Svijet

Bili su najmoćniji politički par u istoriji: Njihova ljubav mijenjala je zakone, a zbog 1 stvari život im postaje pakao!

Autor Tamara Jovanović

Prva supruga argentinskog diktatora Huana Perona vodila je kontraverzan život i bila inspiracija mnogim umjetnicima. Međutim, pojedini detalji iz njenog života i dalje su misterija.

evita i huan peron
Izvor: YouTube/Printscreen/Getty Images TV

Eva Peron, mnogima poznatija kao Evita, postala je poznata kao prva žena argentinskog diktatora Huana Perona, za čiji je vrtoglavi politički uspon i sama bila zaslužna, a njen život bio je pun kontroverznih dešavanja.

Evita je djetinjstvo provela u siromaštvu. Otac joj je prije veze sa majkom već imao ženu i djecu. On umire kada je Eva imala samo šest godina, a bilo joj je zabranjeno da prisustvuje sahrani.

Eva osvaja Buenos Ajres

U svojim ranim tinejdžerskim danima, Eva napušta svoj dom i odlazi u Buenos Ajres kako bi se pokušala da se probije u svijetu glume. Iako postoje različite verzije priče o njenom usponu, istoričari su saglasni da je najpribližnija istini ona ispričana u mjuziklu “Evita”.

Ona je navodno iz rodnog mjesta pobjegla sa mladim i talentovanim plesačem tanga Augustinom Magaldijem. Njen život nakon toga kreće vrtoglavim usponom, dobijajući razne uloge. Do 1940. godine, Evu je upoznala čitava zemlja jer se proslavila kao autor popularnog radio programa.

Evu i Huana spojila velika tragedija

U januaru 1944. godine, razorni zemljotres je pogodio San Huan i okolinu i usmrtio je više od 10 000 ljudi. Pukovnik Huan Peron je tada organizovao veliku akciju vojske koja je pomagala ugroženom stanovništvu. Prikupljajući sredstva za narod upravo je od Eve tražio pomoć. Taj događaj doveo je do početka njihove romanse, iako je bilo 25 godina razlike među njima, oni su na kraju svoju ljubav krunisali brakom - ona je imala 25 godina, a Huan čak 50!

Izvor: YouTube/Printscreen/E fabian

Vrtoglavi uspon buduće prve dame

Bračni par Peron je tokom 1947. godine posjetio Španiju, Francusku, Italiju i Švajcarsku. Tokom turneje, susreli su se sa Franciskom Frankom, Šarlom De Golom i papom Piom XII . Eva je tokom posjete donirala novac za siromašnu djecu Španije, posjetila Versaj ali i naišla na brojne demonstrante u Švajcarskoj koji su je pod optužbom za saradnju sa nacistima zasuli paradajzom i kamenjem.

Prilikom posjete Italiji, komunisti su joj na demonstracijama uzvikivali pogrdna imena, nazivajući je kurvom zbog navodnih tvrdnji da se tokom posjete Monte Karlu srela sa grčkim milionerom Onazisom i izvukla mu milione za jednu zajedničku noć.

Mnogi svjetski lideri obasipali su je skupocijenim poklonima. Njena kolekcija nakita je prema pisanju savremenika, bila vrijedna koliko i 17 stadiona Real Madrida, a izbrojali su da je za godinu dana, promijenila više od 300 haljina.

Bolest je sputala njenu političku karijeru

U januaru 1950. godine Eviti se slošilo i nakon detaljnih pregleda joj je dijagnostigikovan rak grlica materice. Prošla je niz intervenzija, ali je njena bolest napredovala nevjerovatnom brzinom i nije mogla da nastavi sa kandidaturom za podpredsjednicu iako je imala veliku podršku naroda.

Međutim, Eva je imala velike protivnike u redovima argentinske vojske. Oficiri su na njen račun imali pogrdne komentare, govorivši da je “prostitutka koja je ščepala generala zbog ambicije, ne iz ljubavi”. Stoga je njena tragična sudbina sa odobrenjem prihvaćena kod najžeših protivnika u redovima argentinske vojske.

Eva je samo mjesec dana pred smrt prošla kroz prefrontalnu lobotomiju. Iako je svrha operacije bila da se olakšaju muke, mnogi vjeruju da je operaciju naredio lično Peron kao dio političke zavjere, jer je njega popularnost uveliko uzdrmala njegovu, kao i ugled koji je godinama sticao, te je na taj način pokušao i da je ućutka.

Eva je poslije zahvata živjela još mjesec dana, a preminula je 26. jula 1952. u 33. godini.

Milioni su došli na njenu sahranu, a kovčeg je misteriozno nestao

Iako je optuživana za rasipništvo i megalomaniju, tri miliona Argentinaca su došli da posljednji put pozdrave Evu Peron. Prije nego što je preminula, argentinski Kongres ju je proglasio “duhovnim vođom nacije”. Tijelo Evite Peron je balsamovano, ali je poslije vojnog puča u kome je zbačen Huan nestalo.

Posmrtni ostaci su misteriozno nestali, da bi 1957. godine osvanuli u Milanu gdje je sahranjena pod lažnim imenom. Nakon 1971. godine tijelo je i predato Peronu, koji je uveliko provodio dane izgnanstva u Madridu. Na kovčegu su postojala oštećenja, ali su ga Huan i njegova treća supruga Izabel obnovili i izložili u trpezariji svoje rezidencije.

Godine 1973. Huan se vratio iz izgnanstva i ponovo osvojio vlast u Argentini. Jedan od prvih zadataka jeste bio prenos posmrtnih ostataka Evite Peron u domovinu. Nakon samo godinu dana, preminuo je, a Evita je konačno sahranjena u Buenos Airesu u porodičnoj grobnici.

Tagovi