Zvezda sigurna u Laktašima, Igokea zatrpana trojkama!

Plejmejkeru crveno-bijelih Lorenzu Braunu nedostajala četiri skoka za tripl-dabl u mirnom trijumfu u Laktašima. Odličan šut Beograđana, veliki broj penala domaćih i povreda koljena "pleja" Igokee.

Zvezda sigurna u Laktašima, Igokea zatrpana trojkama! Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Od ponedjeljka uveče, Zvezda je usamljena na trećem mjestu tabele.

Ekipa Dragana Šakote ostvarila je još jedan ubjedljiv trijumf u regionalnom takmičenju i odmakla za pobjedu Cedevita Olimpiji, zahvaljujući i dramatičnoj pobedi Primorske u Ljubljani.

Ove večeri u Laktašima nije bilo drame:

Igokea - Zvezda 79:94 (17:22, 20:26, 17:21, 25:25).

Crveno-bijeli večeras nisu prebacili granicu od 100 poena, ali se i pored toga njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije dovodila u pitanje.

Lider gostiju Lorenzo Braun nanizao je 10 asistencija, ubacio 14 poena i nedostajala su mu četiri skoka za tripl-dabl.

Plejmejker je podizao publku u dupke punoj dvorani dodavanjem preko pola terena za atraktivan "alej-up" sa Ognjen Dobrićem, kao i svojim "putback" zakucavanjem u završnici, koje je bilo još atraktivnije, ali i pogrešno priznato jer je lijevom rukom uhvatio obruč, a desnom snažno "ukucao" loptu.

U tim trenucima nije bilo dileme ko će osvojiti bodove, jer je Zvezda snažno krenula ka pobjedi još u drugoj četvrtini, u kojoj je učvrstila dvocifreno vođstvo i mirno ga održavala do kraja.

Bili Beron je veoma raspoloženo ušao u meč, "vezao" tri trojke, a kada je on zastao u prvi plan je istupio Kevin Panter i takođe tri puta pogodio za tri poena. Uz odličan šut za dva (29/44), uz povratak na teren oporavljenih Dejana Davidovca i Stratosa Perperoglua, Šakota je morao biti zadovoljan i velikim doprinosom visokih igrača.

Igokea se mučila da odbrani svoj reket, što su najviše koristili Džejms Gist sa 17 poena i Vladimir Štimac sa 14, ali i čak šest promašenih slobodnih bacanja (2/8). Problemi u unutrašnjoj igri postali su još veći za domaće kada je Đorđe Gagić sredinom treće četvrtine morao zbog pete lične greške da sjedne na klupu, kraj koje je ležao njegov povrijeđeni saigrač, Darko Talić.

Borbeni plejmejker domaćih je u periodu najintenzivnije borbe sa Braunom nezgodno stao na Gagićevo stopalo, pao na parket i sa očiglednom povredom koljena izašao sa terena uz pomoć saigrača. Dogodilo se do na kraju treće četvrtine, kada je bilo samo otvoreno pitanje kojom razlikom će crveno-bijeli slaviti.

Publika u Laktašima vidjela je potom neočekivano dugačku završnicu, u kojoj su domaći zaokružili broj izvedenih slobodnih bacanja na čak 39, (uz 28 iskorišćenih) dok se Zvezda kroz čitav meč mučila sa crte (6/15).

Ovom utakmicom crveno-bijeli su ušli u još jedan ciklus napornih mečeva, u okviru koje ih očekuje duel protiv Efesa u Štark areni u petak, "vječiti derbi" protiv Partizana u "Pioniru" u ponedjeljak, pa duel protiv Panatinaikosa u Areni, gostovanje Himkiju u petak, Mornaru u ponedjeljak...

U tom kontekstu, povratak oporavljenih Davidovca i Perperoglua je svakako veoma dobra vijest za Šakotu pred ono što dolazi.

Sa druge strane, tim Dragana Bajića je do večerašnjeg meča "vezao" četiri pobjede u ABA ligi i tako došao u situaciju da mu večerašnji poraz ne ugrožava poziciju u borbi za opstanak u ABA ligi.

Igokea: Evans 10, Simeunović 2, Talić 2, Lešić 16 (2/6 za tri), Nikolić, Grin 16 (12/14 sl. bacanja, 7 as), Von 14 (4/13 za dva, 1/5 za tri), Ilić 6, Kočić, Gagić 8, Vulić 5.

Zvezda: Panter 13, Kuzmić, Braun 14 (10 as, 6 sk), Perperoglu, Davidovac 4, Beron 14, Dobrić 7, Gist 17 (5 sk), Dženkins 3, Simanić, Odžo 8, Štimac 14 (2/8 sl. bacanja).

Partizan - Zadar 87:60

Tabela: Partizan 14-3, Budućnost 13-4, Zvezda 11-6, Mornar 10-7, Cedevita Olimpija 10-7, Primorska 10-7, FMP 9-8, Igokea 6-11, Krka 6-11, Cibona 5-12, Zadar 4-13, Mega 4-13.

18:50

- Kraj utakmice, ubjedljiva pobjeda Zvezde -

Konačan rezultat je Igokea - Zvezda 79:94 (17:22, 20:26, 17:21, 25:25).

18:47

Štimac loše šutira bacanja (2/8)

Iskusni centar šutirao je jako loše penale, a posljednje promašaje je ispravio uhvaćenim ofanzivnim skokom.

U pretposljednjem minutu rezultat je 77:92.

18:40

Braun opet podigao halu, mada nije kucao po pravilima

Zvezdin plejmejker snažno je "ukucao" loptu kroz obruč poslije Dženkinsovog promašaja, ali je i prekršio pravilo.

Jednom rukom se pridržao za obruč, a drugom je zakucao, a sudije su ipak priznale koš.

Zvezda vodi 85:69 četiri minuta prije kraja.

18:34

Ovako je povrijeđeni Talić napustio igru

Izvor: MONDO/Goran Arbutina

Povreda Darka Talića.

18:33

Zvezda mirno ide ka pobjedi - 63:81

Zvezda uspjeva da nametne svoju igru u reketu domaćih i iz takvih situacija je koristila otvorene šuteve sa distance.

Otud i jako dobri procenti crveno-bijelih iz igre (67,7 za dva i 38,5 za tri) i otud ubjedljivo vođstvo Šakotinog tima dok se bliži završnica.

18:28

- kraj treće četvrtine, 54:69 -

Za razliku od druge dionice, kada su trojku za kraj ubacili domaći, sada su crveno-bijeli dali trojku uz zvuk sirene pred odmor.

Ubacio je Lorenzo Braun i to je bio njegov deseti poen.

18:23

Maksimalni "plus" Zvezde (50:65) i tehnička Šakoti

Tražio je Zvezdin trener da arbitri dosude faul na Odžu u reketu, ali je odluka bila da je Lorenzo Braun napravio grešku u koracima.

Naljutila je ta reakcija sudije, pa su dosudile tehničku.

18:20

Đorđe Gagić je dobio petu ličnu

Centar Igokee napustio je igru zbog pete lične greške u 28. minutu. Postigao je osam poena uz četiri skoka.

Zvezda u ovom trenutku vodi 63:50.

18:19

Povreda borbenog Talića - nije dobro

Krenuo je plejmejker Igokee na prodor i slučajno nagazio na nogu saigrača Đorđa Gagića, koji se sklanjao pred njim.

Borbeni "plej" napustio je teren uz pomoć saigrača, pa legao pored klupe, gdje mu se pruža pomoć.

Očigledno je da je u pitanju povreda koljena.

Izvor: Arhiva, MN PRESS

18:17

Malo više tenzije na parketu

Zakuvalo se između Lorenza Brauna i Darka Talića. Zvezdin "plej" izgubio je loptu, a organizator igre domaćih brzo realizovao kontru.

Uz to je i Beron ispao iz napadačkog ritma, pa je promašio tri uzastopne trojke.

Zvezda vodi u 27. minutu 61:50.

18:11

Na polovini 3/4 - "plus 10" za Zvezdu

Sredinom treće četvrtine, Zvezda ima dvocifrenu prednost zahvaljujući četvrtoj trojci Bilija Berona i atraktivnoj rampi Ognjena Dobrića.

U pomalo haotičnom intervalu meča, domaći su poentirali trojkom Rašada Vona, poslije koje je trener gostiju Dragan Šakota pozvao prvi tajm-aut na ovoj utakmici.

U toku je 24. minut, a rezultat je 43:53.

17:56

StrIJelci

Igokea: Lešić 8, Grin 7, Von 8, Ilić 4, Gagić 5, Vulić 5. Timski: 9/22 za dva, 2/8 za tri, 13/19 sl. bacanja, 12 skokova (9-3), 4 asistencija, 2 ukradene, 3 izgubljene lopte.

Zvezda: Panter 9 (3/5 za tri), Braun 2, Davidovac 4, Beron 11 (3/3 za tri), Dobrić 5, Gist 6, Odžo 4, Štimac 7. Timski: 10/18 za dva, 8/17 za tri, 4/10 sl. bacanja, 26 skokova (18-8), 13 asistencija, 3 ukradene, 4 izgubljene lopte.

17:48

- Poluvrijeme, 37:48 -

Bek domaćih Milan Vulić ubacio je trojku o tablu, uz zvuk sirene. Tako je postavio razliku na poluvremenu.

17:47

Zvezda održava vođstvo, Igokea se bori - 34:48

Kevin Panter ubacio je tri trojke i nastavio tamo gdje je Beron stao. Takođe, Štimac uz njega ne promašuje u šutevima za dva (3/3).

Oni su predvodili crveno-bijele do mirne prednosti, koju je potvrdio i Dejan Davidovac, osmom timskom trojkom u 17 pokušaja.

Zvezda je pred poluvrijeme stekla "plus 14" (34:48)

17:37

Pogledajte snažno zakucavanje Ognjena Dobrića

17:37

Zvezda kontroliše rezultat

Štimac je poentirao pod obručem Igoke, postavio "plus 12" za Beograđane i primorao trenera domaćih Dragana Bajića da pozove tajm-aut na polovini druge četvrtine.

17:30

Ponovo faul koša za Rašada Vona - 22:29

Ovog puta Igokeinog Amerikanca faulirao je Perperoglu, u 13. minutu.

"Igosi" su poenima iz slobodnih bacanja prišli na 22:29.

17:29

Još trojki gostiju, Gist i Braun za 19:29

Zvezdini Amerikanci brzo su vratili crveno-bijelima dvocifrenu prednost.

U 13. minutu rezultat je 29:19, a meč je u jednom trenutku "zakuvan" zbog snažnog faula Gista na Gagiću. Naljutio se Amerikanac i žalio se sudiji optuživši nekadašnjeg centra Partizana da ga je udario laktom.

Igra je brzo nastavljena.

17:27

Ovako je izgledao minut ćutanja u Laktašima zbog Kobija Brajanta

17:22

- kraj prve četvrtine, 17:22 -

Zadržali su dugo igrači Zvezde domaće na 12 postignutih poena i 11. poenom Bilija Berona poveli dvocifrenom prednošću (22:12).

Pri kraju četvrtine, u kojoj je zaigrao oporavljeni Stratos Perperoglu, Igokea se vratila pogocima Rašada Vona i Save Lešića, bivšeg igrača Zvezde.

17:13

Beron je ubacio tri trojke, a Dobrić poletio!

Bili Beron je ubacio tri trojke iz isto toliko šuteva, a Lorenzo Braun je potom bacio tačno "alej-up" dodavanje za Dobrića sa Zvezdine polovine.

Jedan od najatraktivnijih poteza utakmice.

Zvezda vodi 16:10 na četiri minuta do kraja prve četvrtine.

17:06

Beron "vezuje" trojke, Zvezda vodi 8:7

Američki šuter promašio je polaganje, pa onda realizovao dva hica iz daljine.

17:03

"Upisuju" se Braun i Gagić

Plejmejker Zvezde postigao je prve poene za Beograđane, a odgovorio je iskusni centar u reketu crveno-bijelih.

17:02

Prije meča - minut ćutanja u znak sjećanja na Kobija Brajanta

Izvor: Lisa Blumenfeld/Getty Images North America

16:59

Startne petorke

Igokea: Grin, Von, Ilić, Gagić, Vulićž

Zvezda: Braun, Beron, Dobrić, Simanić, Kuzmić.

Sudije su Miloš Koljenšić, Vladan Šundić (Crna Gora) i Gordan Terlević (Hrvatska).

16:41

Meč će početi u 17 časova

16:41

Ovo je Zvezdin sastav u Laktašima

Šakota je na parket izveo ekipu u sastavu: Kuzmić, Panter, Braun, Perperoglu, Davidovac, Beron, Dobrić, Gist, Dženkins, Simanić, Odžo, Štimac.

Dakle, Dejan Davidovac je prvi put u sastavu od utakmice protiv Mege prije dvije nedjelje.

Sa druge strane, među crveno-bijelima nema gripoznog Lazića, Jagodića Kuridže i Čovića, uz podrazumijevano odsustvo Mohameda Fajea i Derika Brauna.