Izvještaj pokazao da su proizvođači i prodavci ogrevnog materijala, nerealno visoko podigli cijene, pri tome ne pokazujući društvenu odgovornost
Federalni tržišni inspektorat izvršio je nadzor kod 14 proizvođača i trgovca peleta, briketa, oblog ogrevnog drveta i cijepanog ogrevnog drveta.
Kako je saopštio federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović, inspektori su kod većine kontroliranih subjekata nadzora utvrdili niz nepravilnosti i nedostataka, vezano za neposjedovanje odgovarajuće dokumentacije koja prati robu, kao i neažurnog vođenja trgovačkih knjiga.
Uz ostale utvrđene nedostatke, iz izvještaja Federalne uprave za inspekcijske poslove (FUZIP) jasno je da su proizvođači i prodavci ogrjevnog materijala, koristeći novonastalu situaciju opšteg povećanja cijena roba i usluga izazvanih, nerealno visoko podigli cijene, pri tome ne pokazujući društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost u aktuelnom momentu globalne inflacije i smanjenja kupovne moći stanovništva, istaknuto je u informaciji.
"Tokom analize tržišta i inspekcijskih nadzora uočeno je da je poslovna politika i ambicija privrednih subjekata koji prometuju ogrevnim materijalom dominantno orijentirana ka izvozu s ciljem ostvarivanja maksimalnog profita, a ne vodi se dovoljno računa o zadovoljenju potreba domaćeg tržišta, kako količinski, tako i cjenovno. Zbog toga je opravdana naša bojazan da do 24. septembra neće doći do željenog ispoljavanja ekonomskog patriotizma", upozorio je Vujanović, prenisi "Agroklub".
Kako je najavio, u tom slučaju će predložiti nove mjere zaštite građana, ne isključujući i najrestriktivnije zakonske mjere te zahtjev za produženje trajanja odluke o zabrani izvoza ogrjevnog materijala do kraja ove godine.
Na nedavnom sastanku federalnog ministra trgovine Zlatana Vujanovića sa predstavnicima Privredne komore i privrednika, direktorom Federalne uprave za inspekcijske poslove Anisom Ajdinovićem i glavnim federalnim tržišnim inspektorom Elmirom Ramićem je rečeno da je u ovom momentu realna cijena za tonu peleta od 400 do 450 KM, a za kubni metar iscijepano ogrevnog drveta od 100 do 120 KM.
Vujanović je istakao da rast cijena energenata dovodi potrošače u vrlo nezavidan položaj, a kako je cilj Vlade FBiH da zaštiti domaće tržište i osigura dovoljne količine peleta i ogrevnog drveta po ekonomsko prihvatljivim cijenama.