Zrinjski je šampion BiH!

"Plemići" su ubjedljivom pobjedom 3:0 protiv Mladosti kolo prije kraja obezbijedili šampionsku titulu u Premijer ligi BiH.

Zrinjski je šampion BiH! Izvor: MONDO/Samir Cacan

Pretposljednje kolo Premijer lige BiH donijelo je novog šampiona!

Četvrti put u istoriji ZRINJSKI JE ŠAMPION BIH!

Poslije subotnjeg kola zna se da Željezničar neće u Evropu, pošto je remijem 1:1 sa Rudarom izgubio sve šanse, a Borac je pobjedom nad Radnikom 2:0 u Bijeljini zadržao šanse za opstanak. Veliki posao u toj borbi napravio je i Vitez pobjedom 2:0 protiv Slavije

Izabranici Vinka Marinovića pobjedom 3:0 protiv Mladosti kolo prije kraja stigli su do nedostižna četiri boda prednosti ispred Slobode i preuzeli titulu šampiona od ekipe Sarajeva!

Apsolutno zasluženo Zrinjski je slavio u gostima, a mrežu domaćina načeo je Mešanović u 19 minutu. Isti igrač povisio je u 67. minutu, a titulu je "ovjerio" Bilbija pogotkom u 77. minutu.

Borac je golovima Milosavljeva i Redžića stigao do važne pobjede nad Radnikom i u posljednjem kolu u direktnom okršaju sa Vitezom će odlučivati o svojoj sudbini. Borcu je neophodna pobjeda za opstanak, dok Vitezu odgovara i remi.

Sloboda je na svom terenu deklasirala Sarajevo - 4:0!

Tuzlaci ne mogu više da stignu Zrinjski, ali su osigurali drugo mjesto i kvalifikacije za Ligu Evrope, dok su u isto vrijeme gurnuli Sarajevo na četvrtu poziciju, s obzirom da je Široki sa ubjedljivih 3:0 savladao Drinu i preuzeo treću poziciju na tabeli.

Sloboda je dominirala na ovom meču i zasluženo stigla do ubjedljivog trijumfa, koji je golom u 33 minutu sa "bijele tačke" najavio Zeba.

Tuzlaci su na 2:9 povisili uz malo sreće, lopta je nakon jednog šuta u 36. minutu zakačila Kovačevića i završila u mreži.

Imala je Sloboda inicijativu tokom većeg dijela meča, a posao su završili Veselinović pogotkom u 83. minutu i Sarić u sudijskoj nadoknadi.

Široki je očekivano stigao do sva tri gola u Zvorniku protiv Drine. Domaćin je odolijevao prvih 45 minuta, a onda su Vagner, Kožulj i Krstanović napunili njihovu mrežu i stigli do vrijednih bodova u borbi za mjesto u Evropi.

Vitez je na svom terenu savladao Slaviju 2:0 u direktnoj borbi za opstanak, međutim, za ostanak u Premijer ligi BiH biće mu potreban najmanje remi u duelu sa Borcem, ili poraz jednim golom razlike, ali uz postignut gol u Banjaluci.

Olimpic se mučio sa Travnikom, međutim na krjau stigao do gola i minimalne pobjede. "Vukovi" sa Otoke u posljednjem kolu imaju težak posao pošto igraju sa Sarajevom, a u slučaju poraza vrlo lako bi mogli da završe ispod crte.

Možda i najveće iznenađenje u 29. kolu napravio je Željezničar, odnosno Rudar. Gosti iz Prijedora su izvukli remi, čak su i vodili, ali je domaćin na Grbavici u finišu meča nekako stigao do remija 1:1.

"Plavi" su se tim remijem oprostili od Evrope jer su kolo prije kraja ostali na četiri boda zaostatka za pozicijom broj tri.

UŽIVO:

Kraj!

18.53 Sloboda - Sarajevo 4:0!

18.48 Mance je propustio dobru priliku za Borac u sudijskoj nadoknadi, šutirao je preko gola

18.47 Željezničar - Rudar 1:1! Lendrić je izjednačio u posljednjem minutu meča

18.45 Sloboda - Sarajevo 3:0! Veselinović je završio odličnu akciju Tuzlaka po lijevoj strani. Sarajevo će morati u posljednjem kolu da savlada olimpik za izlazak na evropsku scenu, dok Olimpiku trebaju bodovi za opstanak

18.38 Željezničar - Borac 0:1! Rokvić pogađa za veliko iznenađenje na Grbavici

18.35 Olimpik - Travnik 1:0! Hebibović dovodi Olimpic u vođstvo.

18.33 Mladost - Zrinjski 0:3! Nemanja Bilbija odlično je ispratio prodor i centaršut sa desne strane i poslao loptu u mrežu. Zrinjski slavi titulu!

18.24 Mladost - Zrinjski 0:2! Mešanović je ponovo strijelac, ovog puta sa "bijele tačke"

18.22 Drina - Široki Brijeg 0:3! Krstanović ovjerava pobjedu Širokog

18.18 Marjanović u dobroj prilici, ali šutirao je iznad gola, ostaje Radnik - Borac 0:2

18.15 Uzbudljivo je na Grbavici, Željezničaj je pogodio stativu, ali još nije uspio da zatrese mrežu Rudara

18.11 Vitez - Slavija 2:0! Golom Livančića u 53. minutu domaći su udvostručili prednost

18.06 Drina - Široki Brijeg 0:2! Strelac je Kožulj

18.06 Radnik - Borac 0:2! Ajdrin Redžić poslije dobrog prodora dovodi Borac u vođstvo 2:0.

18.05 Drina - Široki Brijeg 0:1! Vagner postiže lijep pogodak

18.02 Počelo je drugo poluvrijeme na mečevima 29. kola PLBIH

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

17.48 Borac je imao kontranapad i situaciju "četiri na dva" poslije kornera, ali nije uspio da ugrozi gol Radnika

17.46 Prilika za Mladost, šutirao je Šišić, ali golman Zrinjskog odbija loptu u korner

17.42Odličan udarac Savića iz daljine, ali golman Radnika brani. Ostaja Radnik - Borac 0:1. prvi korner za Borac, međutim, nema opasnosti po gol domaćih

17.39 Sloboda - Sarajevo 2:0! Domaći su udvostručili vođstvo autogolom Kovačevića

17.35 Sloboda - Sarajevo 1:0! Zeba je pogodio iz penala, nakon što je Delač oborio Krpića. Sloboda bi ovim trijumfom obezbijedila plasman u kvalifikacije za Ligu Evrope.

17.27 Dobra prilika za Radnik, ali Ružić stiže do lopte prije napadača Radnika

17.27 Odlična šansa za Mladost, pokušao je Rizvanović, potom i Dilaver, ali Zrinjski se odbranio

17.19 Mladost - Zrinjski 0:1! Strelac za goste Mešanović. "Plemići" imaju titulu u rukama.

17:19 Radnik - Borac 0:1! Milosavljev strelac u 17. minutu meča poslije dobre solo akcije u šesnaestercu

17.18 Vrlo borbena utakmica Mladost - Zrinjski, ali ni tamo još nema golova.

17.17 Željezničar je pogodio prečku, ali ostaje 0:0 na meču protiv Rudara.

17.14 Zeba je odlično šutirao iz slobodnjaka, Delač je odbranio, ostaje Sloboda - Sarajevo 0:0

17.06 Vitez - Slavija 1:0! Domaći su poveli već u drugom minutu!

17.04 Borac u Bijeljini bez Radinovića u početnih 11. Fudbaler Borca je na klupi, poslije problema sa zubom

17.03 Počeli su mečevi 29. kola

Najava:

Priliku da osvoji četvrtu šampionsku titulu ima Zrinjski, kojem je za novi trofej potrebna pobjeda nad Mladosti DK u gostima ili remi, pod uslovom da Sloboda ne savlada Sarajevo.

Ukoliko Zrinjski ne dođe do trijumfa, a Sloboda savlada Sarajevo, šampionsku titulu odlučivaće duel okršaj Zrinjskog i Slobode u posljednjem kolu.

Subotnje utakmice mogle bi odlučiti i o tome ko će u evropska takmičenja, osim Slobode, za mjesto u Evropi bore se još Sarajevo i Široki, dok minimalne šanse ima Željezničar.

Najveću pažnju, ipak, privlači borba za opstanak, a u direktnom duelu ove subote bore se Slavija i Vitez. Ukoliko Vitez na svom terenu savlada «sokolove» sigurno ostaje u ligi.

Banjalučki Borac mora danas u Bijeljini da upiše tri boda, ukoliko želi da zadrži šanse za opstanak, a u slučaju da doživi poraz, on bi mogao da znači i put u Prvu ligu RS.