Činilo se da Zvezda može, a onda se pojavio Majk Džejms!

Završnica u Štark areni nije bila uzbudljiva jer je lider prvaka Evrope ubacio čak 24 poena posle poluvremena.

Činilo se da Zvezda može, a onda se pojavio Majk Džejms! Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda se borila, dala skoro sve što je mogla, ali je na drugoj strani videla zašto je Majk Džejms lider šampiona Evrope.

Bek "armejaca" promašivao je do poluvremena, ubacio samo pet poena, a onda je u drugom delu dodao čak 24 i doneo Moskovljanima pobedu pred 13.500 hiljada gledalaca:

Crvena zvezda - CSKA 81:86 (17:16, 20:20, 16:24, 28:26)

U prvoj utakmici od bolnog poraza u finalu Kupa Radivoja Koraća, ekipa Dragana Šakote pokazala je igru kojom može biti zadovoljna, ali to nije bilo dovoljno da padne velikan iz Moskve, koji ne prašta padove.

Ekipa Dragana Šakote smenjivala se u vođstvu sa gostima do poluvremena, koristivši loš Džejmsov početak. Međutim, kada je počeo nastavak, "armejci" su u trećoj četvrtini napravili "brejk" i stekli prednost koju nisu ispuštali.

Najzaslužniji za to je Džejms, ali i Danijel Haket, koji je nekoliko puta pogađao važne šuteve sa distance - i to u situacijama u kojima ga je Zvezda defanzivnim rotacijama ostavljala samog na distanci.

Crveno-beli su se podizali, hrabro išli na favorita i bili u igri do 32. minuta, kada su je Kevin Panter i Majkl Odžo dva puta primakli na poen zaostatka (62:63, pa 64:65).

Međutim, usledile su "prelomne" trojke Haketa i Džejmsa, koji su učinili da Zvezda u završnici samo ublaži poraz trojkama Bilija Berona i Branka Lazića.

Šakotin tim više nije imao ni vremena, ni dovoljno raspoloženih igrača "spolja" da je povuku u još jedan nalet, koji bi možda uzdrmao gosta. Među bekovima večeras nije bio Čarls Dženkins, ali ni Kalin Lukas, koji je večeras sedeo kraj klupe i prvi put gledao nove saigrače uživo.

ZVEZDA: Panter 12, Braun 10 (4 as, 2 ukr, 3 izg), Perperoglu 3, Davidovac 4, Lazić 6 (2/3 za tri), Beron 15, Gist 11, Kuridža 3, Simanić, Jovanović, Odžo 6 (5 sk), Štimac 11.

CSKA: Bolomboj 2, Džejms 29 (3/11 za tri, 14/18 sl. bacanja), Antonov, Strelnijeks 2, Vojtman 6, Haket 19, Sant Ros 2, Kufos, Hilijard 12, Kurbanov 8, Hajns 6 (10 sk), Bejker.

Baskonija Žalgiris 60:74

Tabela: Efes 21-3, Real 19-6, Barselona 18-6, CSKA 17-8, Makabi 16-8, Panatinaikos 14-10, Valensija 12-12, Himki 11-14, Olimpijakos 11-14, Fenerbahče 11-14, Armani 11-14, Zvezda 10-15, Žalgiris 10-15, Alba 9-16, Baskonija 9-16, Asvel 9-16, Bajern 7-17, Zenit 7-18.

Lazić, pa Beron pogađaju trojke - 79:84

Kapiten, pa šuter crveno-belih pogađaju šuteve, ali je CSKA i dalje na mirnoj prednosti.

Na 15 sekundi pre kraja, "armejci" vode 86:79, jer je Kurbanov iskoristio slobodna bacanja.

20:59

Haket ubacuje još jednu trojku - 73:84

Italijan je takođe dao izuzetno bitne poene u nastavku, kojima je poveo CSKA ka trijumfu.

20:56

Gist pogađa za "minus 8" u 39. minutu

Američki centar poentirao je sa distance i izazvao tajm-aut Dimitrisa Itudisa.

CSKA vodi 81:73.

20:53

Svaki Panterov faul bio je za bacanja

I svaki put je na crtu stao Majk Džejms, koji je sada postigao svoj 30. poen sa "crte".

CSKA na tri minuta i 11 sekundi do kraja vodi 80:71.

20:52

Beron pogađa uz faul, može li Zvezda da se vrati?

Na tri minuta i 40 sekundi do kraja, CSKA vodi 78:71.

20:51

CSKA u seriji - 66:78

Majk Džejms ubacio je svoj 28. poen, da donese gostima novi maksimalni "plus" - 68:80.

20:48

Panter daje Džejmsu tri bacanja - 66:76

Zaleteo se Zvezdin bek na šutera CSKA, koji je tako iznudio faul i tri penala.

CSKA je otišao na maksimalnih "plus 10" uoči završnice.

Još četiri i po minuta do kraja.

20:46

Ponovo bitna trojka CSKA - ubacio je Džejms

Heket je opet ostao sam, promašio je, a Džejms je posle ofanzivnog skoka ubacio za velikih 73:66 za goste.

Još pet minuta do kraja.

20:43

Haket opet ostaje sam - i opet ubacuje trojku

Italijan je u situacijama bez čuvara postigao jako bitne pogotke Moskovljana u drugom delu meča. Po pravilu, tako je zaustavljao nalete domaćih.

Odmah potom, CSKA je realizovao kontru i stekao mirnijih "plus 6" 70:64.

Još šest minuta do kraja.

20:39

Haket penalima vraća CSKA na "plus 3"

"Armejci" slobodnim bacanjima izlaze iz teške situacije na početku poslednje deonice.

Još sedam i po minuta do kraja.

20:38

Panter ubacuje trojku uz faul!

Prva trojka beka crveno-belih - i to skoro sa klupe gostiju, uz prekršaj!

Zvezda je sada na "minus 1" - 62:63!

20:37

Tri slobodna bacanja za Džejmsa, protesti Arene

Panter je nekoliko puta faulirao Džejmsa u ćošku, a sudije su odsudile ono što je lider gostiju i hteo - faul pri šutu za tri poena.

Bunila se klupa Zvezde, navijači, igrači na parketu, ali naravno da odluka nije bila promenjena.

CSKA sada vodi 63:58, na osam minuta do kraja.

20:35

Gist pogađa uz faul - 58:60

Sada su crveno-beli u seriji.

Amerikanac je iznudio prekršaj u reketu, primakao Zvezdu na "minus 2", Itudis je zamenio četiri od pet igrača.

20:34

Panter ubrzava - 55:60

Šuter crveno-belih snažno je ušao u reket i položio za "minus 5", na početku 32. minuta.

20:30

Tu je i grupica navijača CSKA

20:30

Beron ubacuje, Odžo blokira, kraj 3/4!

Zvezdin šuter pogodio je sa ditsance, a Odžo je blokirao šut Hilijarda za tri četvrtine.

Na kraju treće deonice, rezultat je 53:60.

20:26

CSKA na novom maksimumu - "plus 9"

Majk Džejms ubacuje trojku u poslednjem minutu treće četvrtine, za vođstvo Moskovljana 58:49.

Šampion Evrope u boljem ritmu dočekuje poslednjih 10 minuta.

20:22

"Armija" je opet u naletu

Darun Hilijard ponovo je u prvom planu u seriji Moskovljana.

Sada je poentirao uz prekršaj, za vođstvo ruskog tima "plus 8"  i rezultat 45:53.

20:18

Heket sprečava kontru, sudije sviraju "običan" faul

Italijan je zaustavio Amerikanca na početku kontranapada, sa jasnom namerom da spreči kontru, ali sudije su dosudile "običan" prekršaj i ostale pri tome i nakon posmatranja snimka.

Ekipe odlaze na televizijski tajm-aut pri rezultatu 41:46.

20:11

Haket ubacuje trojku, CSKA vodi 41:38

Italijan je drugi put ostao sam u ćošku i sada pogodio za tri poena, da vrati prednost Moskovljanima.

20:09

Egal početak nastavka - 38:38

Prve poene u nastavku ubacio je Kurbanov, da vrati prednost gostima (37:38), a onda je Štimac na drugoj strani pogodio slobodno bacanje za izjednačenje.

19:53

Statistika

Strelci

ZVEZDA: Panter 2, Braun 10, Perperoglu 3, Davidovac 2, Lazić 3, Beron 3, Gist 4, Jagodić-Kuridža 2, Odžo 2, Štimac 6. Timski: 10/18 za dva, 4/12 za tri, 5/8 sl. bacanja, 14 skokova (11-3), 6 asistencija, 3 ukradene, 6 izgubljenih lopti.

CSKA: Džejms 5, Strelnijeks 2, Vojtman 4, Heket 8, Hilijard 7, Kurbanov 4, Hajns 6. Timski: 12/20 za dva, 1/10 za tri, 9/14 sl. bacanja, 17 skokova (13-4), 6 asistencija, 3 ukradene, 6 izgubljenih lopti.

19:51

Sjajna trojka Berona - uz zvuk sirene!

Majstorija Zvezdinog Amerikanca.

Hladnokrvno je driblao loptu do polovine CSKA, podigao se na šut preko Kajla Hajnsa i pogodio trojku za Zvezdino vođstvo.

Rezultat na poluvremenu je 37:36 za srpski tim!

19:48

Braun, pa Džejms, CSKA vodi pred pauzu

Zvezdin plejmejker ubacio je trojku za preokret (34:32), a onda je šuter CSKA pogodio svoj prvi hitac iz igre, za izjednačenje.

CSKA je krenuo u poslednji napad, a Lazić je častio Kurbanova slobodnim bacanjima prekršajem na polovini terena.

Zvezda će imati još osam sekundi, a Šakota je pozvao tajm-aut.

CSKA vodi 36:34.

19:42

Izjednačenje pred poluvreme, 30:30

Itudis reaguje tajm-autom, da zaustavi Zvezdin bolji ritam uoči pauze.

19:40

Gist zakucava, Odžo promašuje - 28:30

Braun između dvojice čuvara nalazi Gista, a centar zakucava za novih "minus 2", u 28. minutu.

U narednom napadu, sudije gledaju kroz prste Odžu i ne sude mu faul u napadu, već ga šalju na liniju penala. On promašuje oba šuta.

19:36

Zvezda reaguje - 26:28

Poenima Pantera (flouterom) i Gista (sa linije penala), crveno-beli su prekinuli seriju gostiju 8:0 i izazvali tajm-aut Dimitrisa Itudisa.

19:32

Zvezda "časti" Haketa

Davidovac je krenuo u napad, lopta mu je ispala, a Italijan je to iskoristio da lako pogodi za "plus 4" CSKA.

Zvezda je u problemu bez Brauna, a Moskovljani u seriji 6:0.

19:30

Darun Hilijard u ritmu - 22:24

Nekadašnji "svingmen" Detroita i San Antonija napadački predvodi Moskovljane, pa je Šakota pozvao tajm-aut pri vpđstvu gostiju od dva poena.

Još šest minuta do poluvremena.

19:27

Tehnička Šakoti zbog prigovora

Odžo je sada očiglednijim faulom zaustavio Haketa u prodoru, a Zvezdin trener je zbog prigovora kažnjen tehničkom greškom.

U toku je 14. minut, a Zvezda vodi 22:20.

19:26

Perperoglu!

Grčki veteran pogodio je trojku preko ruke, u ranoj fazi napada, da još jednom vrati prednost Zvezde.

Sudije su potom svirale krajnje diskutabilan faul Davidovcu na Kufusu.

19:25

Gist loše ulazi u meč - 19:20

Centar je promašio posle pivotiranja, a onda je faulirao Hilijarda pri šutu za tri poena.

Košarkaš CSKA ubacio je dva od tri penala.

U toku je 13. minut.

19:23

Lep potez Davidovca - 19:18

Zvezdin krilni košarkaš došao je u tešku poziciju i pogodio posle skoka sa jedne noge, za novo vođstvo crveno-belih.

Odmah potom, Perperoglu je dobio aplauze zbog borbenosti. Grk je pao na parket u odbrani, pa se podigao, presekao dodavanje "armejaca" i istrčao kontru, u kojoj je fauliran.

19:18

- kraj prve četvrtine, 17:16 -

19:14

Koš za koš, nerešeno je

Za domaće su poentirali Štimac i Braun, za CSKA Strelnijeks, Hilijard i Džejms.

Na minut 50 do kraja prve četvrtine, rezultat je 13:13.

19:11

"Upisuje" se i Kuridža - 9:7

Zvezdin krilni centar iskoristio je "mismeč" u reketu CSKA i vratio prednost domaćima posle slobodnog bacanja Majka Džejmsa.

19:06

Braun vraća vođstvo - 7:6

Karakterističan prodor plejmejkera, koji nije "radio" u prethodnih mečevima crveno-belih.

Zvezda je tim košem drugi put povela, u petom minutu.

19:04

Lazić ubacuje trojku, Kurbanov odgovara - 2:3

Zvezdin kapiten napadački pokreće domaće hicem sa distance, za prvo vođstvo crveno-belih (3:2).

Na drugoj strani, CSKA je odigrao tečnu akciju i završio je Kurbanov, preko Lazića (3:4)