Pobeda Zvezde u Litvaniji, za kraj loše serije! (VIDEO)

Dramatičan meč u Kaunasu i trijumf crveno-belih protiv Žalgirisa, za prekid niza poraza.

Pobeda Zvezde u Litvaniji, za kraj loše serije! (VIDEO) Izvor: MN PRESS

Ova drama imala je srećan kraj!

Posle niza poraza u utakmicama na jednu loptu, Crvena zvezda je na parketu Žalgirisa odigrala borben, "tvrd" meč i uz zvuk sirene odbranila teško stečenu prednost:

Žalgiris - Crvena zvezda 59:61 (21:16, 10:17, 15:14, 13:14)

Plejmejker domaćih Lukas Lekavičijus imao je četiri sekunde da u momentima odluke pređe ceo teren i da uz zvuk sirene pogodi trojku za pobedu domaćih, ali nije uspeo. Ispred njega je bio večeras najbolji igrač crveno-belih Lorenco Braun (12 poena) i dovoljno je otežao poslednji pokušaj Litvancu da lopta stane na obruču.

Ispostavilo se da je konačan rezultat ipak postavio Bili Beron, koji je četiri sekunde pre kraja iskoristio samo jedno od dva slobodna bacanja, za 59:61 i za prvu evroligašku pobedu Zvezde u novembru.

Takvom završnicom okončan je meč u kojem su oba tima sticala i ispuštala vođstvo, ubacila po tri trojke i imala duge neefikasne periode. Beograđani su bili u naletima početkom treće i četvrte četvrtine, ali je poslednjih minut i po ipak sa prednošću dočekao domaćin, koji je večeras doživeo četvrti neuspeh u nizu.

Edgaras Ulanovas tada je lako poentirao pored Dejana Davidovca (58:56), Zvezda je odigrala jako loš napad, ali je i bivši centar Partizana Džok Lendejl u završnici održao crveno-bele u životu sa nekoliko grešaka.

Australijanac je najpre pod košem gostiju faulirao Mohameda Fajea i poslao ga na liniju penala (58:58), a onda je u narednom napadu promašio šut iz reketa, 42 sekunde pre kraja. Čarls Dženkins potom je promašio važan šut, a večeras odlični Braun uhvatio je loptu i doneo Zvezdi prednost (60:58) koju je branila do kraja.

Trener domaćih Šarunas Jasikevičijus reagovao je tajm-autom, Ognjen Dobrić je šest sekundi pre kraja faulirao Marijusa Grigonisa, koji je pogodio samo jedno slobodno bacanje, za "minus 1" Žalgirisa (59:60) i veoma dobru poziciju srpskog tima.

Usledila su Beronova bacanja i opisani Lekavičijusov promašaj, koji nije sprečio treću evroligašku pobedu Zvezde, na kraju izuzetno napornog ritma od četiri utakmice u sedam dana.

Crveno-beli su završili taj niz sa boljim osećajem, nakon što su prošli loše dane i doživeli bolne poraze. Sada je pred njima povratak u Beograd i neophodni odmor do utakmice protiv Mornara u ponedeljak.

Drama u Kaunasu i pobeda Zvezde.
Izvor: Youtube/Euroleague Basketball

Žalgiris: Vokap 7, Lekavičijus 9, Hejs 1, Jankunas 2 (7 sk), Lukosijunas, Milaknis 3 (1/5 za tri), Geben, Jokubaitis, Ledej 5, Lendejl 10 (1/4 za tri, 6 sk), Grigonis 11, Ulanovas 11.

Zvezda: Kuzmić 3, Čović 3 (1/7 za tri), Braun 12, Davidovac 4, Lazić 2, Faje 5 (7 sk), Beron 14 (4 sk, 1/6 za tri)), Dobrić 6, Dženkins 6 (5 sk), Simanić 2, Jovanović, Odžo 4.

Lekavičijus promašuje, Zvezda pobeđuje!

Plejmejker Žalgirisa je pretrčao teren, pod pritiskom Lorenca Brauna i nije ubacio za pobedu!

21:00

Beron fauliran 4 sekunde pre kraja - 59:61

Zvezdin šuter je stao na crtu i ubacio samo drugo bacanje!

20:58

Kratak prekid

Sudije vraćaju Odža na parket, objašnjavajući Gavriloviću da nije bila dozvoljena izmena.

20:56

Grigonis koristi jedan šut - 59:60

Dobrić faulira Grigonisa na šest sekundi do kraja, a Litvanac promašuje prvo, pa i drugo bacanje, ali je sudija Ana Panter vratila izvođača na crtu zbog ranijeg ulaska.

Grigonis je "iz treće" poentirao, za 59:60.

Još jedan tajm-aut, šest sekundi pre kraja.

20:53

Lendejl promašuje, Braun poentira - 58:60

Centar Žalgirisa nije ubacio iz reketa, a Zvezdin plejmejker je pogodio posle prodora, posle ofanzivnog skoka.

Do kraja još 15 sekundi!

Tajm-aut.

20:51

Faje izjednačuje - 58:58

Senegalac je uhvatio loptu, a Lendejl ga je prekršajem poslao na liniju penala, 54 sekunde pre kraja.

20:50

Užasan, a jako važan napad Zvezde - 58:56

Nisu ni šutnuli crveno-beli u izuzetno bitnim momentima. Faje je pokušao da proigra Odža, ali je poslao loptu u aut.

20:49

Žalgiris poveo pred finiš - 58:56

Ulanovas je lako "okrenuo" Davidovca i košem o tablu vratio prednost Žalgirisu, minut i po pre kraja.

Sada je Gavrilović pozvao tajm-aut.

20:47

Egal pred završnicu

Lekavičijus je promašio šut za tri, kao i Dženkins. Beron je potom uhvatio loptu i iznudio četvrti timski prekršaj domaćih.

Još minut i 57 sekundi do kraja...

20:46

Izjednačenje! Odžo za 56:56

Faje je iskoristio slobodno bacanje, a Odžo je potom posle ofanzivnog skoka poravnao rezultat, na početku 38. minuta.

Jasikevičijus je zatražio tajm-aut.

20:42

Milaknis za vođstvo - 56:53

Prva trojka iskusnog Litvanca donosi Žalgirisu prednost četiri minuta pre kraja utakmice.

20:40

Žalgiris izjednačuje - 53:53

Lekavičijus poentira posle ofanzivnog skoka, da poravna rezultat pet minuta pre kraja.

20:39

Lendejl vraća Žalgiris - 51:53

Serija loših napada Zvezde, posle kojih Lendejl vraća domaće na posed zaostatka u 35. minutu. Braun je van igre od 27. minuta.

20:34

Važan pogodak Dženkinsa - 48:53

Amerikanac se podigao na šut sa poludistance i poentirao, u 34. minutu.

20:33

Zvezda zastaje u važnim momentima, 48:51

Dva loša napada završena su iznuđenim Dobrićevim šutom i njegovim lošim dodavanjem preko čitavog terena.

Na sreću crveno-belih, Vokap i Ulanovas to nisu kaznili.

20:29

Dobrić, pa Dženkins, za 46:51!

Zvezdini bekovi daju važne pogotke (dvojku, pa trojku) na startu poslednje četvrtine, a Jasikevičijus brzo traži tajm-aut, u 32. minutu.

20:25

- kraj treće četvrtine, 46:47 -

Velike probleme imaju crveno-beli bez Lorenca Brauna u igri, ali je Faje borbenošću i ofanzivnim skokovima nadoknadio propuste.

Završena je i treća deonica.

20:22

Važan skok Fajea - 44:47

Dženkins je dobio prostor na distanci, vreme da se fokusira, ali nije pogodio. Senegalac je bio tu da uhvati ofanzivni skok i da poentira za "plus 3".

20:17

Braun vraća Zvezdi plus - 42:43

Lendejl časti Brauna slobodnim bacanjima, a Amerikanac sa "crte" donosi prednost Zvezdi u 27. minutu.

20:16

Ulanovas za 42:39

Žalgiris sada učvršćuje prednost onako kako je u suštini i vratio - poenima sa linije penala.

20:14

Grigonis čuva prednost domaćih - 40:39

Lazić je poentirao posle prodora, a Grigonis je ekspresno uzvratio, za "plus 1" domaćih u 26. minutu.

20:11

Žalgiris vraća prednost - 38:37

Lazić je daleko od koša faulirao Lekavičijusa i poslao ga na liniju penala svojim trećim prekršajem. Zvezda je već bila u bonusu kada je kapiten napravio loš prekršaj.

20:07

Lendejl uzvraća trojkom - 36:37

Bivši centar Paritzana ubacuje hitac iz daljine za "minus 3" (34:37), a Braun potom pravi prvi faul.

20:05

Odlični potezi Brauna - 31:37

Zvezda je u naletu. Američki plej sada je asistirao Simaniću, tako što ga je pronašao usamljenog u reketu, za "plus 6".

20:03

Za start nastavka - pogodak Berona

U prvom napadu nastavka, Zvezdin šuter dobio je loptu u ćošku i ubacio za "plus 4" (31:35).

19:50

- Poluvreme, Žalgiris - Zvezda 31:33 -

Strelci

Žalgiris: Vokap 7, Lekavičijus 5, Hejs 1, Jankunas 2 (6 sk), Ledej 3, Lendejl 4, Grigonis 6, Ulanovas 3. Timski: 11/21 za dva, 1/8 za tri, 6/9 sl. bacanja, 12 skokova (8-4), 8 asistencija, 3 ukradene, 5 izgubljenih lopti.

Zvezda: Kuzmić 3, Čović 3, Braun 8, Davidovac 4, Beron 7, Dobrić 4, Dženkins 2, Odžo 2. Timski: 8/15 za dva, 3/13 za tri, 8/8 sl. bacanja, 15 skokova (13-2), 5 asistencija, 4 ukradenih, 5 izgubljenih lopti.

19:47

Šteta... Beron nije pogodio uz zvuk sirene

Trgli su se crveno-beli u drugoj četvrtini, pre svega defanzivno, i odlaze na odmor sa vođstvom 33:31.

19:44

Braun ubacuje trojku - 27:31

Zvezda se odbranila, pa prvi put povećala prednost - trojkom plejmejkera u 19. minutu.

19:42

I Davidovac donosi Zvezdi "plus" - 27:28

Kao i Kuzmić, Dejan Davidovac sa linije penala donosi Beograđanima prednost, u 18. minutu.

19:40

Kuzmić "okreće" rezultat - 25:26

Prvo vođstvo Zvezde, u 16. minutu.

19:39

Kuzmić izjednačuje - 25:25

Izborio se Zvezdin centar prvi put sa čuvarima i pod prekršajem Jankunasa ima šansu i da Zvezdi donese prednost.

U toku je 16. minut.

19:35

Braun se vratio na teren i pogodio - 25:21

Zvezdin startni plejmejker zamenio je Čovića i nedugo potom pogodio uz faul, da vrati goste na "minus 4" u 15. minutu.

Jasikevičijus je posle toga pozvao tajm-aut.

19:30

Lendejl lako pored Kuzmića - 24:18

Bivši centar Partizana vratio je Žalgirisu prednost "plus 6" posle loše napadačke sekvence Beograđana. Zvezda u prva tri minuta druge četvrtine nije postigla koš iz igre i propuštala je šansu da izjednači.

Gavrilović zove tajm-aut u 14. minutu.

19:21

- Kraj prve četvrtine, 21:16 -

19:21

Čovićeva trojka za "minus 3" - 19:16

Faje je uradio odličan posao - utrčao u reket i izlaznim dodavanjem našao usamljenog plejmejkera.

Imali su potom crveno-beli šansu i da izjednače, ali nisu uspeli ni da upute šut, jer je Faje napravio grešku u vođenju lopte.

19:17

Najveće vođstvo domaćih - 18:11

"Plej" Žalgirisa Lukas Lekavičijus koristi još jednu Zvezdinu mlaku odbranu da položi loptu u koš kao na treningu, a Ledej potom daje oba slobodna bacanja.

19:13

Prva Beronova trojka - 14:9

Zvezdin bek izborio je sam sebi poziciju i ubacio prvi hitac iz daljine.

Na drugoj strani, i Grigonis poentira iz reketa crveno-belih, gde Zvezdini centri ne predstavljaju nikakvu pretnju za Litvance. Sada je na terenu Odžo.

19:10

Vokap lako preko Kuzmića - 10:4

Američki bek poentirao je kraj Zvezdinog centra, koji praktično nije reagovao. Domaći su u seriji 7:0.

19:07

Braun kreira sebi i promašuje - 8:4

Uzastopni prodori Zvezdinog plejmejkrea nisu završeni košem, a Lazić je na drugoj strani napravio faul kojim su Beograđani iskoristili bonus posle četiri minuta.

19:05

Težak početak Zvezdinih centara - 6:4

Ognjen Kuzmić je loše gađao iz svog prvog pokušaja, a krilni centar Simanić je predao loptu domaćima u prodoru.

Ulanovas je odgovorio pogotkom uz faul

19:02

Pogoci na obe strane, 3:2

Tomas Vokap ubacuje na startu trojku za Žalgiris, a Bili Beron odgovara "dugom" dvojkom.

19:01

Večeras bez Derika Brauna

Američki krilni centar vratio se na teren protiv Albe, delovao oporavljen, ali večeras ipak neće biti u sastavu.

19:00

Startne petorke:

Žalgiris: Volkap, Grigonis, Ulanovas, Lendejl, Jankunas.

Zvezda: Braun, Beron, Lazić, Simanić, Kuzmić.

18:59

Tradicionalno - livanska zastava i himna

Kao i uvek, navijači Žalgirisa počinju utakmicu nacionalnom himnom i velikom zastavom, raširenom preko jednog dela tribine.

18:53

Mohamed Faje večeras u timu

Za razliku od utakmice protiv Albe, Zvezdin Senegalac će večeras biti u sastavu.

18:50

Meč će suditi ovi arbitri

Evroliga je za utakmicu Žalgiris-Zvezda delegirala sudije Danijel Jerezuelo, Ana Panter i Robert Viklicki.