Vardar po drugi put na krovu Evrope!

Iako je u Keln stigao kao najveći autsajder, skopski Vardar pobjednik je 10. jubilarnog završnog turnira Lige šampiona u rukometu!

Poslije eliminisanja Barselone u polufinalu nakon fantastičnog preokreta, Makedonci su i u nedjelju savladali drugog favorita za titulu mađarski Vesprem i po drugi put u klupskoj istoriji podigli trofej namijenjen šampionu Evrope.

Vardar - Vesprem 27:24 (16:11)

Ni treće finale na završnom turniru u Kelnu nije bilo sretno za Mađare ni dugogodišnjeg kapitena Srbije Momira Ilića, koji je ostao bez pehara na oproštajnom meču ne samo od kluba već i od aktivnog bavljenja rukometom.

Mađari nisu imali rješenja za Brazilca u makedonskom taboru Rožerija Moraeša Fereiru, koji je bio najefikasniji sa šest golova, kao ni za srpskog golmana Dejana Milosavljeva, koji je sjajnim odbranama doprinio osvajanju druge evropske titule Vardara.

Na drugoj strani, Kentan Mae sa šest, Kent Robin Tonesen i Petar Nenadić sa po četiri pogotka bili su najučinkovitiji kod Mađara, ali ipak nedovoljno da stignu do prvog trofeja prvaka Evrope.

Vardar je do večeras osvojio Ligu šampiona 2017. godine, dok je Vesprem prije ovog poraza još dva puta gubio u finalima 2015. i 2016. godine.

Kapiten "orlova" Momir Ilić je na oproštaju od rukometa postigao jedan pogodak, ali već je preuzeo ulogu asistenta u stručnom štabu.

Osim na samom početku (1:2) finala u "Lankses Areni", Vesprem nijednom nije imao prednost, dok je razlika u korist Makedonaca u prvih 30 minuta najviša bila u samom finišu - "plus šest", ali se na odmor ipak otišlo sa pet pogodaka viška u korist Vardara (16:11).

Za samo devet minuta u nastavku, zahvaljujući golmanu Arpadu Šterbiku i reprezentativcu Srbije Petru Nenadiću, Vesprem je istopio prednost i vratio se na samo gol zaostatka (17:16), da bi Skopljaci uspjeli da odbiju sve napade i sačuvaju vođstvo od dva pogotka na 10 minuta do kraja (22:20).

Žestoka borba se vodila u Kelnu, golman Milosavljev je sedmom odbranom omogućio Vardaru da na dva minuta prije kraja ode na tri razlike pogotkom Ivana Čupića i praktično "prelomi" finale (26:23).

Tračak nade da Vesprem može do preokreta dao je novi pogodak Nenadića, ali je iz sedmerca Čupić svojim petim golom "ovjerio" evropsku titulu - 27:24.

Potom je uslijedilo veliko slavlje rukometaša Vardara...

Semafor: 1:0, 1:2, 3:2, 6:4, 8:5, 11:7, 16:10, 16:11 / 17:11, 17:16, 19:16, 20:19, 24:21, 24:23, 27:24

Sudije: Lars Gipel i Markus Helbig (Nemačka). Sedmerci: 4/4 - 6/6. Isključenja: 2 - 5. Ukupno šuteva: 27/40 - 24/37.

Vardar: Gedbane, Milosavljev – Stoilov 2, Popovski, Krištopans 4, Moraeš 6, Disinger, Karačić 3, Skube 3, Kalaraš, Čupić 5, Dibirov 3, Gorbok, Šiškarjev 1, Vojvodić, Kiseljev.

Vesprem: Šterbik, Mikler – Manaskov, Ilić 1, Tenesen 4, Gajić 1, Nilson 2, Nađ 1, Marguč, Štrlek, Terzić 1, Blagotinšek 1, Nenadić 3, Mae 6, Mačkovšek 2, Lekai.

Treće mjesto na završnom turniru u Kelnu, nakon što su savladali u nedjelju popodne poljski Kjelce rezultatom 40:35 (20:16), pripalo je rukometašima Barselone.

Katalonski klub do pobjede su predvodili Dika Mem sa osam i Jure Dolenec sa golom manje, dok su u redovima poljskog prvaka najefikasniji bili Arkadijuš Morito sa 10 i Aleks Dušebajev sa pet pogodaka.