Umijeće ili sebičnost? Klinac od 13 godina ubacio 78 poena!

Podvig dječaka iz Argentine vrlo brzo našao se u medijima širom svijeta.

Košarkaški klub Penjarol iz Mar Del Plate može se pohvaliti da su njegov dres nosili čuveni argentinski košarkaši Andres Noćioni i Fakundo Kampaco, a ovih dana još jednim imenom.

Penjarol se našao na naslovnicama argentinskih, a potom i brojnih medija širom svijeta, poput "Marke", a sve zbog Fransiska Zustoviča, dječaka od 13 godina.

Ne, ovaj klinac nije debitovao za seniorski tim, ali je napravio nevjerovatan podvig jer je postigao 78 poena na utakmici U13 selekcija Penjarola i  Bolivara.

I to za samo 20 minuta!

Naime, prema pravilima u Argentini u takmičenjima omladinskih selekcija, igrač može da provede na terenu maksimalno 20 minuta, pa je Zustovič igrao prvu i posljednju četvrtinu.

U prvoj dionici postigao je 27 od 28 poena svoje ekipe, a onda u posljednjoj četvrtini dodao još 51 poen.

Trinaestogodišnji dječak imao je šut iz igre 30/38, pogodio je 17 od 26 slobodnih bacanja,  te upisao 15 skokova, ali ni to nije bilo dovoljno za pobjedu njegovog tima i Bolivar je lavio 113:112.

Zustovič je tako nastavio sjajan niz jer je na prethodna dva meča postigao 54, odnosno 55 poena, međutim, neće svi biti oduševljeni njegovim rekordima i partijama.

Klinac ubacio 78 poena Penarol - Bolivar Argentina U13

Naime, košarka je timski sport, a kada je on na terenu tim praktično ne postoji, bar ne u fazi napada.

Dok je on bio na parketu njegovi saigrači jedva su dva puta šutnuli na koš.

O saradnji sa ekipom dovoljno govori i činjenica da je na posljednje tri utakmice postigao 187 poena, a istovremeno upisao samo JEDNU asistenciju.