Piše Željko Svitlica

Istanbul u vrijeme policijskog časa: Odjek koraka u aveniji Istiklal (FOTO)

Autor Željko Svitlica

U Turskoj je vikendom na snazi policijski čas za vrijeme kojeg se građani ove zemlje ne smiju kretati na ulici. Ova zabrana ne važi za turiste i strane državljane sa dokumentima, te turističke radnike.

Izvor: Željko Svitlica, mondo.ba

Republika Turska jedna je od rijetkih zemalja koja je i za vrijeme epidemije koronavirusa odlučila da ne zatvori vrata turistima.

Ipak, zbog povećanog broja zaraženih u decembru od kraja 2020. godine u Turskoj su na snazi rigoroznije mjere s ciljem prevencije širenja koronavirusa.

Za ulazak u zemlju neophodan je negativan PCR test koji nije stariji od 72 sata i koji pokazujete zajedno sa pasošom.

Policijski čas traje od petka u 21 do ponedjeljka u 5 sati ujutru. Ista mjera na snazi je radnim danima od 21 uveče do 5 ujutru. Za vrijeme policijskog časa vikendom otvorene su samo prodavnice mješovite robe, trgovine i supermarketi za najosnovnije namirnice.

U svakom dijelu grada zbog turista radi i poneka radnja u kojoj se mogu kupiti poznati turski slatkiši i druga roba koja se najčešće nađe u koferima putnika sa istanbulskih aerodroma.

U ugostiteljskim objektima prodaju se hrana i piće isključivo za ponijeti. Gosti u hotelima imaju pravo da posjećuju hotelske restorane.

Nadležne državne institucije, republičke, lokalne vlasti, hoteli, trgovine i cijeli turistički sektor u Turskoj, pridržavaju se strogih mjera kako bi se spriječila zaraza koronavirusom.

U Istanbulu svi nose maske i svuda gdje pođete napomenuće vas da stavite masku. Na mnogim mjestima dobićete ih besplatno, a prodaju se po svim prodavnicama i bazarima po cijeni od otprilike 2 KM za 10 komada.

Mnogo policije svuda po Istanbulu kontroliše poštovanje mjera, a postoji i posebna ''turistička policija".

Zanimljivo je biti turista za vrijeme policijskog časa u gradu koji zvanično ima više od 15 miliona stanovnika. Na popularnim lokacijama uopšte nema gužve i svuda možete stići u ići lako i brzo.

U subotu uveče u čuvenoj istanbulskoj Aveniji Istiklal (Avenija Nezavisnosti), u kojoj se po riječima naših domaćina u to doba ljudi međusobno sudaraju zbog gužve - možete čuti odjek svojih koraka. Mnoge radnje su zatvorene, a negdje je parkiran i famozni crveni tramvaj koji ide sredinom Istiklala i nalazi se na svim razglednicama iz grada na Bosforu.

U ulici koja je dugačka oko 1,5 kilometara smješteni butici, galerije, knjižare, bioskopi, pozorišta, kafei, pabovi i noćni klubovi, čokolaterije i poslastičarnice. Okružena je zgradama izgrađenim krajem 19. i početkom 20. vijeka u različitim arhitektonskim stilovima od neoklasicističkog do neogotskog i secesionističkog.

U Istiklalu se nalaze brojne džamije, dvije rimokatoličke i dvije pravoslavne crkve (grčka i jermenska), kao i ambasade Rusije, Francuske, Grčke, Velike Britanije, Španije, Švedske i Holandije.

Pruža se od Trga Taksim na jednom kraju do kvarta Karakoj (Galata) gdje se, između ostalog, nalazi druga najstarija metro stanica na svijetu sagrađena 1875. godine, jednostavno nazvana ''Tunel.''

(Željko Svitlica, Mondo)

Tagovi