Japanac nije imao šanse: Novak je u US open finalu

Bez izgubljenog gema na svoj servis, za manje od dva i po sata, Novak Đoković plasirao se u finale u kom će igrati za treću titulu u Njujorku.

Aktuelni šampion se predao, čeka se novi-stari šampion!

Posle povlačenja branioca titule (1) Rafaela Nadala pri rezultatu 0:2 u setovima u prvom i očigledne nemoći (21) Keija Nišikorija u drugom polufinalu muškog singla na 138. US openu, zakazano je i gala finale između dvojice bivših osvajača, velikih rivala i još većih prijatelja.

U nedelju od 22 časa po našem vremenu, na verovatno rasprodatom "Artur Eš" stadionu u Njujorku, (6) Novak Đoković i (3) Huan Martin Del Potro prvi put će odmeriti snage u gren slem finalu.

Njihov 18. i svakako najvažniji duel do sada zakazan je u noći između petka i subote, kada je 23.000 gledalaca na tribinama ispratilo novu rutinsku pobedu Đokovića nad rivalom iz Japana - 6:3, 6:4, 6:2.

13/23 Novak Đoković

Beograđanin je do četvrtog finala na "Ešu" stigao za manje od dva i po sata, tokom kojih je Nišikori samo jednom imao priliku da oduzme servis srpskom asu i to bezuspešno na početku drugog seta. Pre i posle toga, bilo je jasno da Novak neće morati da odlazi preko granice od 60-70 odsto trenutnih mogućnosti kako bi nastavio odlučan povratak u svetski vrh.

Odnosno, kako bi produžio surovu seriju u mečevima nad Japancem, kojeg je ove noći pobedio 14. put u nizu uz set-razliku 31:5.

Još od kad je 2014. na istom mestu iznenadio Đokovića i pobedom u četiri seta izborio prvo i do danas poslednje gren slem finale, 28-godišnji Nišikori nije više osetio radost i zadovoljstvo posle mečeva sa dve godine starijim šampionom.

*napomena: u zagradi su bodovi za pobedu u finalu

Rano je "lomio" labilan Nišikorijev servis u svakom od setova i potom čuvao brejkove bez ikakvih problema štedeći energiju za daleko veća iskušenja koja ga čekaju za 40-ak sati, a tiču se uvek opasnog i nezgodnog dvometraša iz Argentine.

U njihovom poslednjem gren slem okršaju, polufinalu Vimbldona 2013. godine, viđen je pravi teniski "klasik" završen pobedom Đokovića posle pet sati borbe - 7:5, 4:6, 7:6, 6:7, 6:3. Del Potro je pre toga gubio od Novaka na US openu 2012. i Rolan Garosu 2011. u četiri, a US openu 2007. u tri seta.

Srbin će igrati za treću, Argentinac za drugu titulu na "Flašing Medouzu", koji je ove sezone obezbedio 3.800.000 za boljeg i 1.850.000 za lošijeg u gala finalu.

U ovom rivalstvu, Đoković je izlazio kao pobednik 14 puta i dobio svaki od dosadašnja četiri "mejdžor" okršaja, dok će Del Potro samopouzdanje podizati prisećanjem na London 2012 i Rio 2016 kada je u borbi za bronzu, a potom i meču prvog kola, beležio retke ali vredne pobede nad uspešnijim rivalom iz Beigrada.

Finale ženskog singla zakazano je za subotu, a muškog za nedelju u 22 časa po našem vremenu.

Anketa

Koliki su Đokovićevi dometi na US Openu?

Novak Đoković (6. ATP, 31 godina)
13 gren slemova, na US Openu 2011, 2015.

Kei Nišikori (21. ATP, 28 godina)
nema gren slem, na US Openu finale 2014.

Iz minuta u minut:

PRVI SET (6:3)

Đoković je do prvog seta došao previše lako, za samo 37 minuta neravnopravnog tenisa tokom kojih Nišikori nije zaslužio ni šansu za brejk. Opet insistirajući da servira prvi, naš as lako je upisao 1:0 na semafor i odmah napao servis još hladnog Japanca što mu je donelo tri vezane brejk lopte.

Ipak, Nišikori se nije predavao, uspeo je da izbori izjednačenje, ali ne i otupi Novakove napade riternom, pa je posle četvrte stigla i peta brejk lopta, ovog puta za 2:0 i potom rutinski odrađen posao do 6:3.

Nišikori je osvojio ukupno pet poena na servis naoštrenog Beograđanina, koji je osvojio 15 od 17 poena kada bi pogađao prvi i četiri od sedam na drugi servis.

DRUGI SET (6:4)

Da Novaka nije naglo izdao servis posle 12 minuta duge borbe na otvaranju drugog seta, u kojoj je pri rezultatu 0:0 propustio pet brejk šansi, pitanje je da li bi mu za vođstvo od 2:0 bilo potrebno više vremena i više energije nego za ono od 1:0.

Nišikori je iskoristio dve duple Novakove servis greške da stigne do prvih brejk lopti od starta meča, ali je veliki šampion baš u tim trenucima igrao sigurno i tačno, "poništio" obe i do kraja seta izgubio samo još TRI poena kada je servirao - 6:4!

U međuvremenu, iako se Japanac razigrao i počeo da osvaja nešto više poena u razmenama, manje-više bilo je pitanje samo u kom gemu će morati da popusti pod bombama iz Đokovićevog "trejdmark" riterna.

Srbin je imao tri vezane brejk lopte pri rezultatu 2:2, Nišikori uz ovacije s tribina uspeo da osvoji naredna tri poena, ali ne i da odloži neminovno: iz četvrte brejk šanse u gemu, a devete od starta seta Novak je stekao brejk prednosti (3:2) i potom ga tri puta odbranio sa po jednim izgubljenim poenom na svoj servis.

TREĆI SET (6:2)

Ako je postojao neko ko je verovao u Nišikorijev povratak u meč, ili bar neizvestan treći set, Novak ih je brzo razuverio.

I u trećem setu rano je napao servis protivnika, iskoristio prve šanse za brejk i poveo 3:1, imao priliku i za 5:1, ali je posao dovršio brejkom za 5:2 i napadima iz forhenda sa osnovne linije u trenucima kada je Japanac zaigrao na sve ili ništa i izborio 40:40 u poslednjem gemu na meču.

Kao polufinalista poslednjeg gren slema u sezoni, Nišikori je uspeo da osvoji ukupno 18 poena na Đokovićev servis - 12/49 na prvi i 6/28 na drugi.