Partizan je na vrhu i tu će i ostati: Pao rekord, pa pala i Budućnost!

Štark arena videla je istorijsku posetu, pa izuzetno važnu pobedu ekipe Andree Trinkijerija!

Partizan je na vrhu i tu će i ostati: Pao rekord, pa pala i Budućnost! Izvor: MONDO/Pavle Knežević

Partizan je sam na vrhu i posle večeri za pamćenje u Štark areni ima "otvoren put" da na tom mestu ostane do plej-ofa.

Samim tim, i da obezbedi prednost domaćeg terena do kraja borbe za regionalnu titulu!

Partizan - Budućnost 87:82 (19:23, 28:22, 21:19, 19:18)

Pred 16.531 navijačem u Areni, što je novi rekord regionalnog takmičenja, ekipa Andree Trinkijerija savladala je rivala sa kojim je do večeras delila prvu poziciju, a kome od večeras "beži" jednu pobedu.

Budućnost je dobrom odbranom u poslednjem napadu sačuvala isti međusobni skor ako ekipe budu izjednačene (jer je jesenas u Morači pobedila 65:60), ali se za "pol poziciju" sada pita isključivo ekipa Andree Trinkijerija, koja do kraja ligaškog dela ima lakši raspored i utakmice protiv Krke, Mege i Cibone.

Na kraju veoma naporne nedelje ("večiti derbi", pa gostovanje Virtusu), Partizan je u tako dobru situaciju došao pre svega izuzetnom borbenošću, u kojoj je prednjačio heroj pobede protiv raspucanog crnogorskog šampiona - centar Vil Mozli.

Iako je postigao samo četiri poena i iako je poentirao samo u dve identične, alej-up akcije, iskusni Amerikanac doneo je Partizanu izuzetnu energiju u najtežem trenutku, kada je Budućnost stekla "plus 12" u drugoj četvrtini.

Kapiten Podgoričana Suad Šehović ubacio je čak sedam trojki, a Danilo Nikolić pet i taj tandem vodio je Crnogorce do značajnih 26:38. Mozli je u tom trenutku uhvatio važan ofanzivni skok, dodao loptu takođe raspoloženom Markusu Pejdžu (20 poena, 5/10 za tri) i ta trojka bila je znak da Štark arena "eksplodira".

Crno-beli su se do poluvremena vratili pre svega čvrstom odbranom, a onda su u nastavku u naletima sticali prednost, pa "poništavali" trojke kojima se Budućnost konstantno vraćala u meč.

Dok se derbi bližio kraju, Jaramaz je sa pet važnih poena pokrenuo Partizanovu pobedonosnu seriju za vođstvo 81:74 i za pobedu "u džepu".

Zbog toga i zbog Mozlijevog drugog, eksplozivnog zakucavanja, u poslednjem minutu igralo se samo za razliku, koja će odlučivati prvo mesto samo u slučaju velikog iznenađenja i Partizanovog kiksa u preostala tri kola.

Pre nego što taj finiš "jadranske" trke počne, crno-beli će se posvetiti odbrani trofeja na Kupu Radivoja Koraća, gde će braniti trofej od petka i utakmice protiv Borca iz Čačka.

Pogledajte najzanimljivije detalje utakmice u Štark areni.

Partizan - Budućnost 87:82, ABA liga
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

Partizan: Volden 12 (6 as), Zagorac 7 (7 sk), Pejdž 20 (5/10 za tri), Mekadu 2, Jaramaz 19, Veličković 12, Birčević, Janković 6, Tomas 5, Pejners, Trifunović, Mozli 4.

Budućnost: Kobs 13 (2/4 za tri, 5 as), Ivanović 7 (6 as), Šehović 21 (7/10 za tri, 6 sk), Martin 10, Ilić, Tili, Nikolić, Kilpatrik 3, Božić, Popović 2, Mejers 8, D. Nikolić 18 (5/7 za tri, 8 sk).

Mornar - Crvena zvezda 18.00

Tabela: Partizan 15-4, Budućnost 14-5, Zvezda 12-6, Cedevita Olimpija 12-7, Mornar 11-7, Primorska 11-8, FMP 10-9, Cibona 6-13, Igokea 6-12, Mega 5-14, Krka 6-12, Zadar 4-15.

19:50

Utakmica je gotova!

Kobs je u poslednjem napadu zaustavio Voldena, ali sve je već bilo poznato:

Konačan rezultat je: Partizan - Budućnost 87:82!

19:47

Hasan Martin snažno zakucava, za 87:82

Jasno je da će Partizan pobediti, a sada ekipe igraju za bolji međusobni skor.

Podsetimo, u Podgorici je Budućnost pobedila rezultatom 65:60.

Zato je Trinikijeri pozvao tajm-aut, 16 sekundi pre kraja.

19:46

Nikolić ubacuje trojku preko ruke, Jaramaz odgovara!

Krilni centar Budućnosti pogodio je trojku na minut i 10 do kraja, a Ognjen Jaramaz je uzvratio brzim košem, flouterom.

19:44

Ovo je njegovo veče - Vil Mozli!

Snažno zakucavanje centra Partizana učinilo je da hala eksplodira i da crno-beli odu do 83:75!

Još minut i 47 sekundi do kraja!

19:41

Jaramaz ubacuje važnu trojku, 81:74!

Preuzima Jaramaz odgovornost i ubacuje važan koš za večeras veliku prednost od sedam poena.

Još tri minuta do kraja.

19:40

Mozli pravi "livadu" Jaramazu - 78:74

Za ove poene plejmejker će zahvaliti Partizanovom centru, koji mu je omogućio dovoljno prostora da uđe u reket i poentira o tablu.

19:39

Martin pogađa uz faul - 76:74

Snažni centar Budućnosti našao je prostor u reketu i pogodio uz prekršaj. Slobodno bacanje nije iskoristio.

19:37

Sjajan "alej-up", Mozli ukucava, 76:72!

Volden je utrčao u reket i bacio loptu visoko, gde je Mozli bio spreman da je ukuca u obruč.

Pejdž je u narednom napadu pogodio sa poludistance, a Petar Mijović je zatražio tajm-aut.

Do kraja je ostalo još četiri i po minuta.

19:36

Nikolić ubacuje trojku, opet je nerešeno - 72:72

Kada ne pogađa Šehović, onda to radi Nikolić.

Krilni centar je dobio loptu na distanci i ubacio svoju četvrtu trojku iz pet pokušaja.

U toku je 35. minut.

19:33

Budućnost prilazi na "minus 1", Jaramaz uzvraća

Kobs utrčava u reket, asistira Mejersu za 70:69, na šta Ognjen Jaramaza pogađa iz naskoka.

U toku je 34. minut.

19:31

Janković "asistira", Šehović ubacuje SEDMU trojku

Kapiten Budućnosti igra jednu od najboljih utakmica u karijeri.

Centar crno-belih je loše reagovao i dodao Šehoviću loptu dok je usamljen stajao na distanci.

Trinkijeri se uhvatio za glavu, jer je znao šta će se dogoditi.

Partizan sada vodi 70:67.

19:29

Jak faul na Jankoviću, traži nesportski prekršaj

Šehović je udario centra domaćih po ruci i zadržao ruku na njegovoj.

Arbitri su dosudili "običan" faul, pa gledali snimak i dosudili nesportski faul. Dva slobodna bacanja, pa lopta sa strane i vođstvo Partizana 70:64.

Tako je počela četvrta četvrtina.

19:25

Odličan potez Jaramaza, u poslednjoj sekundi 3/4

Fintirao je Partizanov plejmejker Hasana Martina, centar Budućnosti je naseo na fintu i napravio faul.

Na kraju treće četvrtine, rezultat je 68:64.

19:23

I Kobs igra odličan meč - trojka za izjednačenje

Veličković je preuzeo šutera gostiju, a on je dao svoju drugu trojku i 13. poen.

Trinkijeri sada zove tajm-aut, u 29. minutu.

19:20

Kakav duel Pejdž - Šehović!

Kapiten Budućnosti ubacio je još jednu, svoju šestu trojku večeras, za 62:59.

Odmah potom, poentirali su i Veličković i Kobs, za dva.

Ekipe koriste svaki napad u ovoj fazi meča, a do kraja treće četvrtine ostala su dva minuta.

19:20

Pejdž dobar i u odbrani

Bek crno-belih uzeo je odbranu gostima, Zagorac je dodao do Voldena, a on je poentirao uz prekršaj!

Iako nije iskoristio dodatni penal, Partizan je stekao mirniju prednost 62:56.

19:19

Opet trojka na trojku - 60:56!

Veličković je ispustio Danila Nikolića, koji je to kaznio trojkom, a Pejdž je na drugoj strani ubacio svoju PETU trojku iz driblinga.

Rezultat je 60:56 u 26. minutu!

19:16

Veličković podiže halu - 57:53!

Jako bitna trojka kapitena crno-belih, za "plus 4" i za tajm aut klupe Budućnosti.

Crno-beli su brzo poništili još jedan nalet Podgoričana.

19:15

Budućnost ima poen manje, Popoviću priznata dvojka

Sudije su pogledale snimak i utvrdile da je plejmejker gostiju gazio liniju pri šutu za tri.

Trenutni rezultat je zato 54:53.

19:12

Jaramaz izjednačuje - 54:54!

Borbeni "kombo" bek crno-belih zaustavio je nalet gostiju i još jednom postavio nerešen skor.

U toku je 25. minut.

19:11

Još trojki!

Ognjen Jaramaz je iznudio prekršaj pri šutu za tri poena, dao sva tri penala, a onda su gosti dali uzastopne trojke.

Prvu je dao Petar Popović, a drugu Suad Šehović, za 52:54.

19:09

Borben početak 3/4!

Džastin Kobs je atraktivno blokirao Korija Voldena, a potom je ubacio trojku za preokret - 47:48.

Crno-beli su imali spreman brz odgovor, jer je Nikola Janković pogodio važan šut za 49:48, posle čega je Kobs napravio treću ličnu grešku.

18:52

Pao je rekord takmičenja!

Prema sajtu ABA lige, u dvorani je 17.500 gledalaca, što je novi rekord u poseti regionalnog takmičenja!

18:50

- poluvreme -

18:50

Rašon Tomas pogađa uz faul - 47:45!

Krilni centar crno-belih ušao je u reketu u poslednjem napadu pred pauzu i poentirao uz još jedan prekršaj Alekse Ilića.

Partizan je tako otišao na pauzu sa prednošću od dva poena.

Na drugoj strani, Aleksa Ilić zaradio je četiri lične greške za šest minuta na terenu.

18:47

Vil Mozli je spustio rampu i ne diže je!

Sjajnu energiju je doneo Partizanov centar u završnici prvog dela meča. Zaustavio je praktično svaki napad i dao najveći impuls za preokret.

Crno-beli su u poslednjem minutu pred poluvreme stekli 44:43, košem Ognjena Jaramaza uz prekršaj.

18:45

Partizan se vratio - 41:41!

Markus Pejdž ubacio je svoju treću trojku, da potpuno primakne crno-bele i da ekspresno istopi maksimalnih "plus 12" gostiju!

Crno-beli "preuzimaju" sve u odbrani i ogromnom agresivnošću su potpuno odsekli napade gostiju.

Uz to, Partizan je koristio veliki broj prekršaja gostiju nakon što su iskoristili bonus.

18:40

Mozli poleteo u odbrani! Serija penala Veličkovića

Sjajni Partizanov centar ponovo je visoko skočio u odbrani i blokirao još jedan šut gostiju.

Upravo Mozlijev ofanzivni skok i Pejdžova trojka pokrenuli su crno-bele, a Novica Veličković izveo je šest slobodnih bacanja u kratkom periodu. Iskoristio je četiri, pa otišao na zasluženi odmor na klupu.

Dva i po minuta pre kraja prvog dela, u igri je ponovo Rašon Tomas.

18:35

Mejers podiže na "plus 12", Partizan odgovara!

Letonski centar doneo je Budućnosti najveću prednost (26:38), a crno-beli su posle toga odgovorili pre svega energijom!

Kori Volden je poentirao uz prekršaj (29:38), a Pejdž je ubacio svoju treću timsku trojku, da razbudi Arenu!

Sada Budućnost reaguje tajm-autom, u 17. minutu.

18:32

Budućnost niže trojke - 26:36

Kapiten Budućnosti počeo je meč u odličnom napadačkom ritmu i ubacio svoju četvrtinu trojku (za 26:33)

Novica Veličković nije uspeo da odgovori na njegov poslednji koš u reketu, a onda je video kako Ivanović ispred njega ubacuje još jednu trojku za goste. Sedmu timsku za Budućnost.

Trinkijeri ponovo reaguje tajm-autom, u 15. minutu.

18:28

Ponovo trojka na trojku, 24:30

Pejdž je ubacio svoju drugu, a Šehović svoju treću.

U toku je 14. minut.

18:25

Za početak 2/4 - sjajan "alej-up"!

Volden za Mekadua, za 21:23 i za "eksploziju" Štark arene!

18:21

- kraj prve četvrtine -

18:21

Trojka na trojku, Nikolić, pa Zagorac

Nekadašnji saigrači iz Mege ubacili su po trojku na obe strane.

Birčević je potom loše reagovao i dve sekunde pre kraja četvrtine "častio" Nikolu Ivanovića slobodnim bacanjima - 19:23.

18:19

Zagorac se "upisuje"

Krilni igrač crno-belih ušao je sa klupe i posle prodora smanjio zaostatak Partizana na tri poena (15:18).

U narednom napadu Pejdž je iznudio prekršaj i iskoristio jedan penal - 16:18.

18:15

Šehović ubacuje još jednu trojku, Trinkijeri reaguje

Budućnost je ponovo uhvatila ritam i stekla prednost 18:13. Svoju drugu trojku na utakmici ubacio je Suad Šehović.

Trinkijeri poziva tajm-aut na isteku osmog minuta.

18:13

Pejdž izjednačuje - 13:13

Ostao je usamljen Partizanov šuter na distanci i to je kaznio, trojkom za izjednačenje.

Na drugoj strani koškanje Kilpatrika i Birčevića u reketu, koje saigrači i sudije brzo smiruju.

U toku je osmi minut utakmice.

18:11

Centar Budućnosti zapažen - 8:13

Hasan Martin je izjednačio na 8:8, a onda je dobro reagovao u odbrani i sprečio crno-bele da pogode.

Na drugoj strani, Danilo Nikolić je pogodio uz prekršaj, pa Podgoričani opet stiču "plus 3".

Partizan je "ispalio" sedam trojki u prvih šest minuta utakmice.

18:08

I Volden ubacuje trojku - Partizan vodi

"Plej" crno-belih dobio je prostor i loptu na strani, pa ubacio trojku za prvo vođstvo crno-belih, u 4. minutu.

Trenutni rezultat je 8:6.

18:05

Nikolić i Šehović ubacuju trojke za Budućnost

Podgoričani su poveli 2:6, a Novica Veličković pokreće Partizan asistencijom i trojkom - 5:6.