u sastavu nije ni Faje.

21:35

Gidraitis, pa Hermanson vode do "plus 15"

Alba vraća ubedljiviju prednost dok se bliži kraj utakmice (87:72), pa Andrija Gavrilović još jednom poziva tajm-aut.

Još tri i po minuta do kraja.

21:32

Kasni Kuzmićev faul - 82:69

Centar Zvezde faulirao je Martina Hermansona nekoliko trenutaka kasnije nego što je trebalo.

21:30

Pogađaju i Beron i D. Braun, za "minus 10"

Trojka, pa duga "dvojka" Zvezdinih Amerikaca vraćaju crveno-bele na deset poena razlike pet minuta pre kraja (79:69).

21:28

I Čović ubacuje trojku, jako loše veče Davidovca

Zvezdin plejmejker postigao je trojku, koju zvanična statistika i dalje beleži kao dvojku.

Na drugoj strani, Davidovac je ponovo izgubio duel protiv Sikme, za 77:64.

21:26

Još jedna Beronova trojka - 73:62

Zvezdin šuter ponovo pogađa sa distance, ali je za kakav-takav povratak potrebno više kontinuiteta, dok se bliži kraj utakmice.

Još sedam i po minuta.

21:23

Na startu 4/4 - Dobrićeva trojka

Zvezda je ponovo na "minus 10", posle pete timske trojke.

Ipak, Sikma na drugoj strani ponovo prelako prolazi Davidovca i lako poentira za 69:57.

21:21

Čović nesportski fauliran, ali sudije kažu - dva bacanja

Šnajder je sa leđa uhvatio za rame i vrat Zvezdinog "pleja", ali arbitri ne dosuđuju nesportski prekršaj, već "običan".

Na kraju treće četvrtine, rezultat je 67:54.

21:19

Prva Beronova trojka, pa još jedan kiks u odbrani - 67:52

Zvezdin Amerikanac je pogodio sa distance, a crveno-beli su potom ponovo kiksnuli u defanzivi. Sada je slobodnu poziciju na daljini dobio Gidraitis i ubacio još jednu trojku domaćih.

21:17

Odžo "nokautirao" Timana

U borbi za skok Odžo je zakačio laktom Timana po licu, pa je igrač Albe ostao na parketu u "nokdaunu". Potom je otišao u svlačionicu.

Dok je Zvezdin centar objašnjavao da nije namerno udario rivala, sudije su ipak pokazale dva slobodna bacanja za Albu, za 64:49.

21:14

Čovićeva četiri poena, za 62:49

Zvezdin plejmejker ubacio je težak šut za tri, pa potom iznudio faul i dva penala.

U toku je 29. minut.

21:12

Hermanson dobija prostor - 3/3 za tri

Kiks Beograđana u odbrani i još jedna trojka pouzdanog šutera, za velikih 59:43 u 28. minutu.

21:09

Prva trojka D. Brauna - 56:43

Oporavljeni krilni centar dobio je prostor u 26. minutu i postigao svoju prvu trojku, za "minus 10".

Na drugoj strani je Gifaj izborio šansu kraj Lazića i Odža i poentirao iz reketa pod faulom, da vrati "plus 13" svom timu.

21:06

Kontra i trojka Gifaja - 49:38

Kao i obično, Alba ne okleva da šutne u tranziciji. GIfaj je ekspresno kaznio promašeni zicer L. Brauna.

21:04

Ovakva odbrana je potrebna

Dobra defanzivna petorka crveno-belih - L. Braun, Dženkins, Lazić, D. Braun, Kuzmić - ostavila je Albu bez poena u prva tri minuta nastavka.

21:03

Jedan Braun za drugog - 46:38

Trener Albe Aito Reneses pozvao je prvi tajm-aut, posle uzastopnih poena pleja crveno-belih i problema njegovog tima u napadu.

U toku je 23. minut.

21:01

D. Braunu će biti potrebno vreme...

Krilni centar nije uspeo da u igri jedan na jedan "probije" Sikmu, a potom je okrenuo glavu pre Lazićevog dodavanja.

Stegnuli su crveno-beli defanzivu u trećoj četvrtini.

20:59

L. Braun "upisuje" Zvezdu u nastavku - 46:36

Dobra odbrana gostiju, pa prodor plejmejkera i prvi poeni u nastavku.

20:50

Ovakvu Zvezda ima podršku u Berlinu

20:45

- poluvreme, Alba - Zvezda 46:34 -

Strelci:

Alba: Gifaj 7, Erikson 3, Hermanson 8, Gidraitis 14, Timan 3, Noko 2, Sikma 9. Timski: 10/16 za dva, 7/14 za tri, 5/6 sl. bacanja, 15 skokova (13-2), 12 asistencija, 4 ukradene, 7 izgubljenih lopti.

Crvena zvezda: Kuzmić 10, D. Braun 2, L. Braun 3, Davidovac 3, Lazić 2, Dobrić 4, Odžo 10. Timski: 13/27 za dva, 1/8 za tri, 5/5 sl. bacanja, 17 skokova (10-7), 9 asistencija, 4 ukradene, 5 izgubljenih lopti.

20:41

Još jednom Kuzmić uz faul - 44:34

Ofanzivni skokovi (7) i improvizacija u napadu doneli su crveno-belima 34 poena u prvom delu meča. Kuzmić je ponovo uhvatio loptu i sa linije penala postavio "minus 10".

20:39

Kuzmić, pa Davidovac ublažavaju minus

Centar i krilo Zvezde poentirali su uz prekršaj, pa u dva napada kreirali mini seriju 6:0, za 42:31 u 19. minutu.

20:38

Traje ofanziva domaćih - 42:25

Sedmom timskom trojkom, Alba se približava granici od 20 poena prednosti. Gidraitis je ubacio trojku u 18. minutu.

20:36

Gidraitis rešava kontru za "plus 14"

Tek na momente funkcioniše Zvezdin napad, ali to je preslabo za ovaj nivo košarke.

Gidraitis kažnjava Beronov blokiran šut i realizuje kontru da postavi 39:25.

Gavrilović poziva tajm-aut.

20:34

Odžo ukucava svoj deseti poen - 37:25

Konačno "tečan" napad Beograđana, u kojem Čović nalazi u reketu centra, a on zakucava za "minus 12".

Još četiri minuta do poluvremena.

20:32

Čović greši, Davidovac kasni - 35:21

Zvezdin rezervni plejmejker loše baca alej-up dodavanje za Dobrića, a Davidovac potom kasni za Sikmom još jednom.

Gavrilović je zbog Sikme ubacio na parket dva klasična centra - Odža i Jovanovića.

20:30

Davidovac ulazi i ispušta Sikmu - 33:19

Dekoncentrisan početak Zvezdinog krila. Čim je ušao sa klupe Sikma je zakucao preko njega, dok nije ni pratio loptu.

U toku je 14. minut.

20:26

Odžo "mekan" u odbrani, pa siguran sa crte - 31:19

Centar Albe Lendri Noko nema problema sa Majklom Odžom u napadu, pa je lako pogodio i poluhorog, za "plus 14".

Na drugoj strani, Odžo je iznudio prekršaj i ubacio dva slobodna bacanja, u 13. minutu.

20:24

U dvorani je i Marko Grujić

Nekadašnji Zvezdin vezista, koji sada nosi dres berlinske Herte, uživo prati crveno-bele u "Mercedes-Benz Areni".

20:22

Gifaj prelako preko Dženkinsa - 29:15

Nils Gifaj ubacio je šestu timsku trojku domaćih, pogodivši preko previše statičnog Čarlsa Dženkinsa.

Gavrilović je pozvao tajm-aut.

20:20

Traje Zvezdino mučenje u napadu - 26:15

Crveno-beli u prvoj akciji u drugoj četvrtini nisu ni šutnuli ka košu. Čović je dugo vodio loptu, Odžo nije mogao protiv Nika, vratio je Čoviću, on je dao Dženkinsu... Predugo je sve to trajalo.

20:18

- Kraj prve četvrtine -

Posle prvih 10 minuta, rezultat je 21:15 za domaće.

20:16

Alba pravi PRVI faul 12 sekundi pre kraja četvrtine

Domaći su za sada napravili jedan prekršaj, gosti dva.

Dobrić i Odžo su smanjili zaostatak crveno-belih na kraju prve četvrtine.

20:15

I Erikson ubacuje trojku, za "plus 10"

Četvrta trojka domaćih i dvocifreno vođstvo u pretposlednjem minutu prve četvrtine.

20:12

Još jedna trojka Albe, za 16:9

Hermanson još jednom dobija prostor i ubacuje svoju drugu trojku, a treću timsku.

Gavrilović na drugoj strani menja petorke, pa u ovom trenutku Zvezdin dres nose Lorenco Braun, Beron, Dobrić, D. Braun i Odžo.

20:10

Značajan doprinos Lazića, 13:9

Zvezdin kapiten drugi put je ukrao loptu domaćima, pa još jednom asistirao. Sada je u reketu uručio loptu Kuzmiću, koji je smanjio razliku na "minus 1" (10:9).

Na drugoj strani, Gidraitis je ubacio brzu trojku. U toku je sedmi minut.

20:08

Derik Braun u igri, posle više od mesec dana

Gavrilović u petom minutu vraća na teren oporavljenog krilnog centra.

20:07

Lorenco ubacuje prvu trojku - 10:7

Ofanzivni skok plejmejkera, pa trojka na Lazićevu asistenciju.

Na drugoj strani, Simanić ponovo gubi duel protiv Sikme...

20:06

Alba lako do 10:4

Bez previše napora i uz uobičajeno loš napadački start Beograđana, Berlinci su prvi stigli do dvocifrenog broja poena, na isteku četvrtog minuta.

20:05

Derik Braun se vratio u Zvezdin tim

Iskusni krilni centar je pauzirao od gostovanja Makabiju, pre više od mesec dana.

U međuvremenu se oporavljao od povrede kolena i ostaje da se vidi da li će biti u stanju da zaigra u Nemačkoj.

20:03

Kuzmić promašuje, Sikma muči Simanića, 6:0

Zvezdin centar Ognjen Kuzmić promašio je prva dva šuta iz blizine, a na drugoj strani je Luk Sikma iznudio faul, pa pogodio preko Boriše Simanića.

Hermanson je potom dao prvu trojku na utakmici, u drugom minutu.

20:01

Očekivano, Peno nije u sastavu Albe

Srpski plejmejker Stefan Peno registrovan je za Evroligu, ali još nije debitovao, jer je prošle zime doživeo tešku povredu zbog koje je i dalje van terena.

19:58

Oni će početi utakmicu

Startne petorke su:

Alba: Sikma, Matisek, Hermanson, Gidraitis, Timan.

Zvezda: Braun, Beron, Lazić, Simanić, Kuzmić.

19:56

U ovoj hali su bila dva Fajnal-fora

"Mercedes-Benz Arena" u Berlinu ugostila je završne F4 turnire Evrolige dva puta.

Premijerno 2009, kada je u njoj šampion Evrope postao Panatinaikos Željka Obradovića, a drugi put 2016, kada se na ovom istom parketu radovao CSKA Miloša Teodosića.

19:50

19:49

Sudiće ovi arbitri

Sudije večerašnjeg meča biće Boris Rižik, Are Haliko i Sebastijen Klivaz.

19:29

Zvezda u Berlinu, Gist u Beogradu

Jutro posle poraza u "večitom derbiju", crveno-beli su poleteli za glavni grad Nemačke, a u avionu nije bio centar Džejms Gist.

Iskusni Amerikanac je odlukom kluba ostao u Beogradu, gde će individualno trenirati bar do povratka tima sa putovanja u Berlin i Kaunas (četvrtak).

Crvena zvezda nije saopštila zašto je sklonjen iz sastava evroligaški veteran, koji je poslednjih nedelja igrao loše.