Ukoliko se električne tapete pokažu efikasnim, to bi bio kraj radijatorima.
Da li bi električne tapete jednog dana mogle da zamijene gasne kotlove?
Škotski Glazgov će isprobati ovaj inovativni način dekarbonizacije domaćinstava i smanjivanja računa.
Projekat je nastao u saradnji Univerziteta Glagzov, Univerziteta Stratklajd, lokalnih vlasti i tamošnjeg stambenog udruženja, a biće testiran u 12 domaćinstava.
Zašto škotski domovi moraju da se dekarbonizuju?
Škotski domovi su jedni od najstarijih u Evropi, pa samim tim imaju i najgoru izolaciju. U prosjeku, gube toplotu triput brže nego što je to slučaj u ostalim evropskim zemljama.
To znači da njihovi grejni sistemi moraju da rade mnogo više kako bi se stanovi ili kuće zagrijali čime se gubi dosta energije.
Centralno grijanje na fosilna goriva zastupljeno je u 84 odsto domaćinstava što znači da takođe emituju i ogromne količine CO2.
Škotska je zato uvela novi standard koji bi trebalo da se primjenjuje u građevinarstvu, a podrazumijeva da novogradnje moraju koristiti grejne sisteme koji su povoljniji po životnu sredinu, a električne tapete se uklapaju u tu priču.
U Glazgovu postoji oko 70.000 stambenih zgrada, pa su efikasniji načini grijanja ključni za postizanje budućnosti bez štetnih gasova.
Kako električne tapete mogu da griju domove?
Istraživači se nadaju da bi grijanje na gas moglo da bude zamijenjeno ekološkim električnim tapetama.
U pitanju su tapete koje kombinuju bakarne trake sa grafenom ili ugljenikom kako bi se stvorila tanka površina koja može da sprovodi električnu energiju.
Emituju nevidljive infracrvene izvore toplote, a kako ne sadrže gas, poboljšava se kvalitet vazduha i smanjuje se nivo vlage i buđi.
Postavljaju se na plafon prilično jednostavno, a toplotu mogu da obezbijede za manje od tri minuta.
Električne tapete će tokom probnog perioda biti postavljene u obejktima izgrađenim prije 1919. godine.
Kako bi se pratila njihova efikasnost, koristi se i vještačka inteligencija koja prikuplja podatke o zadržavanju toplote i potrošnji energije. Stanari će takođe sami pružati povratne informacije o tome koliko im je toplo.
Rezultati su za sada dobri, a ovo je samo jedan od osam projekata koji imaju za cilj da načine Škotsku održivijom.
(EUpravo zato/Euronews)