Slovenac osvojio Tur d' Frans: Istorijski rezultat, najmlađi šampion kultne trke

Nevjerovatan uspjeh momka rođenog 1998. godine.

Tur d Frans pobjednik Slovenac Tadej Pogačar Izvor: Tanjug, Christophe Ena/AP

Mladi slovenački biciklista Tadej Pogačar (21) u subotu je, u pretposljednjoj etapi Tur de Fransa, voženoj pojedinačno na hronometar, preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu i "preoteo" žutu majicu zemljaku Primožu Rogliču (30).

U Francuskoj se u nedjelju vozi "paradna" etapa, koja se završava tradicionalnim sprintom na Jelisejskim poljima u Parizu. Pogačar, koji će u ponedjeljak napuniti 22 godine, gotovo sigurno će biti pobjednik najveće biciklističke trke na svijetu.

Duel dvojice prvoplasiranih u pretposljednjoj etapi, voženoj indivudualno na hronometar u dužini od 36,2 kilometra, donio je veliku sportski dramu.

Roglič, koji je još od prve sedmice Tura nosio žutu majicu, imao je 57 sekundi prednosti, ali je mladi Pogačar fantastičnom vožnjom pobijedio na hronometar, sa minut i 56 sekundi pred Rogličem, koji je ukupno imao peto vrijeme.

Pred sutrašnju "paradnu" etapu, Pogačar ima prednost od 59 sekundi ispred Rogliča i samo bi neke krajnje nepredviđene okolnosti mogle da ga spriječe da zabiljleži fenomenalan trijumf.

Izvor: Tanjug/AP, Sebastien Nogier/POOL EPA

Pogačar vozi za ekipu UAE tim Emirati, dok je Roglič član holandskog Džambo Vizma.

Naravno, ovo je istorijski rezultat i nikad se nije dogodilo da neki biciklista sa prostora bivše Jugoslavije osvoji Tur za 117 godina postojanja najčuvenije biciklističke trke na svijetu.