Iz naftalina

Pad drona na Zagreb poput čuvenog incidenta u Moskvi 1987. godine

Autor Siniša Stanić

Događaj koji je nagovijestio raspad SSSR-a neodoljivo podsjeća na incident od prije par dana kada je vojni dron iz Ukrajine pao na Zagreb i žestoko „obrukao“ NATO savez. Prisjetimo se Nijemca Matijasa Rusta i njegovog slijetanja na Crveni trg u Moskvi prije 35 godina...

Izvor: Printscreen

Stari sovjetski vojni dron veličine aviona u četvrtak naveče preletio je iz Ukrajine kroz tri zemlje NATO saveza i pao na Zagreb. Iako još uvijek nema zvaničnih odogovora čija je letjelica i ko je odgovoran, Ukrajina ili Rusija, ovaj incident izazvao je pravu buru u NATO savezu, a naročito u njegovoj članici Hrvatskoj, čiji se građani i čelnici s pravom pitaju – kako je tako nešto uopšte moguće i čemu uopšte služi članstvo u ovoj ovoj alijansi?!

„Nije mi jasno da je jedna letjelica mogla da leti od Ukrajine do Zagreba, a da niko ništa ne preduzme, od NATO-a nadalje. Zapovjedništvo NATO-a nije reagovalo“, ljutito je izjavio predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.

Iz NATO saveza je prilično neuvjerljivo saopšteno kako su uspjeli da uoče ovaj leteći objekat i cijelo vrijeme prate njegovu putanju. I to je to...

Vrteći film malo unazad nismo mogli, a da ne primjetimo nevjerovatnu sličnost ovog incidenta sa događajem koji se desio u Moskvi 28. maja 1987. kada je na Crveni trg sletio mladi Nijemac sa svojom malom Cesnom, što je tada bilo ravno čudu i što je izazvalo prave potrese i smjene u vrhu vojske Sovjetskog saveza, a na neki način je naznačilo i skori raspad SSSR-a.

Prisjetimao se tog događaja...

Izvor: Printscreen

Obilježavanje Dana pograničnih jednica SSSR-a tog sunčanog majskog dana 1987. godine izmamilo je na moskovski Crveni trg veliki broj ljudi. Oklupljeni su se ne malo iznenadili kada je tu sletio mali sportski avion Cesna -172R i kada je iz njega izašao mladić u crvenom kombinezonu.

Devetnaestogodišnjeg Matijasa Rusta građani Moskve su okružili i posmatrali sa velikim interesovanjem, a pravi šok je uslijedilo kada je pilot rekao da je iz Zapadne Njemačke! Ubrzo su tu stigli i policajci koji su ga uhapsli...

Možda će vas zanimati

Ispostavilo se da je mladi Nijemac svojom Cesnom preletio od od Helsinkija do Moskve, prošavši gotovo neprimećeno kroz sovjetski vazdušni prostor!

Rust je poletio od Helsinkija ka Štokholmu, da bi u jednom trenutku okrenuo kurs direktno ka Moskvi, bez pokušaja da izbjegava radare i PVO sisteme. Nakon ulaska u vazdušni prostor SSSR-a radari su ga primjetili i jedan avion sovjetskog vazduhoplovstva ga je presreo, ali su piloti nisu reagovali jer su greškom zaključili da se radi o domaćem helikopteru ili „jatu guska“?!

Rust je na Crveni trg je sletio oko 19 časova, a njegove prve riječi nakon prizemljenja bile su: „Ja sam ovde u mirovnoj misiji iz Njemačke!“

Na ispitivanju Rust je tvrdio agentima KGB da iza njega ne stoji niko i da je jedini njegov motiv bio da „spasi svjetski mir“. Kasnije tokom suđenja na pitanje sudije kako se nije bojao da bude oboren, Rust je izjavio: „Imao sam kacigu koja me je štitila”. To je bio dokaz tužilaštvu da sa njim nešto nije u redu...

Izvor: Printscreen

Posljedice ovog incidenta bile su - smjene tri maršala Sovjetskog Saveza i više od 300 generala i pukovnika, koji su bili prinuđeni da podnesu ostavke i budu penzionisani. Među „žrtvama“ su bili i maršal Sergej Sokolov, sovjetski ministar odbrane, kao i maršal Sovjetskog saveza Aleksandar Klodunov, komandant vazdušnih snaga.

Zanimljivo je da je vijest o Rustovom slijetanju držana u strogoj tajnosti od ostalih građana Sovjetskog Saveza, jer je bila ogromna sramota da pilot malog sportskog aviona uspije da iz Helsinkija sleti u Moskvu, pored silnih radara, raketa PVO i lovaca.

Prema jednoj od teorija zavjere, skandalozno slijetanje Rusta na Crveni trg zapravo je odlično došlo tadašnjem lideru SSSR-a Mihailu Gorbačovu kako bi pročistio redove od „čvrstorukaša“ u politici i vojsci radi izvođenja Perestrojke. Sve u svemu, Gorbačov je „uspješno“ izveo svoju Perestrojku, i već 1991. Sovjetskog saveza više nije bilo...

Avion ''Cesna'' kojim je Matijas Rast sletio na Crveni Trg u Moskvi 1987. godine čuva se u Muzeju tehnike u Berlinu.
Izvor: Shutterstock

A, šta je kasnije bilo sa mladim i odvažnim Nijemcom? Rust je u Rusiji osuđen na četiri godine robije, ali je oslobođen poslije samo godinu dana na zalaganje bivšeg njemačkog ministra spoljnih poslova Hansa Ditriha Genšera koji je izdejstvovao njegovo pomilovanje.

Poslije povratku u Njemačku Matijas Rust imao je buran život. Tokom služenja civilnog vojnog roka u jednoj bolnici nožem je izbo svoju koleginicu, te je zavrišo na robiji dvije i po godine. Po izlasku iz zatvora živeo je od profesionalnog igranja pokera, da bi se skrasio kao analitičar u jednoj švajcarskoj finansijskoj kompaniji.

Iza sebe ima dva braka, a 2012. godine povodom 25. godišnjice njegovog leta u Moskvu objavio je i svoje memoare...

Izvor: Printscreen

(Mondo)

Tagovi