Španci opet izgubili finale na penale: Mađarska prvi put šampion od 1999!

Posle osam godina srpske vladavine, novi prvak Evrope je Mađarska.

Španci opet izgubili finale na penale: Mađarska prvi put šampion od 1999! Izvor: AP, Tanjug, Zsolt Szigetvary/MTI

Mađari su decenijama čekali i dočekali!

Prvi put od 1999. godine, a rekordni 13. put u istoriji, naši severni susedi postali su šampioni Evrope u vaterpolu. I to u jako dramatičnom finalu, na peterce!

Mađarska - Španija 14:13 (1:3, 3:0, 2:2, 3:4, 5:4*)

Kao i pretprošlog leta, Španci su ponovo u utakmici za zlato izgubili na penale. I to će ih sigurno još dugo boleti, bez obzira na to što će ovaj turnir pamtiti po podvigu, jer su prekinuli osmogodišnju dominaciju srpske reprezentacije.

I to su uradili na penale.

Nedeljna borba za zlato protekla je u "tvrdoj" borbi, u kojoj su se Mađari brzo oporavili od lošijeg početka i furioznom igrom u drugoj četvrtini preuzeli kontrolu.

Naravno, Španci su odličan tim i to su pokazali tako što su čak šest puta izjednačavali, sve do konačnih 9:9, posle kojih je meč otišao u peterce.

Tamo je "upalila" taktika mađarskog selektora Tamaša Marca da u poslednjoj, petoj seriji uvede u igru rezervnog golmana Somu Vogela umesto legendarnog Viktora Nađa.

Jedan od najboljih španskih vaterpolista, Alvaro Granados, preuzeo je odgovornost u tom trenutku, ali ga je mađarski čuvar mreže sprečio da izjednači.

Tako su Mađari ostvarili istorijski uspeh i prvi put u ovom veku doneli svojoj zemlji kontinentalno zlato.

Mađarska: Nađ, Anđal 1, Manherc 2, Zalanki 2, Vamos 1, Hosnjanksi, Pol, Janšik, Erdelji, Varga 2, Mezei, Haraji, Vogel.

Španija: Lopez Pinedo, Munariz 3, Granados 1, Sanahuha, De Toro, Larumbe 1, Delgado, Fernandez, Tahulj 1, Perone 1, Malarah 2, Bustos, Lorio.

Izvor: MONDO/MILUTIN VUJIČIĆ

Konačan poredak ekipa na Evropskom prvenstvu:

1. Mađarska (kvalifikovana za Olimpijske igre)
2. Španija (kvalifikovana za Olimpijske igre)
3. Crna Gora
4. Hrvatska
5. Srbija (kvalifikovana za Olimpijske igre)
6. Italija (kvalifikovana za Olimpijske igre)

MAĐARSKA JE ŠAMPION EVROPE!

Đorđo Zalanki doneo je prednost Mađarskoj, a rezervni golman Soma Vogel je odbranio udarac Alvaru Granadosu!

Gotovo je, Mađarska je šampion Evrope!

20:07

Posle četiri serije, 4:4!

Norbert Hosnjanski dao je gol za Mađarsku u ovoj rundi, a Mark Larumbe za Španiju.

20:06

Nerešeno i dalje - 3:3

Kristijan Manherc dao je gol za Mađarsku, a Adrijan Delgado za Španiju.

20:06

Posle druge serije 2:2!

Marton Vamoš bio je siguran, a Alberto Munariz tako snažno zakucao loptu da se vratila u teren nakon što je udarila stub gola.

20:04

Posle prve serije, 1:1

Deneš Varga dao je gol za Mađare, a Felipe Perone za Špance.

Kapiteni su bili sigurni na početku.

19:59

Još jedno izjednačenje - 9:9! DRAMA!

Minut i po pre kraja, Alberto Munariz je ponovo oduzeo Mađarima prednost!

19:49

Španci opet izjednačuju, Mađari opet vode - 7:6

Strelac još jednog izjednačujućeg gola je veliki Felipe Perone, koji je tokom Evropskog prvenstva dao intervju za MONDO.

Mađari su ipak imali ekspresni odgovor. Strelac gola za još jedno vođstvo domaćih bio je Deneš Varga, udarcem u situaciji sa igračem više.

19:39

Žestoko finale, Mađari čuvaju prednost!

Kristijan Manherc dao je svoj prvi gol da ponovo "odlepi" domaćina na gol prednosti - 6:5.

Španci su dva puta izjednačili u ovoj četvrtini, ali su svaki put dobijali bolan odgovor!

Još tri minuta do kraja treće deonice.

19:27

- poluvreme -

19:27

Mađari su preokrenuli, pa "preživeli" peterac - 4:3!

Deneš Varga je pogodio za seriju Mađara 3:0 i prvo vođstvo u finalu - 4:3!

Na drugoj strani je Alvaro Granados imao šansu da izjednači iz peterca, ali je lopta stala na stativi. Temperamentni golman domaćih Viktor Nađ poljubio je okvir gola, na oduševljenje navijača,

19:22

Izjednačenje - 3:3

Svojim drugim golom, Zalanki je na 3:19 do poluvremena doneo Mađarima drugo izjednačenje na utakmici.

19:20

Na polovini 2/4, Španci vode 3:2

Gol za Mađare postigao je Danijel Anđal , za "minus 1" svog tima sredinom druge deonice.

19:13

Posle prve četvrtine, Španci vode 3:1

Alberto Munariz postigao je dva gola u seriji, da donese svom timu "plus 2" na prvoj pauzi između kvartala.

19:05

Posle tri minuta - 1:1!

Španci su poveli pogotkom Alvara Granadosa, a Đorđo Zalanki je dao izjednačujući gol Mađara.