"Zmajevi" precrtali Andoru

Reprezentacija BiH bez problema savladala Andoru 3:0 u utakmici koju je morala da dobije ukoliko želi na EURO 2016.

Kvalifikacije EURO 2016: Zmajevi precrtali Andoru Izvor: MONDO/Samir Cacan

Prvi zadatak je obavljen

BiH – Andora 3:0 (3:0)

"Zmajevi" su golovima Bičakčića u 14. minutu, Džeke u 30. minutu i Lulića u 45. minutu stigla do prve od tri prijeko potrebne pobjede u isto toliko preostalih mečeva u Grupi E.

Sljedeće dvije, protiv Velsa i Kipra biće mnogo teže, ali je ekipa Mehmeda Baždarevića ispunila domaći zadatak i protiv Andore nije dozvolila iznenađenje.

Ono što je zabrinjavajuće je da u tim mečevima neće biti Muhameda Bešića koji je protiv Andore dobio direktan crveni karton i tako pokvario utisak sa Bilinog polja.

Mehmeda Baždarević je napravio četiri izmjene u sastavu u odnosu na meč sa Belgijom.

U startnih 11 nije bilo Višće, Medunjanina, Vranješa i Mujdže, a meč protiv Andore na Bilinom polju počeli su umjesto njih Ibišević, Bičakčić, Šunjić i Zec, kojem je ovo prvi nastup u kvalifikacijama za EURO 2016.

U ovakvom sastavu i formaciji sa dva špica reprezentacija BiH je dobro odigrala prvih 45 minuta u kojem su se redale prilike i padali golovi.

Do vođstva su "zmajevi" stigli u 14. minutu, a strelac je bio Bičakčić poslije ubacivanja Pjanića iz ugla i proslijeđene lopte Zeca.

Na 2:0 povisio je Džeko poslije loše reakcije odbrane u 30. minutu, da bi Lulić u posljednjem minutu prvog poluvremena pogodio mrežu za 3:0.

U nastavku je BiH imala inicijativu, ali je dozvolila protivniku koji je svjestan da ne može ništa da učni odugovlačio, provocirao i trudio se da ne primi još neki gol.

Muhamed Bešić je poslije jednog oštrog starta nasjeo na provokaciju i burno reagovao zbog čega je zaradio crveni karton i sebe udaljio sa dve najvažnije utakmice kvalifikacija.

Osim stative Ibiševića u 68. minut anije bilo nekih pravih prilika u drugih 45 minuta, tako da će u sjećanju ostati samo debi Marija Vrančića.

Poslije remija Velsa i Izraela i pobjede Belgije na Kipru selekcija BiH se nalazi na četvrtom mjestu na tabeli, a situacija nepromijenjena - u posljednje dvije utakmice mora pobijediti Vels i Kipar.

Gereta Bejla i društvo "zmajevi" će dočekati 10. oktobra, a tri dana kasnije BiH igra na Kipru.

SASTAVI

BIH: Begović, Bičakčić, Spahić, Kolašinac, Šunjić, Lulić, Zec, Bešić, Pjanić, Ibišević i Džeko.

Andora: Feran Pol, San Nicolas, Soneje, Lima, Martinez, Vieira, Riera, Rebes, Ajala, Rodrigez i Mark Garsija.

TOK MEČA:

KRAJ

84' Dobra prilika za BiH, ali istakao se golman Andore

79' Mario Vrančić ušao je u igru i debitovao u dresu reprezentacije. Izašao je Kolašinac.

72' Novi slobodan udarac za "zmajeve" ali Ibišević takođe neprecizan

68' Umjesto Džeke u igri je Milan Đurić, ovo je njegov tek drugi nastup u dresu BiH

66' Ibišević pogađa stativu, odličan šut napadača BiH poslije prijema, ali ostaje 3:0

64' Velika gužva i varnice na terenu., Bešić je zbog reakcije na vrlo oštar start protivnia dobio crveni, a potom i Rodrigez.

57' Hadžić pokušao iz slobodnog udarca sa svaedesetak metara iskosa ali neprecizno

Drugo poluvrijeme nastavljeno je potpunom dominacijom "zmajeva"

PRVO POLUVRIJEME

45' GOOOOOOL 3:0! Ponovo "zmajevi" zabijaju poslije kornera. Poslije ubacivanja lopta se odbila do Senada Lulića koji iz prve šutira i pogađa za 3:0!

Gol de #Lulic #BosniaHerzegovina 3 #Andorra 0 #EuropeanQualifiers #UEFA

A video posted by Goles Al Instante (@golesal) on

45' Anel Hadžić ulazi u igru umjesto Miralema Pjanića

36' Martinez hrabro i vrlo ambiciozno pokušao da lobuje Begovića, ali neuspješno. Golman BiH i Čelsija hvata

34' Odlična prilika za BiH. Prvo je lopta poslije prizemnog centaršuta sa desne strane prošla kroz šumu nogu u petercu da bi stigla na lijevu stranu do Kolašinca koji je uputio centaršut, a Zec je pokušao makazicama. Promašio je gol, ali je bilo vrlo efektno.

Džeko se izjednačio sa Levandovskim na listi strelaca u ovim kvalifikacijama. Ovo je njegov sedmi gol.

30' GOOOOL 2:0! Probao je Ibišević poslije centaršuta s desne strane i loše reakcije odbrane Andore ali je izblokiran, a lopta dolazi do Džeke koji sa deset metara šalje loptu prizemnim šutom u mrežu!

Gol de #Bicakcic #BosniaHerzegovina 1 #Andorra 0 #EuropeanQualifiers #UEFA

21' Ibišević pada u protivničkom šesnaestercu, pored njega je bio Rebes, ali sudija ne pokazuje na bijelu tačku, umjesto toga žuti karton za napadača BiH zbog simuliranja

14’ GOOOOL BiH vodi 1:0. Gol je poslije kornera Pjanića i pasa Zeca, glavom postigao Bičakčić. Ovo je njegov drugi gol u dresu reprezentacije.

13’ Odlično ubacivanje Kolašinca na drugu stativu, Ibišević je vratio glavom u sredinu prema Džeki koji je bio na pet metara ali nije uspio da zahvati loptu

6’ Korner za BiH, Pjanić je ubacio, Ibišević dobro šutirao glavom, ali golman Andore brani

2’ Džeko je imao dobru priliku na startu meča ali ostaje 0:0