Zvezda pala u Moskvi: Za ovaj preokret nije bilo "goriva"!

Crveno-beli u glavnom gradu Rusije nisu uspeli da se još jednom vrate iz minusa. Bili Beron dobio odmor pred nastavak serije važnih mečeva.

Zvezda pala u Moskvi: Za ovaj preokret nije bilo "goriva"! Izvor: MN PRESS

Dva dana posle pobede protiv Panatinaikosa, a četiri dana posle trijumfa u "večitom derbiju", Crvena zvezda nije uspela da napravi još jedan evroligaški "brejk".

Himki - Zvezda 78:72 (28:18, 20:18, 16:15, 14:21)

Ekipa Dragana Šakote gubila je od prve do poslednje četvrtine u Moskvi, u nekoliko naleta uspevala da zapreti domaćinu, a poslednjim jurišom uspela je samo da smanji razliku na jednocifreni minus.

Najbolji strelac utakmice Aleksej Šved (22 poena) dao je u završnim minutima važne poene, doveo domaćina do "plus 11" na minut i po pre kraja, a uporni Kevin Panter (20 poena) nije se predavao. Američki šuter i večeras najbolji igrač Zvezde primakao je Beograđane na četiri poena razlike 19 sekundi pre kraja, ali više od toga nije mogao.

Šved je potom iznudio faul i stavio tačku na trijumf kojim su se Moskovljani izjednačili sa srpskim timom u broju pobeda i poraza. I jedni i drugi na dvonedeljnu pauzu Evrolige odlaze sa skorom 10-14.

Na početku te pauze Zvezda će odigrati važan meč protiv Mornara u Baru u ponedeljak, a Šakota je i večeras razmišljao o tom duelu, pa Bilija Berona nije ni "skinuo" u Podmoskovlju. Pretpostavka je da je time hteo da ga što više odmori za "jadranski" derbi za plej-of, posle kojeg će se regionalni šampion samo na dan vratiti u Beograd pred put u Niš, za završnicu Kupa Radivoja Koraća.

S obzirom na to i s obzirom na prethodne utakmice ove nedelje, razumljivo je i što je Šakota večeras čuvao energiju heroju "večitog derbija", kao što se može i razumeti da Zvezda nije imala snagu da još jednom ostvari veliki preokret posle lošeg početka utakmice.

Pre utakmice - rastanak!

Nekoliko sati pre večerašnje utakmice, crveno-beli su se oglasili na svom zvaničnom sajtu i potvrdili da su se rastali sa krilnim centrima Mohamedom Fajeom i Derikom Braunom.

Himki je od početka kažnjavao to što su Beograđani do poluvremena imali čak 16 izgubljenih lopti, a onda je bez velikih trzavica čuvao vođstvo do kraja.

Zvezdin kapiten Branko Lazić ponovo je vodio svoj stari rat protiv Janisa Time i u trećoj četvrtini dao važne, teške šuteve, ali i neophodnu energiju za preokret. Primakao je tako crveno-bele sa "minus 15" na samo "minus 5" (51:46), ali je Himki uvek imao spremne odgovore.

Šved i Tima ubacili su tada važne trojke da odbiju Zvezdinu ofanzivu, a naredna je nastupila prekasno za preokret...

Odmah posle ove utakmice, Zvezda će otputovati u Crnu Goru, na meč protiv Mornara. Barani su već najavili tu utakmicom porukom da se "oseća miris pobede u vazduhu".

A, Šakota je i večeras pokazao da mu je ove nedelje regionalno takmičenje ipak prioritet.

HIMKI: Šved 22 (4/10 za tri, 9 as), Krejmer, Buker 13 (7 sk), Tima 6, Zajtsev 5, Vjaltsev 6, Desiatnikov, Jerebko 19 (8 sk), Monija 3, Jović 4, Baraškov.

ZVEZDA: Panter 20 (3/5 za tri), Braun 6, Perperoglu 2, Davidovac 5 (7 sk), Lazić 7, Dobrić 9 (4 as), Gist 6, Jagodić-Kuridža 2, Dženkins, Simanić 3, Odžo 2, Štimac 10.

Baskonija - Asvel 79:65

Tabela: Efes 21-3, Real 18-6, Barselona 17-6, CSKA 16-8, Makabi 15-8, Panatinaikos 13-10, Fenerbahče 11-12, Valensija 11-12, Armani 11-12, Zvezda 10-14, Himki 10-14, Olimpijakos 10-14, Žalgiris 9-15, Baskonija 9-15, Asvel 9-15, Alba 8-16, Zenit 7-16, Bajern 7-16.

19:53

Šved je stavio tačku na utakmicu

Himki je pobedio Zvezdu, a konačan rezultat je

Himki - Zvezda 78:72.

19:52

Panter dao tri penala - 76:72

Do kraja još 19,8 sekundi i lopta je za Himki, koji i dalje ima veliku prednost.

19:49

Panter za "minus 7"

Amerikanac 46 sekundi pre kraja pogađa posle prodora, za rezultat 76:69.

Domaći zovu tajm-aut.

19:47

Promašuju Panter, ka Kuridža...

... Dok Šved dodatno gura Himki ka pobedi.

Minut i po pre kraja, sve je izvesnije da večeras neće biti Zvezdinog preokreta, iako je Gist snažno zakucao.

Rezultat je 76:65.

19:44

Važan prodor Šveda - 75:63

Na tačno tri minuta do kraja, lider Rusa utrčava u reket i lako poentira za velikih "plus 12" uoči finiša.

19:42

Davidovac udara Bukera, ide na odmor

Zvezdin krilni košarkaš udario je laktom centra domaćih u borbi za poziciju. Amerikanac je ležao na parketu i dugo su mu pružali pomoć pre nego što je sam otišao do klupe.

19:40

Panter daje Zvezdi još jednu nadu

Bek Beograđana utrčao je pod koš, poentirao posle prekršaja Jovića, a sudije su pokazale da taj pogodak važi.

Na četiri i po minuta do kraja, Himki vodi 71:61.

19:31

Zvezda propušta šanse da uhvati priljučak

Štimac je improvizovao i pogodio, potom je i Gist nagradio sebe za bolju sekvencu nego za početku, ali...

Nakon što nije iskoristila dva napada za "priključak", Zvezda je primila trojku Alekseja Šveda preko ruke.

Himki vodi 71:59 na šest i po minuta do kraja.

19:25

- kraj treće četvrtine, 64:51 -

19:19

Himki se brzo vratio na miran "plus" - serija 8:0

Domaći su u seriji koja je na dobrom putu da pređe u 10:0.

Šved i Tima ubacili su po trojku, Jerebko je takođe poentirao, a Zvezda na to nije imala odgovor.

Zato je Šakota pozvao tajm-aut u završnici treće četvrtine, pri rezultatu 59:46.

19:12

Sjajna trojka Alekseja Šveda

Preko ruke Majkla Odža, iz driblinga...

Zaista je majstor ruski košarkaš. Himki sada vodi 54:46.

19:11

Lazić vraća Zvezdu u meč!

Najpre je ubacio težak prodor, a onda je realizovao jako lep ulaz, da vrati crveno-bele na samo "minus 5".

U toku je 25 minut, a Himki sada vodi 51:46.

19:10

Ponovo "rat" Time i Lazića

Sve je počelo onim pregrubim startom Janisa Time na Eurobasketu 2017, kada je povredio Lazića i sprečio ga da opet zaigra na tom Evropskom prvenstvu.

Ove sezone, Lazić je isključen još u prvoj četvrtini duela ovih rivala. Razlog je bio snažan udarac.

Večeras je Lazić upravo iznudio nesportski faul, jer ga je Letonac udario u stomak tokom napada, dok je spuštao loptu da krene u dribling.

19:05

Braun se žalio na povredu, pa ubacio trojku - 51:41

Jagodić Kuridža iskoristio je slobodna bacanja u 23. minutu, ali to i dalje nije dovoljno da uzdrma očigledno spremnijeg domaćina.

Lorenzo Braun požalio se u jednom trenutku na povredu zgloba, sa kojom je već dva puta imao problem, ali je potom ubacio trojku - 51:41.

18:51

Strelci do poluvremena

Himki: Šved 8, Buker 13, Tima 3, Zajtsev 2, Vjaltsev 6, Jerebko 9, Monija 3, Jović 4. Timski: 8/24 za dva, 6/11 za tri, 14/16 sl. bacanja, 14 skokova (9-5), 13 asistencija, 8 izgubljenih, 5 izgubljenih lopti, 7 napravljenih faulova.

Zvezda: Panter 11 (3/3 za tri), Braun 3, Davidovac 3, Lazić 2, Dobrić 5, Simanić 3, Odžo 2, Štimac 7. Timski: 8/18 za dva, 6/11 za tri, 2/2 sl. bacanja, 21 skok (17-4), 6 asistencija, 3 ukradene, 16 izgubljenih lopti, 11 napravljenih faulova.

18:48

Evo zašto Beron ne igra večeras

Dragan Šakota dao je Beronu odmor u Moskvi.

18:45

Sjajni Kevin Panter, ali Himki UVEK vraća trojku

Zvezdin šuter "vezao" je pogotke iz daljine, ali domaći konstantno odgovaraju na daleke koševe Beograđana.

Pred pauzu je odgovorio i Buker...

Rezultat na poluvremenu je Himki - Zvezda 48:36 (28:18, 20:18).

18:37

Da li će Davidovac probuditi Beograđane? Za sada - teško

Davidovac je ubacio trojku iz kontre za 27:39, ali je Sergej Monija ekspresno odgovorio i vratio domaćima velikih "plus 15" (42:27).

Zvezda je izgubila čak 15 lopti, a do poluvremena je ostalo još dva i po minuta.

Himki je za to vreme napravio samo pet faulova.

18:32

Zvezda se "upisuje" na polovini 2/4

Posle tvrdog starta ovog kvartala, prvi koš za Zvezdu postigao je Štimac, iz reketa, u 15. minutu.

Himki vodi 32:20.

18:28

Himki kontroliše meč - 32:18

Igra se onako kako Rusima odgovara. Jović je u takvoj situaciji iznudio faul pri šutu za tri poena, pa iskoristio sva slobodna bacanja.

Šakota i dalje traži petorku. Sada su na terenu Dženkins, Panter, Perperoglu, Kuridža, Štimac.

18:21

Panterova trojka nije trgla Zvezdu - 28:18 (kraj 1/4)

Šuter crveno-belih ubacio je trojku u svom prvom napadu na utakmici, ali to nije razmrdalo ekipu.

Vjaltsev je u poslednjem napadu četvrtine jednostavno prošetao do Zvezdinog koša i pogodio za "plus 10".

Džejms Gist je jako loše počeo u Rusiji, pa je u poslednjem napadu jednostavno driblao loptu kraj čeone linije dok je isticala prva deonica.

Zvezda je u prvoj četvrtini izgubila čak devet lopti.

18:17

Šakota pravi izmene, Dženkins protiv bivšeg tima

Zvezdin Amerikanac vratio se prošlog leta upravo iz Himkija.

Zato je dobio poseban doček u hali koju dobro zna, dok je Vjaltsev preko njega ubacio trojku za velikih 24:15 i tajm-aut Dragana Šakote.

Izvor: MONDO/M.Šolak

18:13

Zvezda gubi lopte, Himki preuzeo kontrolu

Brza, rastrzana igra više odgovara domaćinu.

Crveno-beli su u prvih sedam minuta izgubili isto toliko lopti, a Buker i Jerebko su to za sada iskoristili da postignu po šest poena.

Vjaltsev je potom iskoristio penale da postavi 21:15 u osmom minutu.

Šakota uvodi Perperoglua u igru umesto Lazića.

18:16

Himki se polako budi - 6:7

Odžo gubi bitku u reketu, a Braun gubi loptu u ranoj fazi.

Zajcev zakucava za "minus 1" svog tima.

18:03

Ubacuje i Dobrić - uz faul, za 0:5

Dobar start crveno-belih.

Dobrić je snažno utrčao u reketu pogodio uz prekršaj.

HIMKI: Šved, Zajcev, Tima, Monija, Buker

ZVEZDA: Braun, Lazić, Dobrić, Simanić, Odžo.

Ognjen Dobrić i Boriša Simanić nisu bili u sastavu u meču protiv Panatinaikosa, a večeras su starteri.